Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Sposób na oczyszczenie wątroby

Sposób na oczyszczenie wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Choć ma zdolność regeneracji, nie jest niestety niezniszczalna. O tym, że nie jest trudno zaszkodzić wątrobie, wie każdy, kto choć raz zjadł zbyt tłuste potrawy i poczuł nieprzyjemne kłucie pod prawym żebrem. Jak zatem zadbać o wątrobę, by była mniej obciążona i przez lata pracowała beza zakłóceń?

Wątroba to jeden z organów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i zakłócenia pracy. Jest też najważniejszym strażnikiem zdrowia organizmu. Pełni rolę metaboliczną, magazynującą, detoksykacyjną i filtracyjną. Podstawowym i najważniejszym, a w dodatku najprostszym sposobem na ułatwienie wątrobie życia jest stosowanie niskotłuszczowej diety, która nie będzie jej obciążać. Jeśli dodatkowo wzbogacimy jadłospis o składniki, które przyczynią się do oczyszczenia wątroby, będzie to miało korzystny wpływ na cały organizm.

Oczyszczaniu wątroby sprzyjają konkretne produkty spożywcze:

Zielona herbata – zawiera między innymi katechinę, naturalny przeciwutleniacz zmniejszający ilość tłuszczu w wątrobie oraz wspomagający jej naturalne funkcje.

Orzechy włoskie – zawarte w nich substancje pomagają oczyszczać wątrobę z amoniaku, zaś wyciąg z ich łupinek stanowi jeden z najczęstszych elementów kuracji oczyszczających.

Czosnek, kapusta, brokuły, kalafior, kurkuma – aktywują enzymy odpowiedzialne za wypłukiwanie toksyn z organizmu, chronią wątrobę i wspomagają jej oczyszczanie.

Marchew – stanowi bogate źródło flawonoidów i beta karotenu, wspomagających i stymulujących naturalne funkcje wątroby.

Rukola, szpinak, szczaw, cykoria – zawierają składniki, które pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie i pestycydy, dzięki czemu wątroba jest znacznie mniej obciążona. Mają też działanie żółciopędne.

Jabłka – zawarte w nich substancje pomagają oczyszczać z toksyn cały układ pokarmowy.

Grejpfrut i inne owoce bogate w witaminę C – zawierają wiele naturalnych składników oczyszczających wątrobę, w tym przede wszystkim przeciwutleniacze oraz witaminę C, która sprzyja łączeniu się toksyn z innymi składnikami. Dzięki temu są one łatwiej i szybciej wydalane z organizmu. Pomagają też wypłukiwać z niego substancje rakotwórcze.

Awokado – pomaga regenerować uszkodzoną wątrobę i zwiększa jej wydajność.

Oczywiście stosowanie odpowiedniej diety to nie jedyny sposób, by zadbać o zdrowie wątroby. Warto także wspomagać jej oczyszczanie innymi sposobami, które przyspieszają ten proces i dają czasem efekt tam, gdzie dieta może być już niewystarczająca. Najczęściej polecanym suplementem diety dla osób, które skarżą się na ból wątroby, są kapsułki dostępne bez recepty, np. Essentiale.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że ludzka wątroba pełni łącznie ponad pięćset różnych funkcji. Jeśli jest zdrowa, cały organizm znajduje się w lepszej kondycji. Dlatego warto wiedzieć, jak można pomóc wątrobie i przygotowując posiłki, pamiętać o składnikach, które ją oczyszczają i wspomagają jej pracę.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *