Zanim zaczniesz myśleć o tym jak mówić komplementy, powinieneś poznać znaczenie tego słowa. Otóż komplement, w najprostszym tłumaczeniu, to wypowiedziany przez kogoś pozytyw na nasz temat. Komplementy są potrzebne, do prawidłowej, i pozytywnej komunikacji, ale najważniejsze w ich prawieniu jest to, by płynęły prosto z serca. Jeśli będą nie szczere, odniosą odwrotny skutek, i jednocześnie sprawią, że komunikacja między 2 osobami będzie typowo biznesowa.
Prawdą jest jednak to, że my bardzo rzadko prawimy komuś komplementy, i to wcale nie dlatego, że wydają nam się banalne ale dlatego, że one wymagają od nas w pewnym sensie rozmawiania o naszych uczuciach. A to nie łatwa sztuka.
Czasem nie mówimy komplementów także z innych powodów. Wydaje nam się, że zostaniemy wyśmiani. Ot, taka sytuacja, kiedy to chłopakowi bardzo podoba się jakaś dziewczyna. Ma ochotę się z nią umówić a ma też świadomość, że powinien ją w jakiś sposób na początku zdobywać. Ma w głowie milion komplementów, bo widzi w niej tylko to, co dobre, a jednak nie potrafi ich wypowiedzieć bo boi się, że zostaną przez nią źle odebrane.
Innym razem, nie prawimy komplementów dlatego, że nie dostrzegamy u innych osób nic pozytywnego. Dzieje się tak wtedy, gdy uważamy się za lepszych od innych. Mamy wysokie (czasem za bardzo ) poczucie własnej wartości. Warto się nad tym zastanowić, bo takie zachowania sprawiają także, że nie jesteśmy lubiani.
A warto prawić komplementy z wielu różnych powodów ale jeden z nich jest głównym. Otóż musimy mieć świadomość, że nie istnieją rzeczy oczywiste, poza kilkoma banałami. Ty coś widzisz, ktoś może tego nie zauważać. Może akurat ta dziewczyna jest w tobie zakochana po uszy, ale jako, że sam nie mówisz jej o tym że się tobie podoba, woli stać gdzieś z boku i szlochać wieczorami do poduszki. Wiesz, jak wiele może zmienić jeden komplement?
To często sprawia nam największą trudność, choć tak naprawdę łatwo jest rzucić komplement dotyczący wyglądu. Wystarczy powiedzieć: ładnie wyglądasz, by wywołać uśmiech a nawet rumieniec na twarzy nieśmiałej dziewczyny. Podniesie to z pewnością jej samoocenę oczywiście pod warunkiem, że będzie czuła, iż komplement wypowiedziany z twoich ust jest szczery.
Jeśli chcesz być niebanalny, odpuść sobie określenia typu : super, fajne, czy ekstra. Pozwól sobie na więcej ekspresji w wyrażaniu uczuć. Spraw, by twoje komplementy brzmiały dobrze, i jednocześnie nie były standardowe. Niech twoje komplementy zaczną oddziaływać na wyobraźnię, niech sprawiają, że osoba do której je kierujesz ma ochotę pomyśleć : jest szczery. Chcę go poznać bliżej.
Pamiętaj, że komplementy przydają się również w relacjach typu szef/pracownik. Oczywiście tutaj nie powinniśmy raczej kierować komplementów dotyczących wyglądu, aczkolwiek istotne jest docenienie pracownika poprzez miłe słowa- o ile na to zasługuje. Dlatego chwal jak najczęściej – to dodaje skrzydeł. A ty nie zgubisz korony mówiąc raz na jakiś czas: dobra robota. Albo : bez ciebie nie dalibyśmy rady.
Musisz też wiedzieć, że z komplementami także można przesadzić. Nie bez przyczyny mówi się, że nawet psa można zagłaskać. To też musisz znaleźć złoty środek, który pozwoli tobie na mądre prawienie komplementów.
To prawda i w tym przypadku. Często ludzie mówią, że nie potrafią prawić komplementów. Bo to bywa niełatwa sztuka, aczkolwiek można się jej nauczyć. Ćwiczyć, możesz zacząć od razu. I nie tylko mówić komplementy, ale też je przyjmować, bo jak się okazuje to też wcale nie takie proste. Zwłaszcza dla osób, które są nieśmiałe, i mają niskie poczucie własnej wartości.
A wystarczy tylko się uśmiechnąć, i podziękować. Nawet jeśli na twarzy pojawi się rumieniec, to nic złego. A nawet przeciwne – przez naszego rozmówcę, jest często odebrany za coś naprawdę pozytywnego. Kiedy ktoś powie : bardzo smaczny obiad. Powiedz po prostu, że cieszysz się, że mu smakuje, bo spędziłaś sporo czasu w kuchni, by go przygotować. Gdy zaznaczy, że zjawiskowo wyglądasz, nie opowiadaj o tym, że masz kompleksy i nie znosisz swoich fałdek, tylko podziękuj, i się uśmiechnij. Nie musisz nic więcej dodawać.
Zauważ, że źle przyjmowane komplementy sprawiają, iż osoba, która je rzuca w twoją stronę przestaje wierzyć w ich moc i o nich zapomina. Przez co często emocje w związkach gasną, a ty zaczynasz tęsknić za tymi komplementami bo nie wiesz tak naprawdę, co dzieje się w głowie twojego partnera, czy partnerki
Nie posądzaj go o złe zamiary. Czy też o to, że jest fałszywy bo chce coś osiągnąć. Ciesz się komplementami. Bądź w tym wszystkim na tyle naturalna, by Twój rozmówca odczuł, że sprawił Tobie radość swoim komplementem.