Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Sprawdzone sposoby na wzdęcia

Sprawdzone sposoby na wzdęcia

Wzdęcia są poważnym problemem dla wielu ludzi. Odbijanie, gazy, burczenie w brzuchu, uczucie pełności, ciężkości i rozdęcia w brzuchu, a nawet ból – te objawy są znakiem występowania wzdęć. Może to być kłopotliwe w sytuacjach towarzyskich i mało komfortowe w życiu codziennym dla osoby dotkniętej tymi dolegliwościami. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na wzdęcia?

Wzdęcia są związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów w żołądku i jelitach. Przyczyny wzdęć są często wynikiem stylu życia. Jeżeli nie pojawiają się inne objawy, np. trwałe biegunki, krwawienie z jelita grubego lub gwałtowna utrata wagi, to prawdopodobnie wzdęcia mają charakter czynnościowy, związany właśnie ze stylem życia i żywienia. Leczenie wzdęć ma wtedy charakter domowy.

Sposoby na wzdęcia

Jeżeli wzdęcia nie wynikają z przyczyn chorobowych, to często zmiana przyzwyczajeń żywieniowych oraz stylu życia mogą się okazać wystarczające, aby pozbyć się wzdęć. A przyczyny wzdęć są naprawdę różne.

1. Unikaj niektórych warzyw.

Osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym powinny zwrócić uwagę na wybrane pokarmy, które chociaż uważane są, i słusznie, za zdrowe, to niestety bywają ciężkostrawne. Tak popularne w naszym kraju rośliny z rodziny kapustowatych u bardzo wielu ludzi powodują wzdęcia i gazy. Dlatego też, jeżeli ktoś nie lubi uczucia pełności, ciężkości i rozdęcia brzucha, powinien unikać w swoim menu nie tylko kapusty, ale i kalafiora, brokułów czy brukselki.

Inną wzdymającą grupą są warzywa strączkowe, jak fasola, groch lub bób. Co ciekawe, nawet tak popularna i korzystna dla zdrowia cebula może przyczyniać się do wzdęć – szczególnie podawana w formie smażonej. Przyczyny wzdęć często wynikają z naszej diety.

Oczywiście trudno byłoby zrezygnować całkowicie z wyżej wymienionych produktów, więc dla własnego komfortu należy je po prostu ograniczyć. No i spożywać z przyprawami ziołowymi pomagającymi w trawieniu, jak majeranek, kminek, bazylia, tymianek, imbir czy też mięta. Tą ostatnią warto też spożywać w formie herbatki – kilka łyków po smacznym bigosie może okazać się zbawienne. Takie domowe leczenie wzdęć jest nie tylko skuteczne, ale i przyjemne.

2. Uważaj na słodycze i niektóre przekąski.

Niestety, często to, co nam smakuje, niekoniecznie musi pozytywnie wpływać na procesy trawienne i tym samym na nasze samopoczucie. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie dnia bez słodkości. A efekt bywa przykry i nieprzyjemny.

Suszone owoce z jednej strony są korzystne dla ludzkiego organizmu, z drugiej strony bardzo często powodują wzdęcia. Szczególnie gazotwórcze bywają suszone śliwki. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o wzdymającej roli słonych orzeszków czy też chipsów. Rada jest jedna – im mniej tych produktów w naszym jadłospisie, tym mniejsze ryzyko wzdęć.

3. Ogranicz napoje gazowane.

Wszelkie napoje gazowane dostarczają dwutlenku węgla do przewodu pokarmowego, co powoduje zarówno odbijanie się, jak i wzdęcia. Już kilka łyków coli, pepsi czy wody gazowej wystarczy, aby brzuch nam napęczniał. Z drugiej strony, niektórym może być trudno zrezygnować całkowicie z tych napojów, ale na pewno warto je ograniczyć.

4. Ostrożnie z potrawami smażonym, tłustymi i słonymi.

Przyczyny wzdęć często wynikają ze złych nawyków żywieniowych. Dania tłuste i smażone nie tylko sprzyjają nadwadze, ale i wzmacniają gromadzenie się dwutlenku węgla rozdymającego jelita. Dlatego nawet ze względów zdrowotnych trzeba je ograniczać.

