Strona Główna » Zrób to sam » Domowe sposoby » Sposoby na kleszcze

Sposoby na kleszcze

Podstępni krwiopijcy, atakujący niespodziewanie i szybko! Takie właśnie są kleszcze, a tych w tym roku niestety nie brakuje. Najgorsze jest to, że ofiara kleszcza zazwyczaj nawet nie ma pojęcia, że właśnie została przez niego zaatakowana, a taki atak może mieć naprawdę groźne konsekwencje. W jaki sposób radzić sobie z kleszczami? czy są jakieś sprawdzone sposoby na kleszcze?

Niezły spryciarz z tego kleszcza

Otóż potrafi on namierzyć swoją ofiarę z odległości sięgającej aż dwudziestu metrów! W jaki sposób? Chodzi tutaj przede wszystkim o temperaturę ciała, ale liczy się również zapach potu ofiary.

A kiedy już znajdzie się na jej ciele, przemieni się w „detektywa” który szybko odnajdzie na skórze miejsca, gdzie naskórek jest niezwykle cienki i lekko wilgotny – dlatego właśnie, po wycieczce do lasu warto dokładnie się obejrzeć, sprawdzając miejsca za uszami, przy pachwinach, czy też w zgięciach łokci.

Myślisz, że wyczujesz jego atak? Mylisz się. Sam moment, w którym kleszcz wbija się w skórę swojej ofiary, jest zupełnie niewyczuwalny, ponieważ w trakcie ataku wydziela on i wprowadza pod skórę substancje znieczulające. Nie ma zatem ani bólu, ani nawet stanu zapalnego. I tak, nasz spryciarz może sobie żerować w ciele ofiary nawet tydzień, i spijać krew dzięki której zwiększy swoją objętość nawet kilkakrotnie.

Czy kleszczy trzeba się bać?

Oj trzeba! Całkiem spory ich odsetek przenosi np. wirusa kleszczowego, który jest przyczyną zapalenia mózgu, ale od kleszcza można także zarazić się na przykład boreliozą.

Dlatego właśnie, lepiej wystrzegać się ataku kleszczy i omijać te niemiłe stworzenia szerokim łukiem, ale jak tego dokonać?

Sposoby na kleszcze- jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli jesteś bardzo narażony na atak kleszczy ( mieszkasz w lesie, lub np, obcowanie z przyrodą jest częścią Twojej pracy), warto się po prostu zaszczepić.

Możesz jednak również starać się unikać kleszczy na różne sposoby:

  • nie zapominaj o czapce kiedy wybierasz się na spacer do lasu. Twojemu Maluchowi załóż czapeczkę, która osłoni dokładnie uszka. Zwróć także uwagę na odpowiedni strój – przylegający do ciała. Nawet jeśli jest bardzo ciepło, lepiej załóż cienką, bawełnianą bluzkę z długim rękawem i długie spodnie oraz buty, które zakryją całą stopę.
  • Chociaż bieganie po trawie jest przyjemne, to lepiej zdecydować się na spacer środkiem ścieżki, i nie dotykać traw ani krzaków
  • zaopatrz się w specjalny olejek, który swoim zapachem odstraszy naszego wroga. Przygotować jest go bardzo łatwo. Wymieszaj olejek z mięty pieprzowej w ilości pięć kropelek z cytronellowym oraz z około 50 ml. zwykłego oleju roślinnego ( chociaż dobrze by było, by miał on słodki zapach, więc warto zaopatrzyć się w olej z winogron albo słodkich migdałów)
  • Istnieje też mnóstwo preparatów, które działają przeciw kleszczom. Dostępne są one w sprejach, w kremach lub w formie zapachowych opasek

Kleszcz to trudny przeciwnik. Jednak kiedy już zostaniemy przez niego zaatakowani, nie powinniśmy panikować. Są przecież sprawdzone sposoby na kleszcze, dzięki którym możemy się przed nimi zabezpieczyć.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *