Strona Główna » Dom i Rodzina » Ciąża i poród » Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u niektórych kobiet już w tydzień, dwa po zapłodnieniu. Są też kobiety, które o ciąży dowiadują się dopiero po kilku miesiącach. Jak rozpoznać wczesną ciążę i na co zwrócić uwagę?

Kiedy pierwsze objawy ciąży?

Najbardziej charakterystyczne objawy ciąży, pojawiają się w ok 3-4 tygodnie po zapłodnieniu. Wiele jest jednak takich kobiet, które domyśla się, że jest w ciąży, już wcześniej. Jak? Dopada je ogólne przemęczenie, senność, drażliwość, rozbicie, podwyższona temperatura, objawy które łudząco przypominają grypę. Innym wczesnym objawem jest plamienie implantacyjne. Często też pojawia się przeczucie, które sprawia, że kobiety po prostu WIEDZĄ, że to to, nawet w pierwszym tygodniu ciąży.

Pierwsze objawy ciąży: plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne, pojawia się w ok. tydzień po zapłodnieniu i spowodowane jest zagnieżdżeniem się zapłodnionego jaja w macicy. Często zdarza się tak, że kobiety mylą plamienie ze spodziewaną miesiączką, co może wprowadzić pewną dezorientację. Warto pamiętać, że plamienie implantacyjne jest dużo mniej obfite, pozbawione skrzepów – w przeciwieństwie do krwawienia miesięcznego.

Najbardziej charakterystyczny objaw ciąży – brak miesiączki

Brak spodziewanej miesiączki, to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Dzień spodziewanej miesiączki to dobry moment do wykonania testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że nie każde opóźnienie miesiączki oznacza ciążę, jego przyczyny mogą być inne np. stres czy choroba.

Wczesne objawy ciąży, a piersi

Obolałe, wręcz nabrzmiałe piersi, to jeden z objawów pojawiających się przed każdą miesiączką. Zdarza się, więc, że kobiety bagatelizują ten objaw. Naszą uwagę powinien zwrócić ból silniejszy niż zwykle oraz zmiana barwy brodawek – bowiem już na początku ciąży pojawia się na nich ciemna obwódka.

Mdłości w ciąży

Poranne mdłości – ten objaw nieodzownie kojarzy nam się z ciążą, zwłaszcza z jej początkiem. Zdarza się jednak, że mdłości towarzyszą kobiecie przez cały dzień, a nie tylko rano. Z początku łatwo pomylić te objawy z grypą, ale mdłości te są dość charakterystyczne. Najintensywniejsze są rano, nasilają się także pod wpływem intensywnych zapachów, nawet tych, które wcześniej były naszymi ulubionymi. Warto też wspomnieć, że określenie intensywny zapach, w ciąży nabiera nieco innego znaczenia – ciężarne mają bardzo wyczulony węch, więc dla osób postronnych, zapach ten wcale nie musi być mocny.

Układ pokarmowy, a wczesne objawy ciąży

Poranne mdłości to nie jedyny objaw ciążowy ze strony układu pokarmowego. U niektórych kobiet już w pierwszych tygodniach pojawiają się zaparcia, brak lub nadmiar apetytu, wzdęcia, boleści i zgaga.

Pierwsze objawy ciąży – u każdej inaczej!

Pamiętaj, pierwsze objawy ciąży, tak jak i cała ciąża, u każdej kobiety przebiega w bardzo indywidualny sposób. Są kobiety, które przechodzą ją prawie, że bezproblemowo, przez co przez pierwsze miesiące nie odczuwają nawet tego, że są w ciąży. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy kobieta przez kilka pierwszych miesięcy, w terminie miesiączki, ma krwawienia, które łudząco przypominają te miesiączkowe. Najsilniejsze objawy ciąży pojawiają się u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy.

Pamiętaj też o tym, że nasza psychika uwielbia płatać nam figle. Jeśli bardzo chciałabyś zajść w ciążę lub wręcz przeciwnie, bardzo się jej obawiasz, może się zdarzyć, że pierwsze objawy ciąży się pojawią, nawet gdy w niej nie będziesz. Kobiecy instynkt może się mylić, tak jak i testy ciążowe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza ginekologa i badanie z krwi na poziom bety hCG. Lekarz ginekolog potwierdzi ciążę dopiero ok. 6-8 tygodnia (na badaniu USG).

Zajrzyjcie koniecznie do naszego kalendarza ciąży oczami dziecka. Zobaczcie jak to wygląda od drugiej strony, z małym przymrużeniem oka.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *