Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Sezon letnio jesienny to ulubiona pora roku dla kleszczy. Dlatego też trzeba unikać miejsc, w których grasują te małe, szkodliwe stworzenia: lasy, łąki czy nawet domowe trawniki. Co jednak zrobić, jeśli kleszcz znajdzie się na naszym ciele? Oto kilka sposobów na to, co zrobić po ugryzieniu kleszcza.
Kleszcze są roznosicielami groźnych infekcji wirusowych: boreliozy, anaplazmozy oraz odkleszczowego zapaleniem mózgu. Jednak nie ma co panikować, jeśli na naszym ciele pojawi się ślad po małym krwiopijcy – nie każdy kleszcz jest nosicielem tych chorób. Mimo to warto obserwować miejsce ugryzienia i w razie konieczności udać się do lekarza.
Najważniejszą zasadą prawidłowego usunięcia kleszcza jest czas: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia wirusami. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć pasożyta, trzeba udać się na pogotowie.
Kilka sposobów na to, jak samodzielnie usunąć kleszcza:
- Trzeba porządnie wysterylizować narzędzia do usuwania kleszczy (pęsetę, przyssawki czy plastikowe tzw. „kleszczołapki”- dostępne w aptekach).
- Chwytamy szkodnika jak najbliżej powierzchni skóry.
- Delikatnie, ale jednocześnie stanowczo unosimy kleszcza do góry.
- Po usunięciu pasożyta sprawdź, czy został w całości wyjęty.
- Na koniec dokładnie umyj ręce, odkaź miejsce ugryzienia wodą utlenioną lub spirytusem. Trzeba również bacznie obserwować ugryzione miejsce, jeśli pojawią się zmiany skórne, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty.
Kilka bardzo ważnych porad dotyczących tego, czego NIE NALEŻY robić po ugryzieniu kleszcza:
- Nie łap szkodnika za nabrzmiały brzuch – jest duże ryzyko, że wpuścisz do swojego organizmu zainfekowany płyn.
- Nie wykręcaj kleszcza! Wtedy jego głowa zostanie w ciele.
- Nie stosuj żadnej wazeliny, masła, lakieru do paznokci, benzyny czy alkoholu. Wtedy pasożyt zacznie się dusić, co tym samym spowoduje u niego wymioty, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.
- Najważniejsze: nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami czy kleszczykami do paznokci! Odrywasz wtedy tylko odwłok, a w twojej skórze pozostaje reszta kleszcza, a to może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.
Nawet jeśli -całkowicie usuniemy szkodnika z naszego ciała, to prze około kolejny miesiąc musimy się przyglądać miejscu ugryzienia. W tym czasie może dojść do zakażenia i występowania niepokojących śladów. Jeśli tak się stanie jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a wtedy otrzymamy odpowiednie antybiotyki i rozpoczniemy leczenie.
Autor: mamnatosposob
Tagi