Strona Główna » Dom i Rodzina » Ból brzucha u dziecka – co zrobić, gdy się pojawia?

Ból brzucha u dziecka – co zrobić, gdy się pojawia?

Nieważne, czy to kolka, czy też inny powód bólu – zawsze można spróbować go złagodzić. Chociaż wiele osób nie wierzy w leczenie kolek, nawet za pomocą homeopatii, to warto starać się ulżyć maluchowi w cierpieniu. Co zrobić, kiedy ten ból brzucha się pojawia? Jak reagować?

 

Ból brzucha może mieć różne przyczyny

Do tej pory wszystko było w jak najlepszym porządku? Maluch spał sobie słodko, uśmiechając się przez sen? Ale nagle coś się zmieniło. Zaczął krzyczeć, podkurczać nóżki, a jego brzuszek stał się twardy. Jeśli jesteś początkującym rodzicem, pewnie nie spodziewałeś się takiej reakcji, nawet jeśli naczytałeś się o niej w rodzicielskiej prasie. Tak właśnie wygląda kolka. Niewyobrażalny ból brzuszka, który jest związany z niedojrzałym układem trawiennym malucha. To najczęstsza przyczyna problemów brzuszkowych u dzieci. Ale może być ich więcej.

Mały brzuszek może boleć też dlatego, że dziecko nie wypróżnia się regularnie, co może być spowodowane na przykład uczuleniem na laktozę, lub po prostu złym odżywianiem. Problemy brzuszkowe mogą też doprowadzić do zbyt częstego wypróżniania, i w takim przypadku również należy starać się ulżyć dziecku.

Na szczęście sposobów na ból brzucha  – i to tych sprawdzonych , jest całkiem sporo.

Ból brzucha spowodowany kolką – co zrobić?

Kiedy nasz maluch nerwowo podkurcza nóżki i krzyczy z bólu musimy wiedzieć, że jest to potworny stres nie tylko dla rodzica, ale również dla dziecka. I najważniejsze jest to by ukoić jego nerwy. Wziąć na ręce, przytulić, pogłaskać, tak by dziecko czuło, że jest bezpieczne. Warto zacząć śpiewać, bujać, nosić na rękach, wprawdzie to nie ukoi bólu, ale sprawi, że dziecko się uspokoi. Podobno uspokaja też mocno odgłos włączonej pralki i odkurzacza, i często rodzice układają dzieci w leżaczku, a później biorą się za sprzątanie. Opinie są jednak różne, niektórzy uważają, że dzieci boją się tego szumu.

Warto też wziąć dziecko do chusty, metoda „ciało do ciała” sprawia, że maluch nie tylko czuje się bezpiecznie, ale też serwujemy mu delikatny masaż brzuszka – a masaże też idealnie pomagają na kolkę.

Jeżeli jest już pora kąpieli, można nalać do wanny ciepłej wody, najlepiej tyle, by maluch cały się w tej wodzie zanurzył, aż po sam brzuszek. Choć można także zrobić mu okład z ciepłej, mokrej pieluszki. Albo zaopatrzyć się w termofor, i przytulić go do malca. Teraz popularne i modne są termofory wypełnione pestkami z wiśni. Wkłada się je do mikrofalówki, wkład się nagrzewa, i działa jak tradycyjny termofor, a jest dla naszego dziecka znacznie bardziej bezpieczny, i na pewno go nie poparzy. A dodatkowo wygląda naprawdę ciekawie – i może zastępować przytulankę.

Przy kolce, bardzo pomocne jest też częste kładzenie maluszka na brzuszku. Są jednak takie dzieci, które nie znoszą tej pozycji, i wywoła ona u nich tylko płacz. Można wówczas opracować specjalną metodę noszenia dziecka, która umożliwia trzymanie go na brzuszku a jednocześnie odwraca od tego jego uwagę.

Istotne jest też to, by karmić dziecko w spokoju. Wtedy nie nałapie się powietrza, które może powodować kolki. Dlatego znajdź sobie przytulne miejsce, które będzie waszą oazą spokoju na ten czas, i siadaj tam z maluchem zawsze, gdy będzie głodny. Niech je powoli, nie popędzaj go, i nie stresuj, a na koniec nie odkładaj do łóżeczka tak długo, jak długo mu się nie odbije.

Dziecku warto także podawać herbatki, które wzmagają wydzielanie gazów. Najpopularniejszy jest napar z kopru włoskiego. A kiedy już naprawdę nic nie pomaga, a chcemy ulżyć maluchowi w cierpieniu, możemy zaopatrzyć się w homeopatię. Nie każdy wierzy w cudowne właściwości tych leków, aczkolwiek spora część rodziców jednogłośnie stwierdza, że homeopatia daje efekty, i przynosi znaczną ulgę w cierpieniu.

Inne sposoby na ból brzucha?

Wszystko zależne jest od jego przyczyny. Jeżeli dziecko ma biegunkę, najważniejsze jest to, by odpowiednio wcześnie podać mu elektrolity, które powstrzymają problem, a jednocześnie zmniejszą objawy bólowe. Ważne jest też w tym czasie dobre nawodnienie organizmu. Oraz to, by dziecko nie rezygnowało zupełnie z jedzenia.

Tutaj również pomogą masaże, a także ciepłe okłady. Chociaż prawdziwe ukojenie przyniesie odpoczynek. Pozwól dziecku się położyć, przytul je, i nie namawiaj specjalnie do jedzenia. Jeżeli podałeś elektrolity, to biegunka niebawem powinna ustać, co nie dopuści do odwodnienia organizmu.

Można też podać herbatkę imbirową, a także miętę pieprzową. Ma fajny, mocno orzeźwiający smak, chociaż nie koniecznie musi dziecku smakować, ale na rozstroje brzuszkowe w tym przypadku może też pomóc na przykład miętowy cukierek.

Nie podawaj dziecku w tym czasie owoców, bo to tylko wzmaga objawy. Podobnie jak czekolada – którą nasze babcie chętnie nam podawały przy biegunce. Już lepiej zrobić kisiel, najlepiej niedosładzany. I dość gęsty.

No i ograniczyć tłuste i niezdrowe potrawy. Bo problemy brzuszkowe, rodzą się zwykle właśnie ze złej diety. Dlatego zastanów się dokładnie, czym karmisz swoje dziecko, a później może wprowadź w waszym codziennym menu poważne zmiany. Jeżeli ból brzuszka będzie pojawiał się rzadziej oznacza to, że problem tkwił właśnie w złej diecie.

Wiesz, że problemem zaparć może być także brak ruchu u dziecka? Dlatego zachęcaj go do codziennej aktywności fizycznej – nawet wzmożonej. To powinno pomóc na stałe pożegnać się z problemem.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *