Strona Główna » Zrób to sam » Domowe sposoby » Jak usunąć plamy z wina – sprawdzone sposoby

Długo planowałaś ten romantyczny wieczór.. Tylko Wy, przy świetle świec i.. nieśmiało wyglądającego zza firanki księżyca. Nastrojowa muzyka, kolacja już stygnie na stole a w powietrzu unoszą się pozytywne wibracje. Podajesz mu butelkę wina – dopiero co wyjęłaś ją z lodówki. Sięga po korkociąg- wszystko poszło sprawnie. Zajadacie się włoską potrawą, popijając czerwony trunek aż tu nagle.. zupełnie przypadkiem trąca kieliszek ręka. Obrus nie wchłonął całej zawartości kieliszka.. Kropla, po kropli, wino spływa na Twoją nową sukienkę- jak mogłaś tego nie zauważyć? Czy wiesz, jak usunąć plamy z wina, by nie ucierpiał na tym Twój strój?

1

Nie przejmuj się. Świeże plamy z wina-nawet czerwonego, można naprawdę łatwo usunąć. Wystarczy, że zareagujesz odpowiednio szybko. Nie czekaj zatem, i działaj!

Biegnij do kuchni po sól!

i nie chodzi tutaj o jej szczyptę, a całą garść. Weź w dłoń jak najwięcej, i rozsyp grubo, i równomiernie na plamie. Sól wchłonie wino, którego „nie przyjął” jeszcze materiał. Weź później miskę, nalej do niej wody, i zamocz w niej sukienkę, najlepiej na kilka godzin. Dopiero po tym czasie, możesz wyprać ją standardowo w pralce.

Wino, na wino?

Tak. Plamę z czerwonego wina, można wywabić za pomocą białego. Możesz też w tym celu wykorzystać butelkę szampana, która czeka od dawna na jakąś ważną okazję. Cóż może być ważniejszego, niż ratowanie od plam NOWEJ sukienki? Niestety sposób z winem czy szampanem jest nieco trudniejszy, bo plamę należy wy maczać w odpowiedni sposób – w przeciwnym razie, zrobimy tylko kolejną.

Woda utleniona

Na pewno masz ją w  apteczce. Wystarczy zaledwie kilka kropel. Dodatkowo, jeżeli Twoja sukienka jest z delikatnego materiału, musisz ją rozcieńczyć wodą. pocieraj później delikatnie, by równomiernie rozprowadzić ją na tkaninie i by wchłonęła się odpowiednio głęboko. Następnie spłucz letnią wodą.

A jak sobie radzić ze starymi plamami?

Pianka do golenia!

Nie ma znaczenia, czy plama powstała wczoraj, czy ma już kilka lub kilkanaście dni. Usuniesz ją, jeżeli pokryjesz ją pianką do golenia lub wykorzystasz w tym celu krem stosowany w tym samym celu. Po kilku chwilach po prostu przemyj miejsce z plamą ciepłą – nie gorącą – wodą.

Mleko i wrzątek

Jeśli plama powstała na kolorowej tkaninie, możesz wywabić ją wrzącą wodą, lub gorącym mlekiem. Później, wystarczy tylko wypłukać ciuszek ciepłą wodą.

A co ze starą plamą, na delikatnej tkaninie?

Tutaj przyda się mąka ziemniaczana. Posyp nią plamę po winie, a później skrop sokiem z cytryny. Wetrzyj delikatnie, i po 15 minutach spłucz ciepłą wodą.

WAŻNE!

Musisz wiedzieć, że żelazko utrwala plamy – wszystkie. Dlatego jeżeli nie wywabiłeś plamy zupełnie, nie prasuj ubrania.

 

Nie taki diabeł straszny, prawda? Nasze sposoby na wywabianie plam po winie naprawdę działają. A może macie jeszcze jakieś inne, swoje, sprawdzone metody?

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 4 komentarze

  1. dzieki za rade rzadko pije wino ale plama jest

  2. Wiola pisze:

    Ja jak raz ubrudziłam pościel to wpadałam w panikę, ale dobrze, że w internecie krążą te rady 😉

  3. Wiola pisze:

    NAjlepsza jest pianka <3

  4. Madzik3a54 pisze:

    Dobrze wiedzieć takie proste rzeczy jak woda utleniona czy sól a mogą uratować nie jedną kreację:):)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *