Pierwszym objawem choroby refluksowej jest zgaga. Chociaż wielu ludzi przeżywa zgagę od czasu do czasu, zwłaszcza w przypadku, gdy zje coś ciężkostrawnego, to jednak w przypadku refluksu objawy są znacznie częstsze. Po pewnym czasie wcale już nie ustępują. Ból i pieczenie pojawiają się więc prawie natychmiast po posiłku. Niektórym chorym pomaga picie mleka, ale to tylko na jakiś czas zmniejsza dolegliwości. Oprócz pieczenia w przełyku może się również pojawić ból w klatce piersiowej. Należy zgłosić się od razu do szpitala, zwłaszcza jeśli pojawią się zawroty głowy czy duszność, ponieważ połączenie tych dolegliwości wskazuje na zawał serca. Jeśli ból występuje sam również należy zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczony refluks może być przyczyną poważnych schorzeń w przyszłości. Nie trzeba się martwić – lekarze zwykle najpierw zrobią badania wykluczające choroby serca.
Kolejnym objawem, jaki daje refluks żołądka, może być kwaśne odbijanie i nieprzyjemny zapach z ust. To właśnie kwas żołądkowy i niestrawione resztki pokarmowe mogą być przyczyną. Zdarza się, że pokarm cofa się aż do jamy ustnej. Wtedy szybko widać również podrażnione gardło oraz zwiększenie ilości ubytków w zębach. Powodem tego również jest kwas żołądkowy, który zmienia pH w ustach na bardziej kwaśne, a tym samym osłabia szkliwo.
Opary kwasu żołądkowego podrażniają układ oddechowy. Może więc pojawić się zarówno chrypka, jak i nawet zapalenie płuc. Niekiedy objawy nie są wcale aż tak wyraźne i niełatwo je dostrzec. W przypadku, gdy dana osoba jest aktorem lub piosenkarzem, zauważy niewielkie odchylenia w skali lub w tonie głosu. To także może być objaw refluksu, ale zwykła osoba, która nie używa głosu w sposób profesjonalny raczej tego nie zauważy.
Choroba refluksowa objawia się również problemami z przełykaniem pokarmu. Warto zwrócić uwagę, czy jedzenie zawsze „gładko” trafia do żołądka, czy jednak mamy wrażenie, że zatrzymuje się gdzieś po drodze. Taki objaw może już wskazywać na przewężenia w przełyku. W takim wypadku warto zrobić badanie, które wykaże na ile te zmiany są poważne. Przewężenia mogą być zarówno objawem zbyt częstych nadżerek spowodowanych przenikaniem kwasu, jak i raka żołądka lub przełyku. Dlatego często konieczne jest pobranie próbki, by to wykluczyć.
Nadżerki przełyku spowodowane refluksem mogą być także przyczyną anemii. Nie jest to jednak objaw, który zostanie zauważony na początku choroby. Zwykle dowiadujemy się o nim po dodatkowym obciążeniu organizmu lub dopiero po latach życia z niedogodnościami refluksu. Anemia w tym przypadku wynika z utraty małych ilości krwi codziennie. Organizm nie nadąża z produkcją nowych krwinek i w końcu wychodzi to na jaw – profilaktyczne badania krwi okazują się po raz kolejny bardzo przydatne, ponieważ robiąc je co roku dajemy lekarzom szansę na szybsze wykrycie choroby.
Przeczytaj więcej o objawach refluksu na stronie http://www.chorobarefluksowa.net.pl/choroba-refluksowa/objawy-refluksu/