Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Problemy ze słuchem. Czy jesteśmy skazane na porażkę?

Problemy ze słuchem. Czy jesteśmy skazane na porażkę?

Wady słuchu są coraz powszechniejszym problemem wśród Polaków. Szacuje się, że nawet już co trzeci Polak może mieć problemy ze słuchem. Trudności związane ze słyszeniem to jednak nie wszystko, ponieważ coraz bardziej powszechna staje się także utrata słuchu. Jej powodem jest niesprzyjające środowisko społeczne, w którym zauważalne jest coraz wyższe natężenie decybeli. Problem ten dotyczy również w dużym stopniu kobiet. Nie musi to jednak oznaczać całkowitej izolacji ze społeczeństwa. Kobiety z wadami słuchu mogą być pełnoprawnymi członkami wspólnoty i na równi z pełnosprawnymi korzystać z życia.

Niedosłuch w pracy

Najpowszechniejszą obawą w wypadku ubytku słuchu jest strach o utratę posady. Wada słuchu nie jest jednak powodem, który może być przyczyną wykluczenia zawodowego. Ubytek słuchu nie wpływa na pogorszenie pracy mózgu, a jedynie na sposób dostarczania do niego informacji. Osoby niesłyszące muszą dostarczać je za pomocą technik wizualnych. Współcześnie rozwój technologii komunikacyjnych umożliwia stały kontakt poprzez takie programy jak Skype, Facebook czy systemy do zarządzania treścią, dzięki czemu problemy ze słuchem, nie są powodem do wykluczenia. Pewnego rodzaju komplikacje pojawiają się w przypadku zawodów wymagających bezpośredniego kontaktu z ludźmi jak nauczyciel czy sprzedawca. Zwykle wada słuchu wpływa także na rozwój mowy i słownictwa, dlatego inne osoby mogą mieć problemy ze zrozumieniem wypowiadanych przez nas słów. W takim wypadku należy poinformować rozmówcę o swoich problemach i wspomagać się gestykulacją. Warto również poinformować pracodawcę o posiadanej wadzie. Coraz więcej firm pomaga osobom niedosłyszącym zatrudniając je i wspomagając podczas wykonywania zadań. Przykładem jest jedna sieci supermarketów, która powszechnie zatrudnia osoby z ubytkiem słuchu.

Prowadzenie pojazdów

Ubytek lub całkowita utrata słuchu nie jest przeszkodą w uzyskaniu prawa jazdy. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w styczniu 2012 roku zezwala osobom posiadającym nawet bardzo dużą wadę słuchu na prowadzenie pojazdów. Lekarz przeprowadzający badanie musi jednak odnotować w dokumentacji medycznej zalecenie korzystania z aparaty słuchowego podczas jazdy. Wada słuchu nie stanowi przeszkody w prowadzeniu pojazdów. Jedynym utrudnieniem jest możliwość reakcji na dźwięki dochodzące ze środowiska takie jak klakson czy komendy wydawanie przez organy kierujące ruchem. Jednakże, wiele pełnosprawnych osób również w znikomym stopniu ma możliwość reakcji na zewnętrzne bodźce dźwiękowe, które skutecznie zagłuszają poprzez głośne słuchanie radia lub korzystanie z zestawu słuchawkowego do rozmów telefonicznych. Przeciwwskazania do kierowania pojazdami pojawiają się w momencie ubiegania się o wydanie licencji na prowadzenie pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym wypadku wada słuchu nie może przekraczać 35db.

Komunikacja z otoczeniem

Kolejnym ważnym problemem dla osób z wadą słuchu jest strach przed wykluczeniem społecznym. Jak zareagują na naszą dysfunkcję bliscy oraz inni ludzie? Osoby z wadą słuchu zadają sobie to pytanie w obawie przed odtrąceniem. Samo porozumienie z osobą niesłyszącą nie jest problemem. Wystarczy jedynie odrobina chęci ze strony rozmówcy. Aby ułatwić porozumienie należy wyraźnie artykułować wypowiadane słowa i zwracać uwagę na to, aby nie zakrywać ust, ponieważ czytanie z ruchu warg w dużym stopniu ułatwia komunikację. Niezbędnym elementem ułatwiającym komunikację osobie niesłyszącej jest aparat słuchowy. Urządzenia te posiadają różną moc i w zależności od naszej wady możemy dobrać produkt odpowiadający potrzebom. Aparaty słuchowe dzięki rozwojowi technologicznego zyskały zupełnie nowe funkcjonalności. Na przykład firma Oticon udostępnia specjalne akcesoria umożliwiające bezprzewodowe połączenie aparatu z telefonem, telewizorem czy odtwarzaczem MP3. Nowoczesne aparaty są również na tyle dyskretne, że nie rzucają się w oczy podczas codziennej styczności z ludźmi.

Utrata słuchu nie jest wyrokiem skazującym nas na banicję ze społeczeństwa. Nadal przecież możemy w pełni korzystać z przyjemności, jakie oferuje nam życie. Jedynym warunkiem jest chęć rozwoju i pozytywne nastawienie do świata.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *