Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Windykacja – co to jest i na czym polega

Windykacja – co to jest i na czym polega

Windykacja to bardzo groźnie brzmiące słowo, kojarzące się przede wszystkim z zadłużeniem i niemożnością spłacenia długów. Czym jest ona w rzeczywistości i czy naprawdę jest taka groźna? Dowiedzmy się.

 

Istotnie, windykacja to dochodzenie roszczeń, często finansowych. Może odbywać się ona na dwa sposoby – poprzez tak zwaną windykację polubowna, lub też po wystąpieniu na drogę sądową. Windykacja polubowna polega na monitorowaniu, sprawdzaniu dłużnika, czy płaci to, co jest należne wierzycielowi.

Za to windykacja sądowa następuje wtedy, gdy dłużnik nie ma zamiaru, gdy opiera się przed wypłaceniem wierzycielowi należności i zachodzi potrzeba nakłonienia go do tego poprzez wstąpienie na drogę sądową przeciwko niemu. Jak takowa windykacja przebiega? Na początek wystosowuje się specjalne pismo ponaglające wspomnianego dłużnika do zapłaty, informując go o wstąpieniu na drogę sądową, a jeżeli to nie pomoże, wtedy zachodzi konieczność tak zwanej egzekucji komorniczej, czyli zajęcia dóbr należących do dłużnika. Zajęcie to odbywa się przez uprawnioną do tego osobę, która oczywiście nie może zająć dóbr za większą sumę, niż wynosi należność dłużnika plus ewentualne odsetki.

Innym ze sposobów windykacji jest tak zwana telewindykacja. Polega ona na tym, aby nakłonić „niesfornego” dłużnika do zapłaty nie poprzez rozpoczynanie procesu w sądzie, a po prostu – jak sama nazwa wskazuje – w trakcie rozmowy telefonicznej. Taka rozmowa zostaje przeprowadzona przez odpowiednio do tego przeszkoloną osobę, która grzecznie rozmawia z dłużnikiem, informując go o potrzebie spłaty, przedstawiając opcje, jakie ma wspomniany dłużnik i powiadamiając o wysokości ewentualnych odsetek. Szkolenia takie mogą nie tylko przygotowywać do pracy na tym stanowisku, ale również pomóc odświeżyć zasady na nim panujące i przypomnieć jego główne założenia.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *