Plusów takiego rozwiązania jest wiele: od ułatwienia organizacji, poprzez wdrożenie nowych smaków do kuchni, aż do korzyści finansowych, jakie niosą przemyślane zakupy.
Przygotuj w pięciu krokach kompletny jadłospis dla rodziny i codziennie ciesz się pomysłem na obiad.
Krok pierwszy: uwzględnienie potrzeb wszystkich domowników
Alergie pokarmowe, preferencje żywieniowe czy też specjalne zalecenia zdrowotne wykluczają pewne grupy pokarmów u poszczególnych członków rodziny. W wielu przypadkach przygotowanie jednego posiłku spełniającego określone wymagania będzie prostsze i szybsze niż gotowanie oddzielnych obiadów.
Krok drugi: inwentaryzacja szafek
Kuchenne półki i spiżarnie pełne są niewykorzystanych produktów. Przejrzenie ich to nie tylko dobry sposób na sprawdzenie ilości zapasów, ale również pozbycie się przeterminowanych produktów. Z pewnością znajdą się paczki makaronów, kasz czy też puszki i słoiki rozmaitych przetworów.
Krok trzeci: planowanie posiłków
Jeżeli prowadzisz osobisty kalendarz, możesz zapisywać w nim posiłki na poszczególne dni. Zgranie czasu poświęconego z innymi obowiązkami to podstawa. Bardziej skomplikowane potrawy przygotuj w spokojniejsze dni, podczas nawału obowiązków ugotuj coś szybkiego.
Posiłki planuj tak, aby wykorzystać składniki dostępne w domu. Wszelkie produkty, które zamierzasz kupić zapisuj na listę zakupów, dzięki temu podczas gotowania nie zabraknie ci potrzebnych składników.
Jeżeli zabraknie ci pomysłów skorzystaj z książek kucharskich, zajrzyj też do naszego działu z przepisami, przemyślany jadłospis dla rodziny pomaga w rozwijaniu kulinarnych horyzontów i poznawaniu nowych smaków.
Uwzględnij wielkość przygotowywanych porcji oraz pozostałych resztek. Ziemniaki z poprzedniego dnia można wykorzystać do klusek, nadmiar rosołu jako bazę rozmaitych zup. Zmniejszy to koszty i ograniczy wyrzucanie jedzenia.
Krok czwarty: przygotowanie następnego jadłospisu
Przy planowaniu następnego tygodnia sprawdź, czy wszystkie potrawy z poprzedniego tygodnia zostały wykorzystane. Czasem zdarza się, że wypada nam coś niespodziewanego, wykorzystaj wtedy niezrealizowany pomysł i składniki na następny tydzień.
Zachowaj każdy przygotowany jadłospis dla rodziny na później, z każdym kolejnym tygodniem możesz je dowolnie mieszać i łączyć, co przyspieszy cały proces planowania i gotowania posiłków. Z pewnością znajdziesz sposób na wykorzystanie zaoszczędzonego czasu.
Autor: Izabela Kurda