Strona Główna » Motywacja » Powody, dla których warto żyć pasją

Powody, dla których warto żyć pasją

Jeżeli codziennie budzisz się z myślą, że oto przyszedł kolejny dzień, kiedy musisz iść do pracy chociaż nie chcesz, prawdopodobnie wpadłaś w wir kariery, z której nie otrzymujesz żadnej satysfakcji. Niby nic, jeszcze 30 lat temu większość ludzi musiała tak żyć, bo po prostu nie było żadnej alternatywy, ale w XXI wieku powiedzenie „moja pasja to mój sposób na życie” jest możliwe. Jak tego dokonać i czy to się w ogóle opłaca?

Dla kogo?

Jest mnóstwo ludzi, którzy chcą lub powinni zmienić tor swojej kariery. Często słyszy się o ludziach, którzy sukcesywnie pieli się po szczeblach korporacyjnej kariery i coś ich skłoniło do zmiany swojego życia. Z kolei matki na urlopie macierzyńskim, które nie mają pracy, do której mogłyby wrócić za kilka miesięcy, ze strachem myślą o tym co je czeka kiedy dziecko skończy rok. Znalezienie opieki nad dzieckiem nie jest łatwe mimo liczby dotowanych i prywatnych żłobków, dlatego własna działalność lub elastyczne godziny pracy u nowego pracodawcy mogą być jedyną alternatywą. Trzecia grupa to ludzie, którzy są dopiero na początku swojej zawodowej kariery, ale już wiedzą, że standardowa droga nie jest dla nich. Są to absolwenci szkół średnich i wyższych, którzy widzą pewną niszę na rynku, którym się pasjonują. To nowe pokolenie charakteryzuje sie innym, bardziej przedsiębiorczym sposobem myślenia.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba realnie i świadomie spojrzeć na swoje życie. Jaka jest twoja sytuacja finansowa i czy zmieniając pracę chciałabyś żyć na takim samym poziomie, czy może go polepszyć? Jaka jest twoja sytuacja rodzinna – masz wsparcie w partnerze i teściach, aby mogli się zająć dzieckiem, psem lub kotem, czy może trzeba będzie pomyśleć nad dodatkową opieką? W końcu – najważniejsze – co jest tak naprawdę twoją pasją? Nie bój się odpowiedzi na to pytanie, nie stawiaj siebie na gorszej pozycji niż inni ludzie i spisz na białej kartce wszystkie rzeczy, w których jesteś dobra i które lubisz. Niezależnie od tego jak trywialne wydają ci się odpowiedzi, być może w tym będzie tkwił sekret twojego sukcesu.

Jak to zrobić?

To w największej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju biznes chcesz prowadzić, lub gdzie chcesz pracować. Otwierając swoją firmę, potrzebny ci porządny biznesplan, ale jest to bardziej zaleta niż wada. W ten sposób określisz swoje mocne i słabe strony, a także od razu przeanalizujesz jak te drugie zamienić w te pierwsze. Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy, więc możesz się zorientować, czy na twój produkt lub usługę jest popyt, jaki jest twój rynek docelowy oraz ile czasu zajmie ci wyjście na finansową prostą. Są to trudne pytania, ale konieczne, by je zadać.

Nie jesteś pierwszą osobą, która myśli o tym, żeby całkowicie zmienić tory swojej kariery. Mnóstwo ludzi wcześniej powiedziało do samych siebie „moja pasja to mój sposób na życie” i się nie pomylili. Jeśli nie masz pomysłu jak zacząć a chcesz się całkowicie przebranżować nie otwierając swojej firmy, możesz pomyśleć o praktykach lub wolontariacie w zawodzie, który chcesz wykonywać. Da ci to możliwość sprawdzenia się w nowym środowisku, wyrobienia kontaktów i przetestowania własnych możliwości.

Dlaczego warto?

Myśląc „moja pasja” zapewne przychodzi ci na myśl czas wolny, którego nie masz za wiele, hobby lub coś, co w korporacyjnym świecie się nie liczy. Jednak warto żyć pasją, ponieważ dowiedziono, że szczęśliwy pracownik to bardziej wydajny pracownik. Taki człowiek daje z siebie więcej i jest bardziej lojalny dla swojego pracodawcy. Będąc związanym z branżą, w której pracuje, ma większe szanse na to, że odniesie w niej sukces, oraz że w czasie kryzysu nie zostawi swojego szefa na lodzie. Jeśli natomiast pracujesz na samozatrudnieniu, włożysz w sukces swojej firmy więcej serca, a co za tym idzie – masz większe szanse na dotarcie do dużego grona odbiorców i większy zarobek.

Pracując w branży, którą kochasz, twoje zdrowie psychiczne się polepszy. Będziesz miała dodatkowy, poza comiesięczną wypłatą, powód by wstawać rano i pracować, gdyż nie będziesz tego postrzegać jako obowiązek. Chętniej również będziesz się rozwijać, a także zainspirujesz innych by byli aktywni. Pracownicy, którzy naprawdę wiedzą co i dlaczego to robią, są bardziej szanowani i szybciej awansują.

Autor: Beata Uzarska – Juszkiewicz

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. Marek napisał(a):

    Osobiście nie wyobrażam sobie tego, aby nie żyć pasją. Przecież bez niej robienie czegokolwiek traci sens 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *