Ciechocinek leży w województwie kujawsko – pomorskim. Miasto położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym brzegu rzeki. Dlatego będąc w Toruniu musimy zorganizować wycieczkę do Ciechocinka. Zajmie to nam zaledwie 40 minut drogi od toruńskiego centrum. Miasto ma wyłącznie charakter uzdrowiskowy, więc nie znajdziemy w nim przemysłu. Domeną tego miejsca są sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, czy też ośrodki wypoczynkowe. Oczywiście oferta tych miejsc jest bogata w pijalnie wód mineralnych, restauracje, warzelnie soli, wielu parków pokrytych pięknymi dywanami kwiatowymi. Zatem jaką moc mają w sobie tężnie i dlaczego zyskały aprobatę wielu tysięcy kuracjuszy i turystów?
Ciechocińskie tężnie są jedną z bardziej niepowtarzalnych budowli w Europie. Są to potężne, masywne obiekty wykonane z drewna. Przeznaczone do odparowywania wody z solanki. Ciechocinek oferuje nam trzy takie budowle, które zostały ustawione na kształt podkowy. Są one niesamowite , gdyż każdy z nich ma 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których zamontowano świerkowo – sosnową strukturę, po której spływa sól. A wszystko zaczęło się w wieku XIII, gdzie okoliczni mieszkańcy ze źródeł solankowych warzyli sól na domowy użytek.
Lekarze z aprobatą polecają wizyty w Ciechocinku. Nic dziwnego, gdyż produkowana sól ma wywoływać wokół tężni klimat zbliżony do środowiska morskiego. Zalecane są spacery przy tężniach, które działają uzdrawiająco na schorzenia dróg oddechowych i tarczycy. Sól wytwarzana w Ciechocinku zawiera zestaw pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Najważniejszym elementem całego procesu jest fakt, że jest to produkt w pełni naturalny, który nie potrzebuje dodatkowego wzbogacania sztucznymi substancjami.
Wokół tężni nie tylko możemy spacerować, czy też w cieniu ławki wdychać solankę ale również mamy możliwość wejść do góry na te wysokie obiekty, liczące 15,8 metrów. Na ich szczycie zobaczymy specjalne korytka, do których wtłaczana jest solanka ze źródeł. Dodatkowo będziemy mogli podziwiać zjawiskowy widok na panoramę miasta. Jedynym mankamentem jest pobierana opłata przy wejściu na teren masywnych konstrukcji. Na szczęście ceny nie są wysokie i można skorzystać ze zwiedzania. Te budowle to oczywiście niejedyna atrakcja turystyczna.
Nie możemy ominąć dwóch charakterystycznych budowli. Pierwszą z nich jest fontanna „Grzybek”. Jest to jedno ze źródeł, z których pobierana jest sól do wspomnianych korytek znajdujących się na szczycie tężni. Łatwo ją znajdziemy, gdyż jest usytuowana w centrum miasta. Fontanna ma również zadania lecznicze. Stanowi wersję inhalatora, gdzie odpoczywający kuracjusze mogą wdychać bogate w cząstki jodu powietrze. Niepowtarzalny kształt, miła atmosfera i dogodne warunki na pewno zachęcą Was do odszukania jej w Ciechocinku. Drugim wartym odwiedzenia miejscem jest Park Zdrojowy, w którym znajdziemy kolejną fontannę. Tym razem czeka na nas klimat bajkowy, gdyż jest to wodotrysk „Jaś i Małgosia”. Stanowi on wizerunek Ciechocinka i często jest umieszczany na pamiątkach. Ta gipsowa figurka stała się ogromną atrakcją parku. Któż nie chce mieć zdjęcia z postaciami ze słynnej baśni Grimm.
Warto również odwiedzić muszlę koncertową, gdzie latem czekają na turystów wspaniałe widowiska koncertowe. Znajdziemy tu też zabytkowy neogotycki kościół, a także cerkiew polową św. Michała Archanioła.
Atrakcji w Ciechocinku jest wiele.Poza możliwością poznania wielu interesujących miejsc, nasza podróż do tego kurortu będzie bogata w potężna dawkę uzdrowiskowej aury. Zapewne poczujemy w sobie energię, siłę, a nasze samopoczucie będzie doskonałe. Wobec tego nie czekaj i odwiedźurzekający Ciechocinek!
Autor: Agata Krawczyk