Strona Główna » Blogostrefa » Lifestyle » Walka z pleśnią – jak usunąć zapach stęchlizny?

Walka z pleśnią – jak usunąć zapach stęchlizny?

Dopiero co wynająłeś nowe biuro. Niby wszystko gra. Ściany wymalowane na biało. Na podłodze nowe kafle. Łazienka zadbana. Nic, tylko się wprowadzać. Wprawdzie na wejściu powitał cię dość dziwny zapach, ale nie przejmowałeś się nim, bo stwierdziłeś, że to pewnie przez to, że lokal był tak długo niewykorzystany. Wybierasz się więc na zakupy do ulubionego sklepu meblowego, kupujesz co potrzebne, skręcasz, rozstawiasz, i jesteś zadowolony. Ale później wyjeżdżasz na tydzień, i wracasz po 7 dniach. Co zastajesz na miejscu? Przykry zapach pozostał, w dodatku na Twoich meblach zebrała się pleśń i czuć ją też w powietrzu. Rozbierasz się, rzucasz kurtkę na fotel prezesa, bądź pewien, że kiedy opuścisz swoje biuro, jeszcze w domu będziesz czuł ten zapach. Walka z pleśnią jest trochę nierówna. Jak usunąć zapach stęchlizny, i czy w ogóle możesz coś zrobić, by poczuć się dobrze w tym swoim biurze, i nie wstydzić się nikogo tam wpuścić?

Walka z pleśnią – jak pozbyć się przykrego zapachu?

Wiadomo, że zawsze najlepiej zapobiegać. Ale co, jeśli my nie do końca mamy na to wpływ, czy pleśń się pojawi, czy nie? Być może wynająłeś właśnie wspomniane biuro, czy mieszkanie, i choć na pierwszy rzut oka pleśń była zupełnie niewidoczna, pojawiła się nieco później i teraz nie wiesz co z nią zrobić. Pleśń, może rozwijać się dosłownie wszędzie. Nieważne, czy to będzie drewno, plastik, ściany, czy meble. Wszystko będzie dla niej odpowiednią materią.

W dodatku najbardziej rozwija się w miesiącach zimowych, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest wyższa, bo musimy się dogrzewać, a dodatkowo bardzo rzadko je wietrzymy. To ważne, żeby w każdym z naszych pomieszczeń była zapewniona dobra wentylacja, zawsze, przez cały rok. Warto więc, jeśli masz zamiary niebawem wykonywać jakieś remonty, zrobić otwory, które będę utrzymywały odpowiednią temperaturę a jednocześnie wentylowały domowe pomieszczenia.

A co, kiedy już pleśń się pojawi? Bo trzeba przyznać, że to nie tylko niezbyt przyjazny widok dla oka, ale również nieprzyjemny zapach. Jeżeli wykwity pojawiły się tuż przy oknie, najlepiej będzie po prostu wystawić je na promienie słoneczne.

Pleśń, wygląda tak naprawdę jak kurz – w różnym kolorze. I często można ją z tym kurzem pomylić. Rozwija się na powierzchniach, które są wilgotne, i całkiem nieźle ma się na tapicerkach mebli i bawełnianych materiałach. By pozbyć się jej z domu, trzeb a pozbyć się jej źródeł. Jak to zrobić?

  • na pewno musisz regularnie wietrzyć. Bez tego, żaden wysiłek nie przyniesie rezultatu, Nawet ten długotrwały. Dlatego wietrz, wszystkie pomieszczenia, nie zapominając o łazience, bo tam zbiera się tej wilgoci całkiem sporo. A jeżeli będzie taka potrzeba, zakup elektroniczny odwilżacz powietrza. Działa zazwyczaj tak, że zbiera wodę, a kiedy napełni się cały, wbudowany pojemniczek, musisz ją wylać, i urządzenie załączy się wtedy ponownie. Zazwyczaj taki odwilżacz jest energooszczędny, nie musisz się więc martwić kosztami jego użytkowania.
  • wentylatory, to podstawa. Musisz je zainstalować i w łazience, i w kuchni. To dwa pomieszczenia, w których zbiera się najwięcej pary. W kuchni – podczas gotowania. Nie zapominaj o włączaniu wentylatora. W łazience, w trakcie kąpieli. Ale tak samo dzieje się, gdy rozwiesisz pranie.
  • w domu musi być porządek.Bo kiedy zostawiasz tłustą powierzchnię, to będzie magnes dla pleśni. Uwierz, że w naprawdę czystym domu, rzadko pojawia się problem z pleśnią.

Walka z pleśnią – czego użyć?

Jeśli samo wietrzenie nie pomoże, trzeba pozbyć się pleśni ręcznie. Zaopatrz się więc w ściereczki, gąbki, i odpowiednie środki, które pozwolą to wszystko zmyć, a przy okazji wprowadzić miły i przyjazny zapach. Następnie – jeśli pleśń pojawiła się na ścianie – przetrzyj powierzchnię skutecznym środkiem na grzyba. Pamiętaj, aby odpowiednio rozcieńczyć go z wodą. Chociaż są również środki, którymi wystarczy spryskać ścianę, i pozostawić do wyschnięcia. Często po takim zabiegu, należy przemalować ścianę, i najlepiej to zrobić. Wówczas, przy odpowiednim wietrzeniu pomieszczeń możesz mieć pewność, że pleść długo nie powróci.

Możesz też posmarować ściany wybielaczem, który zawiera chlor. Wlewasz 1 miarkę wybielacza, na 3 miarki wody. Pamiętaj, by założyć rękawiczki, bo zniszczysz sobie ręce. A później rozsmaruj to na ścianie. Trzeba będzie wszystko dokładnie wyszorować. Gdy już się uda, wystarczy zmyć ciepłą wodą.

A co, jeśli pleśń pojawia się na ubraniach? Trzeba ją zetrzeć, na przykład gąbką, lub kuchennym ręcznikiem.

No dobrze.. co jednak zrobić, kiedy pojawi się nieprzyjemny zapach pleśni w pomieszczeniu? Jak się go pozbyć? Podobno najlepiej użyć po prostu wentylatora. Oczywiście pomoże też wykorzystanie odświeżacza powietrza ale należy pamiętać, że ten tylko zamaskuje nieprzyjemną woń, która wróci zaraz, gdy on przestanie działać. Dlatego trzeba pozbyć się problemu. Jeśli do pozbycia się grzyba będziesz regularnie używać wybielacza, powinieneś pozbyć się problemu raz na zawsze.

Na szczęście walka z pleśnią, to nie musi być walka z wiatrakami. Pamiętaj jednak, że działać należy szybko. Bo nie chodzi wyłącznie o nieprzyjemny zapach ale też o to, że pleśń jest poważnym zagrożeniem dla twojego zdrowia.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *