Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Grzybica skóry – jak z nią walczyć?

Grzybica skóry – jak z nią walczyć?

Grzybica skóry jest chorobą, którą wywołują pasożytnicze grzyby. Można ją rozpoznać wyłącznie za pomocą badania mikologicznego. Pobiera się wówczas próbki i robi na ich podstawie posiew. Można uzyskać wynik po 2 dobach – w przypadku drożdżaków, oraz po mniej więcej 3 tygodniach w sytuacji, gdy chodzi o dermatofity.

Grzybica skóry  pojawia się najczęściej w przypadku paznokci i stóp ale zaatakować może nawet włosy. Można się z niej wyleczyć jednak ważne jest to, by nie popełniać ponownie tych samych błędów. Na przykład weźmy na tapetę sytuację, że chory ma grzybicę stóp i chodzi w ulubionych butach. Choroba została wyleczona ale on wciąż zakłada te same buty – to oczywiste, że nie uchroni się w ten sposób przed powtórnym zarażeniem.

Grzybica stóp – czym się objawia

Jeżeli zauważasz między palcami swoich stóp drobne pęcherzyki i bielejące miejsca a do tego odczuwasz pieczenie lub swędzenie możesz być prawie pewna, że to grzybica skóry. Powinnaś jak najprędzej udać się do lekarza, bo grzybica stóp może mieć wpływ na powstawanie alergicznych wysypek i to w dość odległych miejsach od tego zakażonego czyli na przykład na policzkach lub na dłoniach.

Łupież to też grzybica skóry

I to najpopularniejszy jej rodzaj. Na ten rodzaj grzybicy zachorować mogą zwykle osoby, które mają przesuszoną skórę a do tego delikatną i bardzo się pocą. Zmiany, które powstają w miejscach zajętych przez chorobę mogą pozostać długo niezauważone. Wyglądają jak niewielkie krosteczki – tak zwana „kaszka”, lekko zaczerwienione, ale nie swędzące. Dlatego chory pozostałości po chorobie zauważa zazwyczaj latem, kiedy to spędza więcej czasu na słońcu i po opaleniu okazuje się, że ma na skórze białe plamy.

Grzybica skóry – jak ją leczyć?

To ważne, żeby całe leczenie rozpocząć jak najprędzej. Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę, koniecznie jak najprędzej udaj się do dermatologa i wykonaj zalecone przez niego badania, które potwierdzą przypuszczenia. Lekarz zapisze wtedy leki, które będą działały niszcząco na strukturę grzyba dzięki czemu uda się skutecznie zwalczyć chorobę. Jeżeli otrzymasz od niego maści, będziesz stosować je około dwa razy dziennie, miejscowo – jedynie w miejscach zajętych przez zmiany na skórze. Zapewne zostaną również wprowadzone do leczenia probiotyki.

Jeżeli chcesz, by leczenie łuszczycy było naprawdę skuteczne musisz pamiętać o dokładnym praniu swoich ubrań – szczególnie tych, które przylegają do chorego naskórka. Poza tym uważaj, żeby grzybica skóry nie przeniosła się na któregoś z domowników – używaj w związku z tym własnych ręczników i nie śpij z nikim pod tą samą pościelą.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *