Strona Główna » Blogostrefa » 8 sprawdzonych sposobów na to, jak pokonać nieśmiałość

8 sprawdzonych sposobów na to, jak pokonać nieśmiałość

Marzysz o poznawaniu nowych ludzi? Nadal czekasz na księcia na białym koniu, który skradnie Twoje serce? Chciałabyś być pewna siebie i przebojowa, ale jesteś zbyt nieśmiała? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, jak pokonać nieśmiałość , dzięki którym Twoje życie zmieni się na lepsze..

  • Wiosenne prządki we własnej osobowości. Pierwszym krokiem do przełamania nieśmiałości jest praca nad samym sobą. Zastanów się, czy nie masz zbyt zaniżonej samooceny? Osoby, które stawiają sobie zbyt wysokie oczekiwania i nie są w stanie im podołać, są przygnębione i upatrują we własnej osobie źródło porażek. Unikają kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ myślą, że są mało wartościowi, nieinteresujący. Brzmi znajomo? Zmień swoje myślenie. Mała porażka nie sprawi, że nastąpi koniec świata. Obieraj cele, które dasz radę osiągnąć. Każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dzięki temu jesteśmy w stanie dać drugiej osobie to, czego potrzebuje.
  • Ocena sytuacji. Zastanów się, w jakich przypadkach jesteś najbardziej zablokowana emocjonalnie. Przeanalizuj zdarzenia, w których jesteś nieśmiała. Na naszą osobowość ogromny wpływ ma stres. To właśnie przez niego często ograniczamy swoje działania i kontakty. Unikamy tego, co stwarza zagrożenie. Wystąpienie publiczne? Trema? Stres przed oceną drugiej osoby? Ćwiczenie czyni mistrza zatem, gdy już odkryjesz, w jakich sytuacjach jesteś najbardziej zagubiona i niezdolna do kontaktów, zmierz się z nimi.
    Z każdym kolejnym razem będziesz bardziej oswojona z sytuacją, aż w pewnym momencie staniesz się jej panią
  • Nawet jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie z sytuacją, która Cię onieśmiela – wyobraź ją sobie. Dokonaj wizualizacji spotkania lub wydarzenia, które Cię czeka i postaraj się wyreżyserować swoje zachowanie podczas niej. Pomoże Ci to później odnaleźć spokój i pokierować sytuacją tak, aby wszystko poszło po Twojej myśli.
  • Osoby nieśmiałe mają skłonność do koncentrowania uwagi na sobie. Uważają, że wszyscy dookoła skupieni są tylko na nim, oceniając jego zachowanie i wygląd. Myślimy, że inni tylko czekają, aż się skompromitujemy. Wcale tak nie jest. Staraj się odwrócić swoją uwagę od takich spostrzeżeń, skupiając się na czymś, co pozwoli Ci kontrolować sytuację. Jeżeli ktoś nas nie lubi, czujemy się winni. Zamiast izolować się od otoczenia, należy dokonać analizy, co było powodem niechęci. Na daną sytuację mogą mieć wpływ różne czynniki, nie koniecznie musi to być nasza osoba.
  • Powodem twojej nieśmiałości są kompleksy? Zatem zadbaj o siebie! Wizyta u fryzjera lub kosmetyczki sprawi, że poczujesz się pewna siebie i wartościowa. Nowe zainteresowania przyniosą Ci całą gamę ciekawych tematów, na które będziesz mogła porozmawiać. A debatując o tym, na czym się znasz, poczujesz się bardziej śmiała i opanowana.
  • Doceń siebie. Upatrywanie w sobie samych złych rzeczy nie pomoże Ci stać się osobą przebojową i pewną siebie. Powtarzaj sobie, że jesteś wartościowa i nie masz powodu czuć się gorsza od innych. Poproś przyjaciółkę o pomoc lub sama wypisz na kartce swoje zalety i pielęgnuj je w sobie. Spraw by stały się Twoimi atutami, dzięki którym nawiążesz nowe znajomości, otworzysz się na ludzi. Pomoże ci to również uwierzyć w siebie a przy okazji stanie się strategią, jak pokonać nieśmiałość.
  • Wyprostuj się! Podczas komunikacji z drugą osobą nie garb się. Wyprostuj się, klatkę piersiową delikatnie wypnij, unieś nieco głową. Wyprostowana osoba sprawi, że Twój rozmówca odbierze Cię jako osobę pewną siebie i swojego zdania.
  • Pamiętaj o swoich sukcesach. Porażkę traktuj jako naukę, z której wyciągaj wnioski. Nie dręcz się swoimi niepowodzeniami. Postaraj się doskonalić swoje zachowania, aby uniknąć niepomyślnych sytuacji. Zwracaj uwagę na każdy sukces, nawet najmniejszy. Pozwoli Ci to zmienić zdanie na swój temat. Po pewnym czasie przestaniesz postrzegać swojej osoby, jako źródła porażek.
Docenienie swoich zalet, rozwijanie umiejętności, planowanie sytuacji to tylko parę pomysłów na to, jak pokonać nieśmiałość. Każda osoba powinna zmierzyć się z nią na swój sposób. Warto ku temu uświadomić sobie korzyści, jakie płyną z bycia osobą pewną siebie i otwartą na ludzi. Nowe znajomości, sukcesy i wiele więcej – to wszystko możesz osiągnąć, więc zmierz się ze swoją nieśmiałością, dzięki sposobom, które zaproponowaliśmy.

Autor: Malwina Witasińska

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *