Strona Główna » Motywacja » Jak zwiększyć pewność siebie? 6 sposobów!

Jak zwiększyć pewność siebie? 6 sposobów!

Pewność siebie to bardzo ważna cecha. Znacznie ułatwia codzienne życie, zwiększa szanse na osiąganie sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jak zwiększyć pewność siebie? O to kilka sposobów.

Pewność siebie to cecha z którą niektórzy się rodzą (a raczej wynoszą ją z rodzinnego domu i z dzieciństwa, które ma ogromny wpływ na kształtowanie się charakteru), a inni muszą ją wypracować. Jedni podejmują to wyzwanie, inni z góry skazują się na porażkę, nawet nie próbując.

Szkoda, bo faktem jest, że pewność siebie można wypracować, nawet w dorosłym życiu. Wystarczy kilka prostych trików i ćwiczeń. No i chęci!

Jak poprawić pewność siebie?

Zmień swój sposób myślenia

Brzmi jak banał? Trudno, bez tego ani rusz. Przestań skupiać się na porażkach. Niestety, większość z nas ma tendencję do gdybania i rozpamiętywania porażek, nawet tych najdrobniejszych. Zamiast tego, spróbuj skupić się na sukcesach, również tych niewielkich. To co myślisz sama o sobie, ma ogromny wpływ na Twoją pewność siebie. Nie będziesz pewna siebie, jeśli zamiast skupić się na tym co w Tobie fajne, na samorozwoju i poznawaniu nowych ludzi, skupisz się na swoim niezbyt prostym nosie.

Przestań wyolbrzymiać

Nie wyolbrzymiaj swoich porażek i kompleksów. Nie obwiniaj się rzeczami na które nie masz wpływu. Nie przeceniaj znaczenia opinii, obcych dla Ciebie osób. Nie bierz wszystkiego do siebie. Czy na pewno chcesz, by wszystkie Twoje działania były podyktowane strachem o to, co sobie pomyślą inni ludzie? Czy na pewno chcesz, by to inni ludzie sterowali Twoim życiem? Skup się na sobie, bo to Twoje życie i Twoja szansa.

Opuść swoją strefę komfortu

I rób to jak najczęściej. Najpierw wystarczą drobiazgi, mały kroczek poza własną strefę komfortu. Nawet nie zauważysz kiedy Twoje granice ulegną przesunięciu. Im częściej robimy coś czego się obawiamy, w czym nie czujemy się pewni, tym lepsi i pewniejsi siebie się stajemy.

Nie poddawaj się

Bierz przykład z małych dzieci. Każdą umiejętność trzeba ćwiczyć, by w końcu stała się dla nas czymś naturalnym. Dziecko, zanim stanie na nogi i zrobi pierwsze kroczki, wiele razy upadnie. Ale zaraz wstanie i podejmie próby na nowo, by po niedługim czasie biegać, wspinać się na drzewa, jeździć na rowerze… co by było gdyby dzieci poddawały się tak szybko jak dorośli? Gdyby bały się podejmować wyzwania w obawie o to, co ktoś sobie o nich pomyśli, ze strachu przed porażką czy ośmieszeniem?

Wykorzystaj moc podświadomości

Twoja podświadomość ma ogromną moc. Za każdym razem, gdy stajesz przed lustrem i mówisz/myślisz sobie: „wyglądam beznadziejnie…”, ona Ci przytakuje, a Twoja pewność siebie spada. To wielki problem, bo czasem trudno kontrolować swoje myśli, ale możesz nad tym zapanować. To broń, którą możesz wykorzystać również w drugą stronę. W wolnej chwili, myśl o tym co w Tobie dobre. Stojąc przed lustrem powiedz: „mam piękne oczy”, „jestem atrakcyjna, piękna, wyjątkowa”! Twoja podświadomość Ci przytaknie, a Ty szybko poczujesz się lepiej. Im częściej będziesz urządzać sobie takie seanse, tym mocniej w to uwierzysz. To co myślisz ma realny wpływ na to jak wyglądasz, jak pracuje Twój organizm i jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach.

Bądź dla siebie dobra

Pewniejsze siebie są te osoby, które bardziej o siebie dbają, sprawiają sobie nawet niewielkie przyjemności, zdrowo się odżywiają i uprawiają sport. To czyste fakty! Relaksująca kąpiel, taniec w rytmie ulubionej muzyki, spotkanie z przyjaciółką czy krótki jogging, to spora porcja endorfin, które realnie wpływają na Twój poziom szczęścia. Poza tym zadbane, zawsze czujemy się bardziej pewne siebie.

Możesz czytać książki i artykuły o tym jak zwiększyć pewność siebie, ale pamiętaj, że podstawą jest Twoje podejście i ciężka, regularna praca nad własnym myśleniem i postrzeganiem siebie oraz otaczającego świata. Pamiętaj, że życie jest tylko jedno i szkoda marnować je na użalanie się nad sobą. Powodzenia!

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *