Strona Główna » Zrób to sam » Domowe sposoby » Jak usunąć plamy z farby ?

Jak usunąć plamy z farby ?

Właśnie wzięłaś do ręki pędzel. Zamierzasz trochę nim pomachać, odmalowując płot w ogrodzie, czy też mebel, który trzeba odnowić. Nie pomyślałaś jednak o jednej, ważnej rzeczy – zabezpieczeniu odzieży. I już za chwilę z pewnością będziesz się zastanawiała, jak usunąć plamy z farby ! Na szczęście mamy na to kilka skutecznych sposobów.

Zmywacz do paznokci

To sposób skuteczny, aczkolwiek dość ryzykowny, ponieważ zastosowanie zmywacza do paznokci czy też samego rozpuszczalnika, może odbarwić materiał, przez co mimo, iż pozbędziemy się farby, ubranie  może nadawać się tylko do wyrzucenia.

Pamiętaj! FARBĘ EMULSYJNĄ USUNIESZ TYLKO WTEDY, GDY JEST JESZCZE MOKRA. KIEDY ZASCHNIE NA UBRANIU JEJ USUNIĘCIE STAJE SIĘ NIEMOŻLIWE!

Farba akrylowa

Tą, przed podjęciem próby wywabiania, musimy najpierw wysuszyć. A później wystarczy ją wyprać w proszku do prania czy też odplamiaczu. Jeżeli plama będzie bardziej „oporna” , można przed praniem polać ją spirytusem.

Farby olejne

Walka w plamami po nich nie jest prosta, jednak można sobie z nimi poradzić. Jak usunąć plamy z farby olejnej? Trzeba w tym celu wykorzystać benzynę, i obficie polać nią zaplamione ubranie. A następnie, odzież zamoczyć w detergencie – może to być wywabiacz bądź proszek czy płyn do prania.

Pastele

Tutaj, wystarczy nam wywabiacz do plam, dostępny w każdej drogerii. Trzeba go wetrzeć w pranie, a kiedy już plama zacznie schodzić, wypłukać je dokładnie w alkoholu.

Jeżeli chcesz wygrać tą nierówną walkę z plamami po farbie musisz pamiętać, że najlepiej walczyć z nimi od razu, zanim jeszcze przenikną przez wszystkie warstwy odzieży.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *