Zauważyłaś, że po Twoim domu latają mole? Wydają Ci się niegroźne? To błąd, bo jeśli widziałaś je w formie latającej, to znaczy, że w Twojej szafie jest już sporo ich larw. Które nie są ani sympatyczne, ani ładne (takie małe, pełzające, chowające się w Twoich skarpetkach zwierzątka), a do tego mają nieposkromiony apetyt. TAK – to one wyżerają dziury w Twoich najlepszych ubraniach. Przecież nie mogą jeść byle czego… Przeczytaj koniecznie jak zapobiegać pojawieniu się takich nieproszonych gości. Problem dotyczy bowiem każdego!
Mole ubraniowe nie znoszą zapachu cytryny. Kup zawieszki o tym zapachu lub użyj wysuszonej skórki z cytryny. Pozbędziesz się moli, a przy okazji w Twojej szafie rozchodzić się będzie orzeźwiający cytrusowy zapach.
No dobra, może nie wygląda to szczególnie estetycznie, ale jeśli w Twojej szafie rozpanoszyły się mole ubraniowe – każdy chwyt jest dozwolony. Wyłóż półki gazetami (uważaj, by przypadkiem nie zafarbowały ubrań), mole nie znoszą ich zapachu.
Mole ubraniowe nie znoszą zapachu ziół. Im zapach bardziej intensywny, tym szybciej mole zarządzą ewakuacje. Szałwia, lawenda, mięta – zioła to najlepszy sposób na mole.
Mole nie znoszą też zapachu przypraw. Tu zasada się powtarza – im bardziej intensywny zapach, tym lepiej. Najbardziej skuteczne są goździki, liście laurowe i ziele angielskie. Włóż je do płóciennych woreczków lub porozkładaj na półkach, pomiędzy ubraniami.
Dobry sposób na mole ubraniowe, to zapachowe mydełka porozkładane pomiędzy ubraniami. Korzyści są podwójne, Twoje ubrania przesiąkną ich pięknym zapachem, a mole odlecą (odpełzną) w siną dal. No i będziesz miała spory zapach mydła na czarną godzinę.
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jak pachną kasztany? Nie? Nieważne! Najważniejsze jest to, że mole naprawdę nie lubią ich zapachu. Kasztany przyniesione z jesiennego spaceru rozłóż w szafie, by raz na zawsze pozbyć się moli. No chyba, że zdecydowałaś się kasztany sprzedać i na nich zarobić :).
Jeśli nie chcesz bawić się w domowe sposoby na mole, udaj się do sklepu i kup gotowe zawieszki i spraye zapachowe na mole. Ich wybór jest bardzo szeroki!
Staraj się regularnie wietrzyć szafę, niezależnie od pory roku. Ubrania nie powinny być poupychane, ważne, by panował pomiędzy nimi przewiew. Staraj się regularnie kontrolować ubrania, przeglądać, trzepać, wietrzyć te, których dawno nie nosiłaś. Dobrym pomysłem jest sezonowe chowanie ubrań, których nie nosisz, do worków próżniowych. Dbaj też o to, by chować do szafy wyłącznie czyste ubrania – mole to prawdziwi fani potu, brudu i plam! Regularnie przecieraj półki w szafie, najlepiej octem.
A Wy? Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na mole?
Fajnie, zawsze lepszw takie metody niż smierdzaca naftalina :/