Strona Główna » Dom i Rodzina » Atopowe zapalenie skóry objawy i leczenie

Na AZS nikt jeszcze nie wymyślił lekarstwa. Niestety osoby, które cierpią na to schorzenie ( głównie dzieci) muszą się na co dzień borykać z bardzo nieprzyjemnym swędzeniem, które – zdaniem niektórych – jest nawet gorsze od jakiegokolwiek bólu. Jak sobie radzić z tym problemem? Odpowiemy Wam w naszym artykule  : atopowe zapalenie skóry objawy i leczenie.

 

AZS przychodzi niespodziewanie. Pojawia się często już u kilkumiesięcznych niemowlaków, ale są też przypadki, kiedy Atopowe zapalenie skóry objawy swoje ujawnia już u noworodków.

Odsetek ludzi borykających się z tym schorzeniem jest naprawdę spory, bo statystyki wskazują aż na dwadzieścia procent naszej społeczności. Przeprowadzone badania uzmysławiają nam także, że na AZS częściej chorują chłopcy. Statystyki dają też nadzieję, ponieważ jak z nich wynika, objawy choroby wyciszają się z wiekiem należy jednak pamiętać, że to choroba, z którą nie rozstaniemy się do końca życia, dlatego nawet po wyciszeniu objawów dalej trzeba dbać szczególnie o skórę.

 

Skąd się bierze AZS?

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Pojawiły się nawet opinie, że przyczyną rozwinięcia się Atopowego Zapalenia Skóry jest nadmierna higiena – na co nie ma dowodów. Większość lekarzy uważa, że AZS to po prostu choroba dziedziczna, ponieważ u osób, które na nią cierpią pojawia się ten sam gen.

Co wzmaga objawy AZS?

  • papierosy. TAK! Dym papierosowy to największy wróg każdego atopowca. Ma on bardzo zły wpływ na skórę.
  • precz z wełną! Chociaż wełniany sweterek pozwoli się nam ogrzać w chłodnie dni, to również bardzo podrażni a nawet zrani skórę atopowca.
  • brud i kurz! Uciekaj gdzie pieprz rośnie od takich miejsc. Skóra osoby, która cierpi na AZS jest cienka, i wiecznie podrażniona, często również poraniona. Nie trudno wtedy o jakiekolwiek infekcje.
  • klimatyzacja i chlor – unikaj basenów, i omijaj szerokim łukiem miejsca, gdzie korzysta się z klimatyzacji

Jak rozpoznać, że to Atopowe Zapalenie Skóry?

Pierwszym objawem AZS jest zawsze silne swędzenie. Jest ono na tyle dokuczliwe, że dziecko budzi się przez nie w nocy a w dzień nie może się skupić nawet na zabawie. Następnie skóra bardzo się wysusza, a co za tym idzie, pod kolankami oraz w zgięciach łokietków staje się szorstka, grudkowata i pojawiają się czerwone plamki, które z czasem zajmują coraz większy obszar skóry. Wszystkie te zmiany oczywiście BARDZO swędzą, i dziecko nie może się oprzeć pokusie drapania. Ponieważ skóra jest bardzo zniszczona i podatna na zadrapania, niemal zawsze powstają w tych podrażnionych miejscach tak zwane przyczosy. Z czasem skóra staje się coraz cieńsza.

Jak leczyć AZS?

Wprawdzie dalej najbardziej popularną metodą leczenie Atopowego Zapalenia Skóry są robione maści – na bazie sterydów, którą przynoszą widoczne efekty i naprawdę działają, jednak my je odradzamy, ponieważ to właśnie przez nie skóra staje się cieniutka jak pergamin.

Obecnie można kupić również kremy przeciwzapalne, które mają takie same właściwości jak te sterydowe, a nie niszczą skóry.

Koniecznie zapamiętajcie też, iż wato wspomagać się lekami immunosupresyjnymi. Są naprawdę skuteczne i przynoszą poprawę na dłuższy czas. Idealnie sprawdzą się również leki przeciwuczuleniowe jednak należy mieć świadomość, że im bardziej skuteczne jest ich działanie, tym większą senność wywołają u dziecka, które może stać się nagle bardzo apatyczne.

Skóra, na której pojawił się objawy AZS jest przede wszystkim PRZESUSZONA. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Polecamy przede wszystkim emolienty : kosmetyki z serii Oilatum ( mydełka, kremy, żele do kąpieli) – mogą je stosować nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Z domowych sposobów natomiast, warto pamiętać o kąpielach w krochmalu albo w kisielu przygotowanym z siemienia lnianego.

 

Chociaż AZS to choroba na całe życie, można skutecznie walczyć z jej objawami. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, i stosowanie się do zaleceń lekarzy a jest szansa, że dokuczliwe swędzenie i zmiany na skórze szybko staną się tylko wspomnieniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *