Strona Główna » Zrób to sam » Domowe sposoby » Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

Czy Wiesz, że Twoje rachunki za prąd mogą być znacznie niższe? A tak! Wystarczy tylko zmienić nieco niektóre przyzwyczajenia i zainwestować w pewne drobiazgi. Jak oszczędzać prąd, i obniżyć rachunki?

Czy też łapiesz się na tym, że telewizor lub komputer pozostaje włączony nawet wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia w którym się znajduje? Pewnie też nie masz pojęcia, że możesz zaoszczędzić na prądzie, jeżeli wyjeżdżając gdzieś na dłużej czy po prostu wychodząc na spacer, wyłączysz diodę w telewizorze. Tak – szybki ruch i wyjęcie kabla z kontaktu, lub magiczny przycisk. Powiesz, że to tylko „czuwanie”? Owszem, jednak jeżeli pozostawisz „czuwający” telewizor na rok, zapłacisz rachunek wyższy o około 30 zł.

Jak oszczędzać prąd przy pomocy światła?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na klosz, który ma zawisnąć w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Powinien być przejrzysty, a przede wszystkim czysty – regularnie go odkurzaj.

Dobry posunięciem jest także inwestycja w jedną, silniejszą żarówkę zamiast w kilka o słabszej mocy.

A co  z halogenami? Są świetne! Wprawdzie droższe od tradycyjnych żarówek, ale też zużywają nawet o 80 procent mniej energii.

Trzeba też dbać o to, żeby jak najwięcej światła dziennego mogło wpadać do naszego domu. Dlatego właśnie powinniśmy zakładać firanki. które je przepuszczają, oraz często myć okna.

A co z domowymi sprzętami?

To oczywiste, że ich stan ma ogromny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Dlatego istotne jest, by poddawać je przeglądom. Stare sprzęty należałoby wymieniać na nowe, wyższej klasy i energooszczędne. Oczywiście są one droższe, ale zużywają znacznie mniej prąd i ta inwestycja po jakimś czasie się zwróci.

Lodówka

Regularnie ją rozmrażaj, nie zostawiaj włączonej kiedy wybierasz się na dłuższą wycieczkę. Świetnie sprawdzają się lodówki, które mają możliwość wyłączenia jednej części. Zamrażarka wtedy dalej chłodzi jedzenie, a górną część można po prostu umyć i pozostawić otwartą – dzięki temu zużyjemy mniej prądu.

Musisz też pamiętać, że NIE WOLNO wkładać do lodówki niczego gorącego. I to nie tylko przez wzgląd na większe zużycie prądu – będzie musiała silniej chłodzić – ale również przez to, iż może się zwyczajnie zepsuć.

Ważne jest też miejsce, w którym będzie stała lodówka. Okolice grzejnika czy kuchenki to naprawdę zły pomysł.

Pralka

W tym wypadku również można oszczędzać prąd. Kiedy kupujesz nową, przyjrzyj się dokładnie jej funkcjom. Istotne jest to, by miała jak najkrótsze programy nawet w przypadku prania w wysokiej temperaturze. Tych długich programów używaj tylko wtedy, kiedy ubranie jest naprawdę brudne i wymaga wysokiej temperatury. Korzystaj z proszków i płynów najlepszej jakości, wtedy uda się odplamić ubranie bez dużej temperatury.

Nie korzystaj z suszarki jeśli nie musisz. Jeżeli na zewnątrz jest piękna pogoda, rozwieś pranie na lince.

Skorzystaj z naszych rad, a zauważysz różnicę już przy okazji następnego rachunku za prąd. A może Ty oszczędzasz jeszcze inaczej? Podziel się z nami Twoimi pomysłami.

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *