Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Feng shui – zasady, o których trzeba pamiętać w domu

Feng shui – zasady, o których trzeba pamiętać w domu

Aby w miejscu, w którym mieszkasz, panowała harmonia, musi być spełnionych kilka podstawowych warunków. Harmonia potrzebna jest po to, by energia miejsca, które stanowi przestrzeń życia, mogła w nim swobodnie krążyć. To jest właśnie podstawowe założenie feng shui – czyli starożytnej sztuki aranżacji wnętrz, wywodzącej się z Chin.

Feng shui – na czym to polega?

Nazwa feng shui pochodzi od słów feng (wiatr) i shui (woda) – są to dwa podstawowe elementy, które w chińskiej kulturze uznaje się za źródło dobrego zdrowia. Według feng shui każdy przedmiot w danym pomieszczeniu posiada swoją energię, a ich odpowiedni dobór i rozmieszczenie, zapewni mieszkańcom dobrobyt, pomyślność i dobre samopoczucie.

Jeśli więc i Ty pragniesz zaaranżować wnętrza swojego domu lub mieszkania według zasad obowiązujących w feng shui, powinieneś poznać najważniejsze założenia tej sztuki, obowiązujące od dawien dawna. Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek czynności, musisz wykonać następujące, wprowadzające czynności:

  1. Oczyszczenie – należy pozbyć się z mieszkania wszelkich niepotrzebnych, nieużywanych lub kojarzących się z niemiłymi wydarzeniami przedmiotów, które zakłócają przepływ energii. Zobaczysz, jak szybko samopoczucie wszystkim domowników ulegnie poprawie.
  2. Dopływ świeżego powietrza i oświetlenie –dla dobrego przepływu energii w miejscu zamieszkania należy jak najczęściej otwierać okna, wietrzyć i zapewniać dostęp powietrza. Warto też zainwestować w rośliny oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Jedną z najważniejszych zasad jest jak najlepsze oświetlenie za sprawą naturalnego światła dziennego, dlatego ważne są duże okna i przestronne wnętrza. Lampy również powinny zapewniać możliwie najwięcej ilości światła o dość dużej mocy.
  3. Osiem sfer – każda część domu posiada inną energię i dlatego związana jest z inną sferą dotyczącą życia domowników. Aby dobrze określić owe miejsca używa się do tego celu specjalnego diagramu, określanego jako bagua. W ten sposób wyszczególnia się takie sfery, jak: kariera, zdrowie i rodzina, rozwój duchowy, miłość, reputacja, majątek, dzieci i kreatywność oraz życzliwi ludzie.
Feng shui i pięć żywiołów

Feng shui dzieli świat na pięć najważniejszych żywiołów, których obecność należy aranżować w zrównoważony sposób, w każdym pomieszczeniu. Również do tego celu używa się ośmiokątnego diagramu bagua. Jest to niezwykle ważna praktyka, bowiem żywioły te wpływają na różne obszary naszego życia, a z każdym z nich łączą się inne kształty, kolory i rodzaje przedmiotów. Są to: drewno, ogień, metal, ziemia i woda.

Należy pamiętać o tym, że naczelną zasadą feng shui jest harmonia. Dlatego podczas aranżacji mieszkania nie można przesadzić z nadmiarem przedmiotów i mebli związanych z poszczególnymi żywiołami. Ich nadmiar szkodzi, lecz brak wpływa równie niekorzystnie.

Feng shui w każdym pomieszczeniu

Jeśli zależy Ci na tym, aby członkowie Twojej rodziny czuli się dobrze i spełniali swoje zadania w możliwie najlepszy sposób, właśnie feng shui pozwoli Ci tak zaaranżować poszczególne pomieszczenia domu, aby w każdym z nich panowała harmonia i równowaga. Dzięki temu będą dobrze spełniać swoje funkcje, gwarantując mieszkańcom dobre samopoczucie:

  1. Kuchnia – czyli serce domu, powinna być urządzona w żółtych odcieniach, z przewagą jasnych elementów i znajdować się możliwie najdalej od drzwi wejściowych. Dzięki temu energia Chi pozostanie w domu. Kuchnia nie powinna być nadmiernie zatłoczona jakimikolwiek sprzętami, urządzeniami, naczyniami itp. – ich miejsce musi znaleźć się w zamkniętych szafkach. Natomiast jak najbardziej korzystny wpływ na samopoczucie będą mieć świeże zioła, owoce i warzywa, dobrze wyeksponowane.
  2. Sypialnia – miejsce szczególne, w którym najważniejsze są przedmiotu związane z miłością. Idealne do sypialni są meble wykonane z drewna. Naprzeciw łóżka nie powinno znajdować się lustro, bowiem przepływ energii jest wówczas zakłócony. Pozbądź się też wszelkich przedmiotów spod łóżka, które z kolei najlepiej jest ustawić z boku pokoju. W każdym razie z całą pewnością nie stawiaj go na osi drzwi. Idealne do sypialni są też świece i różne lampiony.
  3. Przedpokój – miejsce bardzo ważne w feng shui, bowiem jego zadaniem jest zachęcenie energii Chi do pozostania w domu. Dlatego ważne jest, aby w korytarzu umieścić stolik i ustawić na nim wazonik ze świeżymi kwiatami. Jeśli korytarz jest niewielki, można zastępczo wyłożyć w nim kolorowy dywanik. I najważniejsza zasada – nigdy nie wolno wieszać lustra naprzeciw drzwi, ponieważ w ten sposób wyprasza się z domu energię.
  4. Miejsce pracy – tutaj najważniejszym meblem jest biurko, którego powinno być ustawione w taki sposób, by siedząca przy nim osoba nie miała za swoimi plecami drzwi, natomiast naprzeciw siebie nie powinna widzieć ściany. Istotne jest to, by oddzielić miejsce pracy od życia prywatnego i rodzinnego – najlepiej przeznaczyć do tego celu inne pomieszczenie.
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *