Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Co zrobić żeby kwiaty dłużej stały w wazonie?

Co zrobić żeby kwiaty dłużej stały w wazonie?

Maj to miesiąc, który pachnie bzem i tulipanami. Każda wielbicielka ciętych kwiatów chciałaby cieszyć nimi oko jak najdłużej. Co zrobić żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Zaopatrz się w ostry nóż

I zrób to jeszcze zanim włożyć kwiaty do wazonu. Natnij końcówki kwiatów, ale zrób to ostrożnie, żeby przypadkiem nie uszkodzić w żaden sposób łodyżek. Nie tnij prosto, zrób to pod skosem. Dlaczego akurat tak? Chodzi o to, żeby nasz kwiat miał jak największą powierzchnię przyjmowania wody.

A co z wodą?

Co zrobić żeby kwiaty dłużej stały w  wazonie? Zadbać o odpowiednią wodę. Trzeba zwrócić uwagę na jej temperaturę – woda powinna być letnia, a najlepiej zimna. Dobrze byłoby ją też wcześniej przegotować.

Nie bez znaczenia będzie tutaj także odpowiednio częsta wymiana wody – najlepiej robić to każdego dnia.

Kwiaty natomiast, powinny być włożone do wazonu luźno, nie związuj ich niczym.

Odżywianie

Co zrobić żeby kwiat dłużej stały w wazonie? Możesz je dodatkowo odżywić. Wystarczy, że do wody dosypiesz niedużą szczyptę cukru, ale można też zastąpić go miodem albo nawet wódką.

Można także nieco bardziej zakwasić wodę – dosypując do niej trochę soli albo cytrynowego kwasku, czy wrzucając tabletkę aspiryny. Zakwaszona woda zatrzyma rozwój bakterii, które doprowadzają do szybszego usychania ciętych kwiatów.

Jeżeli domowe sposoby do ciebie nie przemawiają, wybierz się do kwiaciarni, gdzie będziesz mogła kupić profesjonalne środki odżywiające cięte rośliny.

Taką wodę z „wspomagaczami” wystarczy wymieniać dwa- trzy razy w tygodniu.

Chłód, i wilgoć

Cięte kwiaty nie lubią ciepła. By na dłużej zachowały swoją świeżość, najlepiej trzymać je w miejscu wilgotnym, i chłodnym. Można również spryskiwać je codziennie letnią wodą, za pomocą specjalnego spryskiwacza.

Musisz pamiętać także o tym, że cięte kwiaty nie lubią przeciągów. Dlatego nie stawiaj wazonów na parapetach ani tuż przy drzwiach.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *