Zacznijmy od cynamonu w roli, którą wszyscy powszechnie znamy. Aromatyczna, intensywna przyprawa dodawana jest do kompotów, słodkich potraw z ryżu, grzańca, ciast. Warto jednak pamiętać, że cynamon to przyprawa nie tylko do deserów, ale i dań orientalnych, gulaszu i wieprzowiny. Jego charakterystyczny smak, podkreśla walory smakowe potraw. Żeby cynamon zachował swoje zdrowotne właściwości, warto dodać go dopiero pod sam koniec gotowania.
Cynamon ma silne właściwości odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, hamuje także rozwój drożdży. Regularnie (ale Z UMIAREM) stosowany cynamon, wzmacnia naszą odporność, ale i poprawia stan naszej cery, wspomagając nas w walce z trądzikiem. Działanie antybakteryjne cynamonu tyczy się również naszej jamy ustnej, dzięki zwalczeniu występujących tam bakterii, łatwiej będzie nam utrzymać świeży oddech.
Cynamon w formie inhalacji jest szczególnie polecany w okresie męczących nas przeziębień, ale nie tylko. Sam zapach cynamonu ma znaczący wpływ na poprawę naszego samopoczucia, łagodzi nerwice i stany depresyjne, poprawia nastrój, rozluźnia, zwiększa koncentrację i pamięć.
Cynamon jest bardzo pomocny w wielu chorobach układu trawiennego. Dodawany do potraw, ułatwia trawienie, ma także właściwości zwiększające apetyt (jeśli już jesteśmy przy apetycie… cynamon zwiększa nie tylko apetyt na jedzenie, ale i na seks!) Według niektórych źródeł, może być pomocny przy walce z bakteriami Helicobacter, które są jedną z przyczyn chorób układu pokarmowego. Uwaga! Nie zaczynajmy jednak leczenia na własną rękę, nawet naturalnym cynamonem, gdyż nie jest on dobry dla wszystkich, a niektórym może nawet zaszkodzić, np. osobom z zaawansowaną chorobą wrzodową. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem!
Cynamon to naturalny sposób na obniżenie złego cholesterolu we krwi. Posiada też właściwości przyśpieszające metabolizm, jest więc pomocny przy odchudzaniu, wspomaga oczyszczanie się organizmu.
Cynamon pomaga zwalczyć wolne rodniki, które są przyczyną starzenia się naszego organizmu.
Ta aromatyczna przyprawa, reguluje poziom cukru we krwi. Nie tylko zapobiega cukrzycy, ale też wspomaga jej leczenie u osób już dotkniętych chorobą.
Cynamon jest składnikiem wielu maści przeciwbólowych, znieczulających, rozgrzewających, przeciwzapalnych np. tych na bóle stawów czy mięśni. Stosowany jest także w kosmetykach. Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, koniecznie wypróbuj peeling kawowy z cynamonem.
Cynamon zawiera substancję szkodliwą – kumarynę, która w nadmiarze jest groźna dla naszego zdrowia. Warto jednak pamiętać, że prawie wszystko, stosowane w nadmiarze – szkodzi. Ważny jest umiar, nawet przy stosowaniu lekarstw tak naturalnych jak cynamon. Cynamonu na pewno nie powinny spożywać kobiety w ciąży (grozi przedwczesnym porodem), wrażliwi alergicy, małe dzieci (szkodliwość kumaryny przeliczana jest na kilogramy ciała, u dziecka ważącego naście kg, zadziała, więc inaczej niż u osoby dorosłej ważącej kilkadziesiąt kilogramów).
A Wy? Lubicie cynamon? Do czego go stosujecie?
Wow… Nie sadzilan ze cynamon ma jakies właściwości poza aromatem a ich jest całkiem sporo..
Od dzis jem cynamon!
Z opowisci mojej babci cynamon z ryzem lagodzi bole zoladka.Zachorowalam w Stanach na zoladek.Amerykanscy lekarze nie maja jakiejkolwiek wiedzy na tematy leczenia naturalnymi srodkami.Imbecyle.Nie ma o czym mowic!!Zadufani w sobie i okradacze kasy.Duzo do opowiadania.Jedno slowo.BRAK JAKIEJKOLWIEK WIADOMOSCI MEDYCZNEJ.(SA WYJATKI)lecz tylko niektorzy!!1% Zaczelam sie leczyc sama przypominajac Soviet nauki babci.Jest poprawa.Medycyna amerykanska omalze mine nie zabila.