A sól, którą tak hojnie wielu ludzi dosypuje do prawie każdej potrawy? Powoduje ona wzrost poziomu sodu w organizmie, który zatrzymuje płyny i niestety powoduje uczucie ciężkości w brzuchu, czyli wzdęcia. Nadmiar sodu można redukować zwiększoną dawką potasu, który naturalnie występuje w pomidorach, szparagach, owocach cytrusowych czy melonach.

5. Nie połykaj powietrza.

Brzmi może trochę dziwnie, ale okazuje się, że sposób spożywania pokarmów ma bardzo istotny wpływ na pojawianie się wzdęć. Szybkie tempo życia sprawia, że posiłki często jemy w biegu, jednocześnie rozmawiając. I to jest podstawowy błąd. Nieprzypadkowo dawniej ludzie wręcz celebrowali czas posiłków. Wolne jedzenie i dokładne przeżuwanie małych kęsów, oczywiście z zamkniętymi ustami, pomaga w procesie trawienia. Pośpiech i rozmowa w trakcie posiłków, powodują połykanie dużych ilości powietrza, a to prosta droga do wzdęć.

Jeśli lubisz zapalić, żujesz gumę po jedzeniu, albo pijesz napoje przez słomkę to więcej powietrza trafi do przewodu pokarmowego i spowoduje wzdęcia. Ciekawostka – nawet źle dopasowane protezy mogą spowodować nadmierne połykanie powietrza.

6. Zejdź z kanapy.

Przyczyny wzdęć mogą też wypływać ze stylu życia. Ćwiczenia fizyczne lub nawet zwykły spacer pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom oraz wzdęciom u wielu osób. Nie chodzi tu o bardzo intensywny wysiłek fizyczny, wręcz przeciwnie. Po prostu, po obfitym obiedzie lepiej pójść na spacer, niż na kanapę.

7. Unikaj stresu.

Stres generalnie ma fatalny wpływ na cały organizm człowieka, więc także prowadzi do rozregulowania funkcji trawiennych. Wzdęcia mogą być jednym z efektów nasilenia czynników stresogennych. Wniosek jest jeden – należy unikać pośpiechu, nie tylko podczas jedzenia, ale po prostu zwolnić tryb życia. Leczenie wzdęć często warto zacząć od uspokojenia nerwów.

8. Pij wodę niegazowaną i napary ziołowe.

Picie wody niegazowanej może pomóc w problemach z uczuciem pełności i rozdęcia brzucha. Bardzo polecana jest również herbatka z mięty pieprzowej oraz napary z mielonego kminku, siemienia lnianego i kopru włoskiego, które działają rozkurczowo, wiatropędnie i regulują perystaltykę jelit.

Więcej o wzdęciach dowiesz się na portalu gastryczne.pl/wzdęcia

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 3 komentarze

  1. Lejka napisał(a):

    Ja z zaparciami zmagałam się latami, wreszcie postanowiłam się z nimi uporać, początkowo najwięcej rad jak domowymi sposobami uprać się ze wzdęciami znalazłam na stronie http://kobieco.pl/domowe-sposoby-na-wzdecia/ Dziś po dwóch latach problem z głowy, wystarczy znaleźć tę właściwą metodę na wzdęcia i zaparcia. Próbujcie! walczcie z nimi!

  2. Ewa napisał(a):

    Ostatnio słyszałam, że doraźną metodą na wzdęcia jest wzięcie leków rozkurczowych. Czy to prawda, że nospa działa na wzdęcia?

  3. e-Rzecznik NO-SPA napisał(a):

    Witam. NO-SPA jako lek rozkurczowy przyczynia się do zniwelowania wzdęć. Działa na tak zwany „ból trzewny” licznie reprezentowany w obrębie jamy brzusznej. Czynnikami wywołującymi ból trzewny jest m.in.: rozciąganie jelit przez wzdęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *