Strona Główna » Dom i Rodzina » Kasza dla niemowlaka – przegląd kaszek dla dzieci

Kasza dla niemowlaka – przegląd kaszek dla dzieci

Nadchodzi taki moment w życiu maluszka i jego mamy, kiedy należy powoli rozszerzać dietę dziecka. Kasza dla niemowlaka- to produkt, po który najczęściej sięgamy w tej sytuacji. Z jednej strony na ten czas, kiedy do diety maleństwa wprowadzimy nowe produkty ,czekamy  z niecierpliwością, bo jest to kolejny ogromny krok w rozwoju naszej pociechy, z drugiej strony czujemy niepewność i lęk, bo ilość produktów dla niemowląt na półkach sklepowych przyprawia o zawrót głowy. I jak tu wybrać odpowiedni?!

Wiek dziecka.

Najważniejszym kryterium doboru kaszy dla niemowlaka jest wiek dziecka. Zaczynamy oczywiście od tych, na których producent zamieścił informację, że mozna je podawać dziecku po 4 miesiącu życia. Obserwujmy jednak maluszka, bo dzieci są różne i układ trawienny jednego brzdąca w 5 miesiącu nie będzie jeszcze gotowy na trawienie kaszki, a drugiemu maluchowi już w 3 miesiącu życia samo mleko przestaje wystraczać . Wszystko zależy od rozwoju dziecka.

 

Mleczna i bezmleczna.

Zastanawiając się, jaka kasza będzie najlepsza dla naszego niemowlaka, warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona już w swoim składzie mleko modyfikowane, czy też nie. Kaszki mlecze sa zdecydowanie wygodniejsze, bo po prostu mieszamy ją z wodą i gotowe. Natomiast kasze bezmleczne, jak można wywnioskować z nazwy, tego mleka nie zawierają. Ma to jednak swoje zalety: kaszę łączymy z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym, które do tej pory piło dziecko, nie bojąc się o jak jego brzuszek zareaguje na zmiany.

 

Względy smakowe.

Waniliowa, brzoskwiniowa, czy o smaku owoców leśnych, z dodatkiem witamin czy substancji wspomagających rozwój naturalnej flory bakteryjnej- wybór naprawdę duży. Nie zapominajmy, że nasze dziecko to mały człowiek i jak każdy z nas ma już swoje ulubione smaki i takie ,których nie lubi.No tak, ale jak sprawdzić, która kasza dla niemowlaka bedzie najsmaczniejsza?! Po prostu…próbować. Jeżeli kaszka truskawkowa nie zyska uznania małego smakosza, spróbujmy podać mu np. waniliową lub o smaku biszkoptów, być może nasz maluch nie przepada po prostu za smakami owocowymi. To, czy kasza dla niemowlaka zawiera witaminy czy prebiotyki, raczej nie wpływa na jej walory smakowe, kierujmy się więc tym, jak reaguje na nią nasze dziecko i czy trawienie jej nie powoduje przykrych problemów np. zaparć

 

Zboża w składzie.

Kasze dla niemowląt dzielimy także ze względu na zboża, z jakich zostały wyprodukowane.Wyróżniamy kaszki ryżowe, kukurydziane, owsiane, pszenne,  dostępne są również o składzie mieszanym np. ryżowo- kukurydziane czy pszenno -owsiane. Wybór odpowiedniej zależy oczywiście od rodzica oraz od reakcji dziecka na dane zboże. Warto wspomnieć, że kasza dla niemowlaka kukurydziana i ryżowa nie zawierają glutenu, dlatego są odpowiednie dla dzieci chorujących na celiakię.

 

Podsumowując, dla nas-rodziców kasza dla niemowląt to wygodne i szybkie danie dla maluszka. Dla  dziecka zaś  to zdrowy i bogaty w wartości odżywcze posiłek. Bez wzgledu więc na to, którą kaszkę wybierzemy dla naszej pociechy, czy raczej która kasza zostanie zaakceptowana i polubiana przez nasze dziecko, napewno zagości ona na długo w jego codziennym menu.

Autor: Edyta Sawa

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *