Strona Główna » Związki i sex » Jak dbać o związek? Budowanie bliskości w związku

Jak dbać o związek? Budowanie bliskości w związku

Zastanawiasz się jak dbać o związek? To bardzo ważne, bo na początku gdy rozpoczynamy nowy związek, wszystko wydaje się być lepsze i ciekawsze. Z czasem jednak partner staje się elementem codziennej rutyny, a magia wygasa na rzecz problemów i spraw, nad którymi wcześniej żadne z was się nie zastanawiało. Dowiedz się jak utrzymać bliskość w związku.

Nie tylko ja…

Jednym z największych problemów, który dotyczy niemalże wszystkich, jest chęć nieustannego mówienia o sobie. Konfliktowość tego aspektu polega na tym, że o ile my czujemy spełnienie po wyżaleniu się, o tyle ktoś może być zirytowany i czuć się pominięty przez to, że ciągle rozmawiamy wyłącznie  o naszych sprawach. Pamiętaj, że w związku nie jesteś sama – jeśli partner chce się podzielić tym, co go dziś spotkało, nie przerywaj w połowie zdania, wysłuchaj, nie zaczynaj od „A wiesz, ja…”, bo w ten sposób dajesz do zrozumienia, że nie masz ochoty go słuchać. Jak dbać o związek? Przede wszystkim dostrzegać drugą osobę i jej potrzeby.

I nie tylko on…

Utrzymanie bliskości nie oznacza, że macie być ze sobą dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nikt nie chciałby mieć za partnera człowieka, który nie ma żadnych pasji i zainteresowań poza spędzaniem czasu z drugą połówką. To naturalne (i zdrowe), że macie też swoje sprawy i znajomych. Przynajmniej po takiej „izolacji” macie szansę na zatęsknienie za sobą. Zaangażowanie w związku nie musi być równoznaczne z odrzuceniem własnych pragnień i pasji.

„Wszystko” i „nic”

Nie rzucajcie w siebie oskarżeniami odnoszącymi się do ogółu. „Nigdy nie wynosisz śmieci”, „wszystko zawsze musisz zepsuć”, „nic ci nie wychodzi” – choć wydaje się, że te małe słowa są nieszkodliwe, to w gruncie rzeczy bardzo zmieniają wydźwięk zdania i zdecydowanie psują bliskość w związku. Zamiast oskarżeń postaraj się pokazać, co czujesz – w ten sposób dajesz szansę partnerowi na zrozumienie twoich intencji, co pomaga wzmocnić relacje.

Rozmawiajcie naprawdę

Wydaje nam się, że rozmawiamy nieustannie, ale ile w tych rozmowach jest prawdziwości? Trudno jest skupić się na tym, co partner próbuje nam przekazać, gdy jednym okiem oglądamy telewizję, a drugim zerkamy na ekran komputera czy telefonu. Zamiast rutynowych pytań „co słychać” (a potem wcale nie słuchać), spytaj, na co ma dziś ochotę, o czym najbardziej marzy i czy chciałby wyjechać na spontaniczne, dwudniowe wakacje. Takie małe gesty tworzące codzienność są w gruncie rzeczy najważniejsze dla związku.

Dziękuj

Kolejne małe-duże słowo, które pozwala na docenianie drugiej osoby. Podziękuj za przepyszny obiad, za to, że partner zrezygnował  z wyjścia z kolegami, żeby się tobą zająć, gdy byłaś chora. Dziękuj za miłe popołudnie i wspólny poranek. Nie traktuj tego jako oczywistości, bo kiedyś może się okazać, że szybko w waszym związku zabrakło gestów czułości.

Nie szukaj powodów do kłótni

Nie kręć nosem, gdy on coś odburknie. Może miał zły dzień, bo szef na niego nakrzyczał, a może źle się czuje. Często w zachowaniu innych doszukujemy się obraźliwych gestów i sami się obrażamy, a przecież nikt nie jest idealny i każdy ma prawo na dzień z gorszym samopoczuciem. Zamiast się złościć, zrób mu kawę i porozmawiajcie spokojnie, a potem pójdzie na spacer. To z pewnością będzie lepsze rozwiązanie dla waszego związku niż kilkugodzinne wylewanie na siebie złości.

Wychodźcie poza rutynę

Im dłużej jesteście w związku, im więcej codziennych rzeczy Was łączy, tym trudniej podtrzymać wzajemną fascynację. Zadbajcie o to, by w Waszym związku nie zabrakło rutyny. Staraj się zaskakiwać drugą połówkę, choćby drobnymi gestami. Śniadanie do łóżka, spontaniczny wyjazd, wspólna nauka czegoś nowego czy małe eksperymenty w łóżku. To, że jesteście ze sobą już jakiś czas, nie oznacza, że nie macie już w sobie niczego do odkrycia.

 

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *