Strona Główna » Blogostrefa » Stewia zamiast cukru w składzie Coca Cola

Stewia zamiast cukru w składzie Coca Cola

Coca Cola cukier ma w swoim składzie od chwili powstania, czyli od 1886 roku, kiedy to John Pemberton wymyślił recepturę Coca Coli. Czy w najbliższej przyszłości cukier zostanie zastąpiony stewią?

Od początku powstania

Receptura Coca-Coli wymyślona przez aptekarza Johna Pembertona w XIX wieku w Atlancie, oparta była na wyciągu z liści koki oraz orzechów koli. Swój kolor zawdzięczała karmelowi, a niepowtarzalny smak w dużej mierze dodatkowi cukru. Sprzedawano ją w cenie 5 centów za szklankę po zmieszaniu z wodą sodową.

Koncern Coca Cola już nie raz musiał decydować się na zmianę składu swojego kultowego napoju. Tak było między innymi na początku powstania marki, kiedy to wyszło na jaw, że kokaina zawarta w składzie Coli jest silnie uzależniająca i jest narkotykiem. Obecnie nie ma go w składzie napoju, ale cukier nadal jest obecny. To powoduje, że osoby chorujące na cukrzycę czy walczące z otyłością, nie powinny pić Coca Coli, aby nie narazić swojego organizmu na utratę zdrowia. Dlatego koncern Coca Cola zamierza zmienić skład napoju i zamiast cukru wykorzystywać w nim stewię – słodzik pochodzenia naturalnego, z liści paragwajskiej rośliny.

Pierwsze testy

Coca Cola cukier zastąpiła w swoim nowym napoju oferowanym pod nazwą Coca Cola Life stewią i wprowadziła go do sprzedaży na rynek Argentyny. Serwis CNN w 2014 roku informował, że amerykański koncern po przeprowadzeniu pierwszych testów z udziałem konsumentów, zadeklarował, że zmniejszy w przyszłości w swoich produktach zawartość cukru.  W trosce o klientów słodzące liście stewii zaczęły być wykorzystywane w produkcji kultowej Coli.

Coca-Cola we wrześniu 2014 roku zaangażowała się w kampanię, której celem było zredukowanie kaloryczności produkowanych przez siebie napojów o 20 proc. Koncern planuje osiągnąć taki wynik w ciągu najbliższej dekady, choć już podjął pierwsze działania w tym kierunku. Pokazał też Coca-Colę Life z zieloną etykietą, która wskazuje na ekologiczność produktu ze stewią. Kolor zielony przypomina barwę liści stewii, dzięki czemu konsument od razu jest informowany o zmodyfikowanym składzie produktu.

Dzięki wykorzystaniu naturalnego słodziku do słodzenia napoju Coca Cola, staną się one dostępne dla cukrzyków, bez narażania ich na hiperglikemię. Poza tym, napoje Coca Cola Life dzięki ograniczonej zawartości cukru są znacznie mniej kaloryczne niż tradycyjne napoje produkowane przez tą firmę przez ponad 100 ostatnich lat. Według badań Coca-Coli, napój Coca Cola Life o pojemności 0,2 litra słodzony stewią zawiera zaledwie 60 kalorii, tj. o 35 proc. mniej niż inne napoje gazowane.

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *