Strona Główna » Dom i Rodzina » Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy?

Masz wrażenie, że Twoje dziecko mówi mniej niż jego rówieśnicy?  a może nieprawidłowo wypowiada niektóre głoski lub celowo wymienia je na łatwiejsze? Sprawdź, czy powinieneś już teraz pójść z dzieckiem do logopedy!

1

Dlaczego Dzieci źle mówią?

Istnieje wiele powodów, z których dzieci nie potrafią mówić  w odpowiedni sposób. Jednak by móc zaszufladkować Malucha do odpowiedniej grupy dzieci należy wcześniej zastanowić się, co tak naprawdę Twoje dziecko powinno umieć powiedzieć.

Jeżeli masz w domu roczniaka to oczywiste, że nie będzie składał zdań z kilku wyrazów. Trzylatek za to, powinien radzić sobie z tworzeniem  zdań złożonych i z wypowiadaniem większości głosek za to pięciolatek powinien porozumiewać się już bez najmniejszych problemów i wypowiadać nawet przedniojęzykowo dziąsłowe głoski.

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko odstaje od rówieśników w kwestii mowy powinieneś zareagować. Czy Wiesz, jak wiele może być przyczyn tego, że Twój Maluch nie mówi poprawnie?

Być może ma jakieś problemy z oddychaniem lub połykaniem śliny, albo idealnie naśladuje kogoś, kto spędza z nim na co dzień mnóstwo czasu a ma jakąś wadę wymowy. To, ile dziecko będzie mówiło i kiedy rozpocznie przygodę ze składaniem zdań zależy również od jego predyspozycji genetycznych ale również od tego, czy prawidłowo słyszy.

Jeżeli zauważasz, że z jakiejkolwiek przyczyny rozwój mowy u Twojego Malucha jest zaburzony, koniecznie zabierz go do logopedy.

 

Jak będzie wyglądała wizyta?

Takie spotkanie, będzie składało się z kilku etapów. Pierwszym, i być może najważniejszym, będzie szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka. Do takiego wywiadu należy się przygotować już w domu. Specjalista z pewnością zapyta o sam przebieg ciąży oraz o to, czy matka zażywała w jej trakcie jakiekolwiek lekarstwa.

Zainteresuje się też przebiegiem porodu oraz tym, w jakim stanie było dziecko gdy przyszło na świat. Warto też zabrać na to spotkanie kalendarz, w którym zapisywaliśmy datę, kiedy Maluch po raz pierwszy świadomie się uśmiechnął, postawił pierwszy krok i wypowiedział pierwsze słowo.

Istotne będą także informacje nt. tego, jak często dziecko choruje, w jaki sposób jest karmione, oraz czy w naszej rodzinie – najbliższej – ktoś miał problemy z mówieniem.

 

W trakcie następnego etapu, specjalista w prosty sposób oceni, z czym ma problem nasze dziecko- to znaczy jakie głoski wypowiada, a które pomija. Zrobi to na zasadzie zabawy, przedstawiając Maluchowi obrazki, o których Dziecko będzie musiało opowiedzieć.

Trzeci etap to kolejna zabawa, dzięki której logopeda oceni, czy wszystko jest ok z wędzidełkiem, czy dziecko ma wystarczająco sprawny a także odpowiednio giętki język oraz m.in to , czy nie ma wady zgryzu. Specjalista będzie musiał zbadać dziecko, dlatego warto wcześniej porozmawiać z nim, że ktoś będzie dotykał jego buźki – w ten sposób przygotowany maluch na pewno się nie przestraszy.

 

Czwarty etap, jest jednym z trudniejszych. To w tym momencie specjalista sprawdzi, czy Dziecko potrafi rozróżnić takie słowa jak np „góra” i kura”.

 

Na koniec wizyty, czeka nas szczera rozmowa. Pamiętaj, że masz prawo poprosić logopedę, aby wydał swoją opinię nt rozwoju mowy Dziecka na piśmie. Jeżeli specjalista uzna, że konieczne będą kolejna wizyty w gabinecie, należy z nich skorzystać i poprosić, by pokazał w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem w domu.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 3 komentarze

  1. Madzik3a54 napisał(a):

    Wszystko przed nami:):)Maja dopiero roczek niedługo:):)

  2. Emila Kielbasa napisał(a):

    Witam.ja bylam z synem gdy mial 6 lat ii naprawde warto bylo trzy wizyt cwiczenia bardzi pomogly.szybki rezultat

  3. Wiola napisał(a):

    Ja byłam zaprowadzona przez mamę już w przedszkolu więc myślę, że to najlepsza opcja 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *