Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Bateria łazienkowa: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Bateria łazienkowa: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Istnieją różne rodzaje baterii łazienkowej. Podczas zakupu warto uwzględnić kilka czynników, które pozwolą nam później skutecznie oszczędzać wodę oraz uniknąć awarii. Oprócz kwestii praktycznych liczą się także oczywiście względy estetyczne, gdyż dobrze dobrana armatura łazienkowa to istotny element wystroju wnętrza.

Baterie łazienkowe – rodzaje

Podział baterii łazienkowych wynika z odmiennego sposobu montażu. Pierwszy rodzaj to baterie stojące, zwane inaczej sztorcowymi. Montowane są w blacie, na krawędzi umywalki, a następnie za pomocą elastycznych rurek i wężyków podłączane do systemu hydraulicznego (zobacz, jak wygląda np. bateria z Castoramy). W bogatej ofercie producentów są dostępne także modele stojące przeznaczone do zainstalowania w podłodze – to niezwykle efektowne rozwiązanie, pasujące zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych. Drugi rodzaj baterii łazienkowych, charakterystyczny dla starszego budownictwa, to urządzenia ścienne. Dają one mniej możliwości aranżacyjnych, wymagają bowiem zamontowania w ściśle określonym miejscu. Wybierając model odpowiedni do naszej łazienki, należy uwzględnić również sposób odkręcania wody. Klasyczne baterie wyposażone są w dwa kurki – jeden odpowiedzialny za zimną wodę, drugi powodujący przepływ ciepłej. Nowoczesne urządzenia posiadają pojedynczą dźwignię, od której ustawienia zależy nie tylko temperatura, ale także siła strumienia wody. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników, a wybór należy dostosować do własnych preferencji i przyzwyczajeń.

Oszczędność

Oprócz wyglądu i wygody użytkowania warto uwzględnić także inne cechy baterii łazienkowych: ekonomiczność oraz ekologiczność. Pod tymi hasłami kryje się możliwość szybkiego regulowania temperatury wody. Podczas tej czynności, w przypadku dwóch osobnych kurków, pozwalamy spłynąć dość znacznej ilości wody; dzięki zamontowaniu jednouchwytowej regulacji możemy szybciej ustawić pożądaną temperaturę, a co za tym idzie, nieco zaoszczędzić. Coraz częstszym rozwiązaniem jest montaż termostatu – dzięki temu urządzeniu woda utrzymuje stałą, ustawioną przez nas temperaturę. Oszczędności sprzyjają też inne rozwiązania, takie jak perlator czy aerator. Dzięki napowietrzeniu strumienia wody i zwiększeniu ciśnienia możemy ograniczyć zużycie od 15% do nawet 60%.

Trwałość

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest jakość wykonania jaki ma bateria łazienkowa oraz materiały użyte do produkcji urządzenia. Cechy te mają znaczący wpływ na trwałość baterii. Najlepszym surowcem na korpus oraz wylewkę jest mosiądz. Podczas zakupu koniecznie zwróćmy uwagę na jakość stopu, która określona być powinna na etykiecie produktu. Jeśli producent nie zamieścił takiej informacji, warto skonsultować się ze sprzedawcą oraz porównać ciężar wybranego modelu z innymi bateriami podobnej wielkości. Cięższy produkt oznacza grubsze ścianki, a więc także większą trwałość. Przyjrzyjmy się także głowicom, których zadaniem jest regulacja przepływu wody – zdecydowanie lepiej wybrać baterie o głowicach ceramicznych niż wykonanych z tworzyw sztucznych.

Wybierając baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę zarówno na ich estetyczny wygląd i staranny sposób wykończenia, jak i na budowę, sposób montażu oraz ekonomiczność. To prosty sposób na zaaranżowanie wygodnej oraz atrakcyjnej wizualnie łazienki.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *