Strona Główna » Blogostrefa » Handmade jako sposób na aktywizację zawodową kobiet

Handmade jako sposób na aktywizację zawodową kobiet

Według regularnie prowadzonych badań statystycznych, problem braku pracy w Polsce w głównej mierze dotyka kobiety. Pomimo wysokiego wskaźnika bezrobocia wśród kobiet ze średnim i wyższym wykształceniem, oferty pracy na rynku zawodowym zdecydowanie częściej kierowane są do mężczyzn, a sytuacja kobiet z roku na rok pogarsza się.  Co zrobić by zmienić ten stan?

W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, za I i II kwartał 2015 roku obejmującego tzw. bezrobocie rejestrowane, znajdują się niepokojące dane:

„W końcu II kwartału 2015 r. udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych wyniósł 51,9% i był o 1,0 pkt. proc. wyższy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2014 r. Najwyższy odsetek kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych zanotowano w województwach: wielkopolskim (57,6%), pomorskim, kujawsko-pomorskim (po 56,5%) i lubuskim (54,2%). Ponadto, w tym samym raporcie odnotowano, że „54,9% kobiet bezrobotnych posiadało wykształcenie średnie i wyższe, podczas gdy odsetek mężczyzn o tym poziomie wykształcenia wyniósł 34,7%”, dodatkowo 45.1 % z nich przebywało na bezrobociu od ponad 12 miesięcy.

W polskim społeczeństwie nadal panuje przeświadczenie, że kobiety po urlopie macierzyńskim powinny zostać z dzieckiem w domu, zamiast oddać je pod opiekę i powrócić do aktywności zawodowej. Oprócz tego, większość pracodawców oczekuje od pracownika nie tylko kreatywności, motywacji i chęci do działania oraz pewności siebie, ale przede wszystkim dyspozycyjności. Jak tym wymaganiom ma sprostać mama małego dziecka, które wymaga dużej  uwagi? Inną kwestią są czynniki losowe, które spychają kobiety na margines życia zawodowego, takie jak choroba, opieka nad schorowanym, niepełnosprawnym lub w podeszłym w wieku członkiem rodziny.

Z racji szerzącego się problemu wypalenia wśród kobiet w Polsce powstało wiele organizacji, fundacji i stowarzyszeń, które mają na celu wsparcie kobiet w ich powrocie na rynek pracy. Większość takich organizacji prowadzona jest przez kobiety aktywne zawodowo, przedsiębiorcze, z wieloma sukcesami na koncie. Przykładem jest Anna Pająk – Prezes Fundacji Skrzydła ze Starachowic, która zapytana dlaczego zdecydowała się wspierać aktywizację zawodową kobiet, odpowiada:

„Jestem  kobietą aktywną zawodowo i prywatnie. Trudno jest stać z boku, kiedy słucha się historii z życia zawodowego innych kobiet, a w głowie pojawia się myśl ‘wiem jak to zrobić, mogę ci wskazać drogę do rozwiązania Twojego problemu’.  Spotkanym przeze mnie kobietom często brakuje wiary we własne: siły, umiejętności, wiedzę i doświadczenie. W takich momentach nie dostrzegają rozwiązań, które mogą poprawić ich sytuację nie tylko materialną, ale także życiową”. Pani Anna podkreśla również, że „niejednokrotnie pierwsza szczera rozmowa oraz wskazanie już gotowych i sprawdzonych rozwiązań rozpala w tych kobietach ogień wiary, możliwości i chęci do działania. Sztuką nie jest rozbijanie głową muru, tylko wykorzystanie dostępnych narzędzi i dostosowanie ich do swoich warunków i potrzeb”.

Jednym z nowych projektów, które mają na celu aktywizację bezrobotnych kobiet w Polsce jest  międzynarodowa platforma Zitolo.com, która promuje szeroko rozumiany handmade – produkty ręcznie robione. „Zdecydowałam się zostać inwestorem oraz partnerem tego projektu, ponieważ handmade na polskim rynku przeżywa renesans”, mówi pani Anna  i dodaje, że:

„rękodzieło od wielu lat było głównie domeną kobiet, z uwagi na nasze umiejętności manualne, skrupulatność i poczucie estetyki. Szeroko rozumiany handmade jest doskonałym sposobem na powrót do aktywności zawodowej. Jeżeli lubię szyć, wykonywać biżuterię lub decupage, to dlaczego mam na tym nie zarabiać?”.

Otworzenie własnej działalności gospodarczej nie należy do trudnych zadań, jednak koszty związane z jej prowadzeniem, pozyskiwanie klientów i ich utrzymanie często wpływają negatywnie na ideę założenia własnej firmy, a stworzenie sklepu internetowego na własną rękę związane jest, wbrew pozorom, z dużym nakładem finansowym i czasowym na jego wypromowanie.

 „Niestety nie każda z nas może pozwolić sobie na taki „luksus”, zwłaszcza, że w prowadzenie działalności wpisane jest duże ryzyko” – podkreśla pani Anna wspominając swoje pierwsze kroki zawodowe, „ale wierzę w powodzenie nowego projektu, głównie dlatego,  że dostarcza rozwiązania gotowe do użycia i umożliwia paniom sprzedaż swoich wyrobów, a w najbliższej przyszłości pozwoli również na pozyskiwanie zleceniodawców, co w przypadku twórców rękodzieła ma istotne znaczenie.”

Polska obecnie jest rynkiem wysokiej konkurencyjności, dlatego Fundacja Skrzydła organizuje warsztaty, konferencje i happeningi dla kobiet, podczas których panie mogą zapoznać się z aktualnymi regułami biznesu.

Każda z nas ma umiejętności, które może wykorzystać do zwiększenia swoich dochodów. Weź do ręki kartkę, długopis i poświęć 30 minut na wypisanie czynności, które lubisz wykonywać, a jeśli większość związana jest z umiejętnościami manualnymi, spróbuj swoich sił w rękodziele, a do promocji siebie i swoich prac  wykorzystaj gotowe platformy do sprzedaży handmade.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *