Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Jakie kwiaty na balkon? 3 balkonowe hity

Jakie kwiaty na balkon? 3 balkonowe hity

Jest mnóstwo kwiatów, które mogą zachwycać nas latem nawet wtedy, gdy nie posiadamy ogrodu. O taras, czy balkon dużo łatwiej. A żal wyrzec się takiej przyjemności dla oka. Dlatego większość gospodyń domowych zakłada balkonową hodowlę roślin. Jakie kwiaty na balkon będą najlepsze? Które z nich będą cieszyły oko najdłużej i będą najmniej wymagające?

Begonie

Nie da się ukryć, że begonia to zdecydowanie jeden z najbardziej wyjątkowych i najpiękniejszych kwiatów, które można uprawiać na balkonie, czy tarasie. Różnorodność form, kształtów i kolorów zachwyca. Maja zarówno piękne kwiaty, jak i liście co sprawia, że kochamy begonie za całokształt. To bezkonkurencyjna królowa balkonów!

begonia

begonia

begonia

begonia

Begonie, możemy podzielić na cztery, różne grupy – pod względem ich wielkości:

  • Pierwsze z nich należą do rośli wysokich i osiągają ponad pół metra wysokości. Łodygi tych begonii są twarde, grube a sama roślina ma sporych rozmiarów kwiaty.
  • Begonie średnie, o dużych kwiatach i osiągające wysokości do 40 centymetrów
  • Roślina niska, i tak zwana miniaturka, która nie przekracza 25 centymetrów i charakteryzuje się bardzo dużą ilością drobnych kwiatków.
  • No i begonie zwisające, szczególnie piękne i cudownie prezentujące się właśnie na balkonach przy tarasach. Nie rosną zbyt duże ale maja całe mnóstwo delikatnych, zwisających kwiatów.

Begonia idealnie sprawdzi się w uprawie w skrzynkach balkonowych, bo nie przeszkadzają jej cieniste, i półcieniste miejsca. Jeżeli natomiast chodzi o samą ziemię, to begonia jest dość wymagająca i najpiękniejsza urośnie wtedy, gdy zapewnimy jej żyzną, lekko kwaśna i próchniczą glebę.

Ziemia, musi być też przez cały czas wilgotna, a roślinę trzeba często podlewać. Należy też pamiętać, że begonia może łatwo zmarznąć, dlatego należy ją chronić przed niskimi temperaturami.

Jakie kwiaty na balkon prócz begonii się sprawdzą?

Fuksja

Roślina, która ma piękne i wyjątkowo dekoracyjne kwiaty.  Lubi rozproszone światło, i żyzną glebę, za co odwdzięcza się obfitym kwitnięciem aż do samej jesieni. Trzeba ją dość obficie, i regularnie podlewać specjalnym nawozem z wieloma składnikami.

fuksja

fuksja

fuksja

fuksja

fuksja

Należy uważać, by korzeń fuksji nie został przesuszony, bo może to doprowadzić do jej osłabienia. A od tego już nie trudno o chorobę, czy inwazję jakiegoś szkodnika – na przykład mszycy.

Czytaj też: Domowe sposoby na mszyce 

Kiedy kończy się sezon, a my dalej chcemy cieszyć oko kwitnącą rośliną, najlepiej byłoby ją zabrać z balkonu i postawić gdzieś, gdzie temperatura będzie wynosiła około 10 stopni. Powinno to być pomieszczenie jasne.

Pelargonia

Intensywny, różnorodne barwy to znak szczególny pelargonii. Można je sadzić i na balkonach, i na tarasach i nawet w donicach przeznaczonych na parapety trzeba jednak pamiętać, że to rośliny, które wręcz uwielbiają słońce i bardzo go potrzebują, by zdrowo i pięknie kwitnąć przez długi czas.

pelargonia

pelargonia

pelargonia

pelargonia

Pelargonia, może zająć miejsce w balkonowej skrzynce już w maju. To kwiat bardzo popularny bo nie dość, że kwitnie naprawdę długo, to jeszcze obficie. Nie jest trudny w uprawie, a jeżeli poświęci mu się trochę czasy na pielęgnacje, to będzie cieszył nasze oko naprawdę długo – nawet przez kilka miesięcy.

Pelargonia lubi ciepło i światło, i takie też stanowisko trzeba jej zapewnić. Jeżeli słońca będzie zbyt niewiele, to i kwiat będzie mniej obfity. Ale nadmiar światła też może spowodować przykre skutki. Między innymi uschnięcie liści, czy też ich zżółknięcie.

Pelargonie, dzielimy na 4 grupy:

  • rabatowe – czyli te, które można uprawiać i w ogrodzie, i na balkonach czy tarasach.
  • bluszczolistne – o błyszczących liściach, które są bardzo podobne do bluszczu
  • wielkokwiatowe – bardzo ozdobne, zwisające, dorastające nawet do metra wysokości
  • z pachnącymi liśćmi – nie mają szczególnie pięknych kwiatów, za to ich liście wydzielają różne zapachy – na przykład cytrynowy

Jeżeli dalej zastanawiasz się jakie kwiaty na balkon kupić, koniecznie zdecyduj się na nasze typy. Przedstawione przez nas 3, balkonowe hity, nie są zbyt wymagające, a jednocześnie kwitną długo i bardzo obficie.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *