Strona Główna » Dom i Rodzina » Zwierzęta dla dzieci, czy dla rodziców?

Zwierzęta dla dzieci, czy dla rodziców?

Chyba każdy rodzic zna sytuację, w której to jego dziecko od rana do wieczora opowiada tylko o tym, jak to by było fajnie mieć psa. Albo kota. Albo papużkę, a najlepiej wszystkie zwierzęta tego świata na raz. Często ulegamy tym prośbom, choćby dla świętego spokoju, zupełnie nie  myśląc o tym, że tak naprawdę zwierzęta dla dzieci są tylko pozornie. Zwierzę to nie zabawka, a jak inaczej taki maluch może potraktować żywe stworzonko? Przecież to rodzic będzie się nim zajmował, gdy już pierwsze, radosne emocje opadną. Mimo wszystko, chcemy Wam dziś napisać kilka słów o zwierzętach, które sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy je kupić dla dziecka.

Zwierzęta dla dzieci – pies?

To chyba pierwsza myśl, która pojawia się w głowie rodzica poproszonego przez swojego malucha o zwierzątko. I myśli sobie taki rodzic, że pies to najmniejszy obowiązek, że dodatkowo taki przyjaciel rodziny. Że przytulić można, pogłaskać, i się z nim pobawić. I w zasadzie to każda z tych myśli jest prawdą. Tylko, że trzeba wziąć pod uwagę, że zanim sobie takiego psa wychowamy, minie trochę czasu.

Jest to zwierz absorbujący, ale oddaje z naddatkiem całą miłość, jaką otrzymał od swojego właściciela. Nie są to złe zwierzęta dla dzieci i tak naprawdę, jeśli rodzic jest w stanie wziąć odpowiedzialność za pupila, to wybór psa jako przyjaciela rodziny, będzie strzałem w dziesiątkę. Tylko na jaką rasę się zdecydować?

Przy wyborze rasy psa, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jeżeli mamy w domu dziecko alergika, to lepiej będzie zainwestować w psiaka, z naturalnym włosiem, albo zupełnie „nagiego”. W takich przypadkach sprawdzają się wciąż bardzo popularne yorki, które dodatkowo mogą służyć za prawdziwą maskotkę, jako, że nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, nawet w dorosłym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że pies to nie zabawka. I należy go odpowiednio traktować.

W co się zaopatrzyć, kupując psa? To jest jedno z podstawowych pytań, które pojawia się gdy chcemy przygarnąć zwierzątko. Ile wydamy na wyprawkę, oraz jaki będzie koszt jego utrzymania. Bo to nie do końca jest tak, że pies będzie żył tylko na resztkach z obiadu. Oczywiście od czasu do czasu można podrzuć mu coś, z naszego talerza, jednak aby zwierzę było zdrowe i odpowiednio odżywione, musi posiadać własną, dobrze skomponowaną karmę.

Na rynku jest ich ogromny wybór i naprawdę na każdą kieszeń znajdzie się coś odpowiedniego. Karma to podstawa, i comiesięczny wydatek, ale czego taki pies potrzebuje na starcie? Legowisko to wydatek, który właściwie można sobie odpuścić. Oczywiście psiak musi mieć w domu swoje miejsce, jednak wystarczy,  że położymy mu gdzieś w kącie jakiś koc, a on na pewno to doceni. Dodatkowo – smycz. To już obowiązek. Bez smyczy, nie wyjdziesz z psem na spacer. Nie powinieneś też ruszać się z domu bez kagańca. Nieważne, że psinka jest niewielkich rozmiarów. Ma przecież tak samo ostre zęby.

Po zakupie psa, trzeba zrobić mu też komplet szczepień, oraz go odrobaczyć. I właściwie to całkowity koszt, jaki musimy pokryć.

Warto jeszcze zastanowić się nad odpowiednią rasą – pod kątem metrażu. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, psy o dużych rozmiarach nie będą się tam czuły komfortowo. Do blokowisk, w ogóle lepiej wybierać rasy mało wymagające, i dość leniwe, które nie koniecznie chciałyby spędzać na świeżym powietrzu 12 godzin dziennie.

Inne zwierzęta dla dzieci?

Jeśli odwiedzisz sklep zoologiczny, z pewnością uzyskasz odpowiedź, że najlepsze zwierzęta dla dzieci do rybki. No i jest w tym trochę prawdy, bo są one nie wymagające. Kiedy już umieścimy je  w akwarium, wraz z niezbędnym wyposażeniem, zwyczajnie nie trzeba będzie nic więcej przy nich robić. No.. może pomijając codzienne karmienie, jednak i to da się obejść, wsypując pokarm do specjalnego pojemnika – tyko raz w tygodniu. Możesz sobie wówczas wyjechać na 7 dni, a Twoje rybki nie będą głodować – no.. chyba, że zapomnisz wymienić baterie.

Ale rybki to spory koszt na początek. Całe oprzyrządowanie, akwarium, roślinki. Owszem, prezentują się cudownie, ale trzeba wiedzieć jakie gatunki mogą pływać w jednym akwarium.

Warto zainwestować na przykład w chomika, lub świnkę morską. Te zwierzęta – w przeciwieństwie do wychwalanych rybek – można wziąć na ręce, czy pogłaskać. Dodatkowo, miesięczny koszt utrzymania takiego zwierzaka to około 50 zł. Co po odliczeniu klatki i akcesoriów, które należy kupić na początku, wcale nie jest wielkim obciążeniem dla domowego budżetu.

Sprawdzają się również króliczki, niestety często te miniaturowe, zamieniają się w ogromne, o czym oczywiście nikt nas w sklepie nie poinformuje. Znamy przypadki, kiedy klatka kupiona na początku, po roku okazywała się być zbyt mała.

To może kotek?

Podobno można go zostawić w domu na dzień, czy dwa, oczywiście jeśli będzie miał przygotowaną kuwetę. No i zrobiony zapas picia, i jedzenia. Ale koty są niesforne, więc to trochę ryzykowna zabawa. Są jednak świetnymi przyjaciółmi, i chociaż lubią chadzać własnymi drogami, to jednak nie opuszczą swojego pana, jeśli ten obdarzy go miłością, i będzie się o niego troszczył.

Posiadanie kota jest o tyle wygodne, że nie trzeba wychodzić z nim kilka razy dziennie na spacer, a przetransportować go można – nawet środkami komunikacji miejskiej, w specjalnym pojemniku dla zwierząt.

Zwierzęta dla dzieci, czy dla rodziców?

Długo można by jeszcze rozprawiać o tym, jakie zwierzę dla dziecka wybrać, i które sprawdzi się lepiej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że spełniając jedną zachciankę naszego malucha, tak naprawdę bierzemy sobie na głowę kolejny problem. Bo choć, z pewnością, naszego zwierzaka pokochamy do granic możliwości, to staniemy się jednocześnie jego jedynym, odpowiedzialnym opiekunem.

Zanim więc kupić zwierzę dla dziecka, pomyśl o tym, że szybko się nim znudzi. Może więc warto poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat, by podjąć bardziej odpowiedzialną decyzję?

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *