Strona Główna » Dom i Rodzina » Otyłe dzieci – co im grozi?

Otyłe dzieci – co im grozi?

Zwiększenie masy ciała wynikające ze złego sposobu odżywiania stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ przyczynia się do wystąpienia wielu chorób. Otyłe dzieci, mogą mieć też problemy z psycziczną sferą życia. Dzieci, jako osoby wchodzące w okres dojrzewania płciowego są najbardziej narażoną grupą na wystąpienie poważnych, zarówno somatycznych jak i psychologicznych konsekwencji otyłości. Na przestrzeni wieków zauważalnie zmieniło się spojrzenie na ciało. W dawnych czasach otyłość u dziecka była postrzegana jako symbol dostatku i prawidłowego odżywiania. Dzisiaj nadmiar kilogramów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Mimo to trudności z utrzymaniem należnej masy ciała z roku na rok są coraz bardziej zauważalne.

 

Otyłe dzieci- konsekwencje zdrowotne

Nadmiar kilogramów niesie za sobą szereg powikłań zdrowotnych pojawiających się w wieku rozwojowym dziecka, a także później w wieku dorosłym. U otyłych dzieci może pojawić się zaburzenie homeostazy glukozy, insulinooporność, jak również cukrzyca typu 2, która do niedawna była przypisywana osobom dorosłym. Otyłość powoduje także obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego co jest powodem częstego występowania nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy też niewydolności mięśnia sercowego w wieku dorosłym. Kolejną chorobą mającą większe ryzyko wystąpienia wraz z podwyższonym BMI jest kamica pęcherzyka żółciowego, która częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Do innych schorzeń przewodu pokarmowego można zaliczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz refluks przełyku. Powikłaniem otyłości jest także zespół metaboliczny, który stwierdza się u co 3 dziecka z nadwagą bądź otyłością. Innymi następstwami otyłości mogą być choroby na tle powikłań ortopedycznych do których zaliczyć można kolano koślawe, złuszczenie nasady głowy kości udowej, czy też skrzywienia kręgosłupa.

Konsekwencje psychospołeczne

Zarówno u otyłych dzieci jak i dorosłych występują problemy sfery psychologicznej. Najczęściej osoby borykające się z nadmiarem kilogramów, są bardziej krytyczne wobec siebie, mają niską samoocenę. Brak pewności u takich ludzi sprawia, że osiągają znacznie mniej niż mogliby, gdyby uwierzyli w swoje możliwości. Wynikać to może z coraz bardziej rozpowszechnianego w mediach kultu piękna obrazowanego pod postacią szczupłej sylwetki. Zbyt duża masa ciała wywołuje u osób otyłych poczucie wstydu, a także chęć izolacji od otoczenia. Ukrywanie się przed innymi nie jest tylko powodem braku akceptacji własnej osoby, ale również obawą przed odrzuceniem. Dzieci otyłe rzadziej uczestniczą w życiu szkolnym. Nierzadko też nadmiar kilogramów może być powodem depresji. Takie przygnębienie w wielu przypadkach poszerza problem otyłości, gdyż osoby z depresją szukają pocieszenia w różnego rodzaju przekąskach próbując w ten sposób uciec od problemu. Jedząc poprawiają sobie humor jednak, później z powodu kolejnych nadmiernych kilogramów powraca zły nastrój, co w efekcie tworzy mechanizm błędnego koła. Innym powodem w wyniku którego może dojść do zaburzeń emocjonalnych jest odmienne traktowanie otyłych dzieci w stosunku do ich szczupłych rówieśników. Takie dzieci często są wyśmiewane z powodu nadmiernej tuszy, posądzane o lenistwo, a także niezdyscyplinowanie.

 

 

dietetyk Elżbieta Kracik

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. […] nie zrobię tego, w zamian za to odeślę Cię do wypowiedzi zaprzyjaźnionej Pani Dietetyk : Otyłe dzieci – co im grozi? Często bywa tak, że Rodzice uważają, iż nie mają czasu na zdrową dietę. Panuje […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *