Strona Główna » Dom i Rodzina » Agresja u dziecka – jakie mogą być jej powody?

Agresja u dziecka – jakie mogą być jej powody?

Coraz częściej spotykamy się z problemem agresji u dzieci. Nie potrafią one rozmawiać o swoich emocjach, ani okazywać ich w inny sposób. Agresja u dziecka staje się wówczas sposobem na wyładowanie tych złych emocji. Niełatwo jest wychować malucha, dlatego nie warto się obwiniać, kiedy jego zachowania stają się agresywne. To nie musi być wcale wina rodzica. Aczkolwiek problemowi należy się dokładnie przyjrzeć i spróbować z nim walczyć, bo gdy w tak młodym wieku pojawiają się zachowania agresywne, później może być trudniej, i gorzej.

Agresja u dziecka – czy może być spowodowana?

Kiedy widzisz agresywne dziecko, myślisz sobie z pewnością od razu, że w jego domu dzieje się coś niedobrego. Przecież dziecko to obraz rodzica, przejmuje w stu procentach jego zachowania, i postępuje tak samo. Jeśli więc ojciec bije matkę, czy na nią krzyczy, albo samo dziecko od niego obrywa, to tak samo potraktuje swoich kolegów w szkole, czy przedszkolu. Ale czy oby na pewno, taka patologiczna sytuacja jest jedynym powodem agresji u dziecka? Niekoniecznie!

By dowiedzieć się dlaczego nasze dziecko jest agresywne, musimy zastanowić się co takie zachowanie może naszemu dziecku dać. Bo przecież przyczyny danych zachować zwykle tkwią w celach, jakie chcemy przez nie osiągnąć. Jaka jest ta agresja? Czy jest to sposób na okazanie niezadowolenia, w przypadku, gdy nasz maluch czegoś od nas chce, a my nie chcemy przystać na jego prośbę? A może dziecko jest agresywne, bo musi jakoś rozładować napięcie emocjonalne? Albo zwyczajnie chce zwrócić na siebie uwagę, bo my, w tym całym wyścigu szczurów, zupełnie nie widzimy, jak bardzo jej potrzebuje. Wolimy wgapiać się godzinami w ekran monitora, albo rozmawiać przez telefon, niż spędzić kreatywnie czas z własnym dzieckiem. Jeżeli dojdziesz do tego, jakie są powody agresji u dziecka, będziesz na dobrej drodze do rozwiązania problemu.

Ustal granice, i zasady

To jest bardzo istotna kwestia w wychowaniu Twojego dziecka. Ono ma wiedzieć, że jeśli powiesz NIE, to właśnie to oznacza. I, że żadne agresywne zachowanie nie pomoże mu osiągnąć celu, który sobie obrało. Jeśli choć raz, przy sklepowej kasie, ulegniesz namowom dziecka by kupić mu kolejnego batonika, bo zaczęło tupać nogami i krzyczeć, albo rzuciło się na podłogę to możesz mieć pewność, że będzie ono chciało wykorzystać ten sposób jeszcze nie raz, spodziewając się takiego samego efektu. To zatem od Ciebie w dużej mierze zależy, czy Twoje dziecko będzie agresywne, czy nie. Konsekwencja w wychowaniu jest bardzo ważna. Jeśli obiecujesz – dotrzymuj słowa. Jeśli zabraniasz, nie zmieniaj zdania.

Każdy dom, powinien mieć swój regulamin. Taki, który jasno obrazuje co, i komu wolno, oraz jakie są obowiązki każdego z domowników. To klucz do sukcesu i dobrej relacji między dzieckiem, a rodzicem.

Sposoby na agresywne dziecko

Kiedy Twoje dziecko bije kolegów w przedszkolu, albo ciebie, to zawsze jest powód do niepokoju bo oznacza to, że w jego głowie dzieje się coś niedobrego, i że są to emocje, z którymi ono nie potrafi sobie poradzić. Wiesz, że musisz temu zaradzić, ale często nie masz pojęcia jak to zrobić. Mamy nadzieję,że nasze rady pomogą Tobie osiągnąć cel. Jak się zabrać do wprowadzania ich w życie?

  • kiedy twoje dziecko jest agresywne, zejdź do jego poziomu, i chwyć je stanowczo za ręce. Spójrz mu głęboko w oczy i dosadnie, aczkolwiek bez negatywnych emocji powiedz jasno, że nie wolno bić. Nikogo. Że to złe, i że w ten sposób krzywdzi drugą osobę. Nieważne, czy kuksaniec od malucha Cię zabolał, czy wydał się Tobie zabawy w związku z jego dziecięcą nieporadnością. Istotne jest to, że to było zachowanie agresywne, i trzeba z nim walczyć już na początku, gdy dopiero zaczyna się pojawiać.
  • jeżeli maluch ma prawdziwy napad złości i właśnie Cię uderzył, zwyczajnie go zostaw. Odejdź, wyjdź. Bez słowa. Niech się uspokoi. Wcześniej dyskusja i tak nie ma sensu. Musisz jednak mieć świadomość, że dziecko w takim napadzie szału może zrobić krzywdę również sobie. Dlatego zadbaj o to, by wokół niego nie znajdowały się żadne niebezpieczne przedmioty.
  • teraz z nim porozmawiaj – kiedy już się uspokoiło. Dobitnie, wyraźnie, z pozytywnymi emocjami. Opowiedz mu o tym, jak bardzo jest Tobie smutno w związku z jego zachowaniem. Niech zrozumie. Patrz mu w oczy, i koniecznie również zejdź do jego poziomu.
  • to dobry moment, do przypomnienia zasad panujących w waszej rodzinie. Koniecznie jedną z nich musi być to, że nie wolno sprawiać innym przykrości, ani bólu. Jest to kwestia bezsporna, i nie warto o tym dyskutować.
  • oczywiście za złe zachowania, powinno się wymierzać kary. Możesz w tym celu wykorzystać tak zwanego karnego jeżyka. Posadź dziecko na kilka minut (na tyle, ile ma lat) gdzieś w odosobnieniu. Niech przemyśli w spokoju co zrobiło. Jeżeli będzie się sprzeciwiać, i opuszczać miejsce, w którym go zostawiasz, konsekwentnie odprowadzaj je tam tak długo, aż wreszcie zrozumie, że musi „odsiedzieć swoje”. Po takiej karze oczywiście znów ważna jest rozmowa. A tuż przed nią tłumaczenie – dlaczego otrzymało karę.
  • istotna jest umiejętność wyrażania emocji. I to Ty musisz tego nauczyć swojego malucha. Jeżeli ono nie będzie potrafiło o nich mówić, będzie wyzbywało się ich inaczej – choćby przez agresywne zachowania.
  • sposobem na rozładowanie negatywnych emocji może być ruch. Czy Twój maluch lubi kopać piłkę? A może biegać, albo jeździć na rolkach czy też rowerem? Zadbaj o to, by mógł codziennie wyładować emocje w sposób, jaki najbardziej mu odpowiada.

Agresywne dziecko nie przestanie takie być w ciągu kilku dni. Zachowania tę potęgowały się w nim zapewne przez dłuższy okres czasu, dlatego będzie potrzebna Twoja konsekwencja, a także cierpliwość. Ale warto się poświęcić, bo twoje działania w końcu przyniosą zamierzony skutek.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *