Strona Główna » Motywacja » Dlaczego warto marzyć? 7 powodów

Dlaczego warto marzyć? 7 powodów

Czasy, w których żyjemy, należą do trudnych pod wieloma względami. Zwłaszcza, jeśli chodzi o finanse, jesteśmy coraz częściej przypierani do muru, gdy nie mamy wpływu na podwyżki cen produktów spożywczych, paliwa, czy energii elektrycznej lub gazu. Brak wolnych stanowisk pracy, to kolejna bolączka współczesności, która może wręcz prowadzić do stanów depresyjnych i nerwicowych. Każdy kto znajduje się w trudnej sytuacji, chciałby poprawy losu, marzy o tym, by w jakiś sposób odmieniło się jego życie. Dlaczego warto marzyć?

Twoje marzenia – twój własny świat

Marzenia wprawiają człowieka w stan błogości, w którym wszystko może się wydarzyć. Projektowanie w wyobraźni zdarzeń które dopiero nas czekają, powoduje, że możemy przeanalizować to, w czym weźmiemy udział, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i strategicznym, dotyczącym konkretnych działań.

Jeśli zastanowić się nad tym, dlaczego warto marzyć, to właśnie możliwość wybiegania w przyszłość i zobaczenia tego, co nieuchronnie nadejdzie, pozwala lepiej się do takich wydarzeń przygotować.

Dlaczego warto marzyć? – korzystne endorfinki

Człowiek, który marzy, z reguły myśli o czymś przyjemnym lub korzystnym dla niego. To natomiast powoduje wzmożenie produkcji endorfin, czyli hormonu szczęścia, który odpowiedzialny jest za nasz dobry nastrój. Już sam ten fakt przemawia na korzyść czasowego przenoszenia się w krainę marzeń.

W gruncie rzeczy jednak każdy człowiek potrzebuje czasem takiego stanu. Nawet zdarza się, że wchodzimy weń bezwiednie, mimo woli. A zatem dlaczego warto marzyć? Istnieje kilka przyczyn:

  1. Oderwanie się od rzeczywistości – to chyba najważniejsza rzecz. Marzenia pozwalają na chwilę zapomnieć o bożym świecie, znaleźć się w krainie, w której wszystko dzieje się wedle naszych zachcianek; gdzie każde pragnienie doczeka się realizacji i spełnienia. Kiedy mamy trudny dzień, mnóstwo stresujących spraw na głowie, lubimy marzyć o tym, że jest już wieczór i leżymy w swoim łóżku, relaksując się przy spokojnej muzyce. To właśnie pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile.
  2. By poczuć się jak gwiazda – któż z nas nie chciał choć raz w życiu zamienić się miejscami z jakąś sławną osobistością ze świata kultury, sztuki, sportu, polityki itp.? Od najmłodszych lat, to właśnie nasi idole powodują, że przenosimy się w krainy marzeń, gdzie możemy być tacy jak oni, bogaci, uśmiechnięci, szczęśliwi… Możesz to mieć dzięki wyobraźni. A w przyszłości, kto wie, może los się do ciebie uśmiechnie.
  3. Sposób na relaks – marzenia dotyczą także tego, co już za nami, a co chcielibyśmy w przyszłości powtórzyć, w taki sam sposób, lub nieco inaczej. Marzymy więc o tym, co kolejnym razem moglibyśmy zmienić lub jak się zachować, co powiedzieć itd. Takie myśli powodują przyjemne uczucie odprężenia i relaksacji.
  4. Łagodny nastrój – człowiek, który poddaje się marzeniom, staje się łagodny jak baranek. Trzeba bowiem podkreślić, że w tym momencie znajduje się niejako w innym świecie, innej rzeczywistości. Powrót z tej cudownej krainy sprawia, że przez jakiś czas jesteśmy w bardzo dobrym humorze, nastrój nam dopisuje i warto wykorzystać go po to, by zrobić coś pożytecznego lub sprawić innej osobie miłą niespodziankę.
  5. Częściej się uśmiechamy – to udowodniono naukowo. Ludzie, którym zdarza się marzyć o czymś przyjemnym, częściej potrafią uśmiechać się do innych osób, mijanych na ulicy, czy też bliskich. Uśmiech z kolei powoduje, że odbieramy danego człowieka jako osobę sympatyczną i ciepłą, a więc – z naszych marzeń same korzyści.
  6. Nikt ci tego nie zabierze – no właśnie, to co rozgrywa się w twojej wyobraźni, należy tylko i wyłącznie do ciebie i nikt nie może ci ani zabronić ani wkraczaj w świat twoich marzeń, ingerując w niego. To taki azyl, w który można uciec i schronić się, gdy jest nam smutno lub dręczą nas jakieś zmartwienia.
  7. Czas tylko dla ciebie – każdy z nas potrzebuje nieraz chwili dla samego siebie, aby pobyć z własnymi myślami, zastanowić się nad czymś ważnym itd. Wnioski, jakie wyciągniesz z takich rozmyślań, to często najlepsza okazja do marzeń o tym, jak mogłoby być, gdyby udało się zrealizować je i obrócić w czyn. To takie planowanie tego, co chciałoby się osiągnąć, dające jednocześnie możliwość ujrzenia mobilizującego do działań finału podejmowanych czynności.
Motywująca siła marzeń

Fakt, że przenosimy się w krainy marzeń świadczy o tym, że potrzebujemy od czasu do czasu jakiejś odmiany, czegoś innego, co stałoby się rozrywką, spełnieniem pragnień lub oczekiwań względem innych itp. jedno jest pewne – nasze marzenia, to świat naszych potrzeb, priorytetów i celów, o których spełnienie warto walczyć. I właśnie taka motywująca siła marzeń najlepiej pokazuje, że warto je mieć.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *