Strona Główna » Blogostrefa » Jakie gesty urażą obcokrajowca

Jakie gesty urażą obcokrajowca

Mowa ciała jest naszym kluczem do sukcesu. Odpowiednia komunikacja niewerbalna zapewni nam przychylność mieszkańców kraju, który zamierzamy odwiedzić. Jednak niestosowne gesty mogą przyczynić się do kłótni, obrazy a nawet nieprzyjemności, które mogą nas spotkać. Zatem w jaki sposób należy zachowywać się za granicą?

 Mówienie ciałem

Dwoje zakochanych, którzy pochodzą z różnych krajów, na początku znajomości będzie porozumiewać się tylko w 10% językiem werbalnym, z kolei aż w 90% będą wykorzystywać mowę ciała. Tak duży procent pokazuje, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Pierwszy osąd może decydować o losie dalszego kontaktu z nowo poznaną osobą. Dlatego warto poznać jakie gesty są nietaktowne i mogą urazić obywateli innych państw.

W greckiej kulturze

Każdy w Polsce zna gesty otwartej dłoni z rozpostartymi palcami skierowanej w stronę drugiej osoby. U nas często oznacza to powitanie lub podziękowanie za przepuszczenie nas przez pasy. W Grecji znak ten jest obrazą. Nazwano go „moutza” i już  w średniowieczu był używany jako przekleństwo. Grecy uważają, że pokazując otwartą dłoń, tym samym wyrażamy zniewagę oraz brak szacunku. Jeśli podniesiemy obie dłonie otwarte z palcami w górze wyrazimy jeszcze bardziej agresywną niechęć do greka

Zakaz okazywania uczuć

Nie wolno tego robić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Są one najbardziej restrykcyjnym zakątkiem na świecie, które negatywnie odnosi się wobec chęci okazywania publicznie uczuć. Możemy nawet zapomnieć o zamiarze pocałowania partnera. „Buziak” też jest zakazany! Łamiąc te reguły możemy znaleźć się w więzieniu. Każdy wyraz uczuć może być okazywany wyłącznie w domu. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie mają odczuwać pokusy. A takie okazywanie uczuć może przyczynić się do popełnienia grzechu przed ślubem.

„TAK” – czyli NIE; „NIE” – czyli TAK

W Bułgarii to co u nas oznacza pozytywną odpowiedź, tam znaczy odwrotną. I tak oto, przytakując głową na znak „tak”, na Bałkanach będzie oznaczać „nie”. Z kolei zaprzeczając głową, tak naprawdę wyrażamy aprobatę i słowo „tak”. Można się pogubić, ale przebywając dłuższy czas w obecności Bułgarów łatwo wejdzie nam to w nawyk

Gestykulacja w Skandynawii

Będąc w Skandynawii warto pamiętać, aby nasza gestykulacja była spokojna. Dodatkowo ton naszego głosu powinien być opanowany oraz cichy. Nie zapomnijmy o zachowaniu umiarkowania w kontakcie ze Skandynawem. Najlepiej stosować jak najmniej gestów, opanowanie i spokój. Skandynawowie cenią delikatność i subtelność w słowach i gestach. Czują się lepiej przy osobach, które zachowują cichy ton głosu, ruchy ograniczają do minimum.

Kciuk podniesiony w górę

U nas oznacza aprobatę, zadowolenie ze zdobytego sukcesu. Na Bliskim Wschodzie kciuk podniesiony w górę będzie przyjęty jako wulgarny znak, obrażający obywateli. Jest on postrzegany jako oznaka obraźliwego stosunku seksualnego. Dlatego najbardziej ostrożni w tym geście powinni być autostopowicze podróżujący po regionie Bliskiego Wschodu. Pogłoski donoszą, że zbyt duża liczba ginących autostopowiczów w tych rejonach jest spowodowana kciukiem wyciągniętym ku górze. Ile prawdy w tej opowiastce?- Nie wiadomo. Ale za to po co kusić los i doświadczyć nieprzyjemności ze strony tubylców.

Znak „OK”

Ułożenie dłoni w kółeczko z kciuka i palca wskazującego u nas w Polsce oznacza, że wszystko jest w porządku. Czyli wyrażamy potoczne „OK”. Symbol ten  pokazany w Brazylii będzie niewłaściwym komunikatem oznaczającym obelgę. Po prostu oznacza on to samo co wyciągnięty środkowy palec. Wspomniane faux pas popełnił prezydent Stanów Zjednoczonych Nixon. Podczas wizyty w Brazylii w geście powitania pokazał powszechnie znany znak „OK”. Tym samym połowa Brazylijczyków poczuła się urażona, a prezydent Nixon był nieświadomy popełnionego błędu.

Włoskie zwyczaje
  • Jeśli wybierasz się z wizytą do włoskiej rodziny, koniecznie musisz zabrać ze sobą prezent w formie małego podarunku. Nie oznacza to, że włosi są zachłanni na podarunki. Ale upominki są oznaką sympatii, zaufania i przyjaźni.
  • Bądźmy przygotowani na dużą dawkę „dotykania”. Włosi lubią dotykać drugą osobę przy pierwszej lepszej okazji. A zatem poklepywać, ściskać, obejmować. Tym samym wyrażają swoją przyjaźń i pozytywny stosunek do naszej osoby.
  • Włochów nie należy zachęcać do wypicia alkoholu gestem uderzania ręką o szyję. We Włoszech oznacza to, że grozimy komuś śmiercią. Zatem lepiej zaproponować słownie chęć wspólnej zabawy przy trunkach.
Lewa ręka nieczysta

W Indiach nie wolno jeść posiłków lewą ręką. Nie tylko jeść, ale także podawać przyrządzonych potraw. Dla hindusów lewa ręka jest nieczysta. Uważają, że tą ręką wykonujemy czynności toaletowe, a więc jest to część ciała niegodna dotykania posiłku. Jedzenie odgrywa istotną rolę, jest rytuałem, który trzeba pielęgnować i szanować.

Ile kultur tyle obyczajów. Niektóre wydają się irracjonalne, czasem nawet przedziwne, zbyt wymyślne. Mimo tego co o nich myślimy, zachowujmy zasady przyjęte w danym otoczeniu. I pamiętajmy, że gesty mówią o nas więcej niż to co chcemy wyrazić lub ukryć za pomocą słów.

Autor: Agata Krawczyk

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *