Strona Główna » Dom i Rodzina » Co zrobić, by dziecko wiedziało co to jest tolerancja?

Co zrobić, by dziecko wiedziało co to jest tolerancja?

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym poprzez zachowanie bądź rozmowę z dzieckiem, zadaje sobie pytanie: co to jest tolerancja? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, często wymaga od nas samych zastanowienia się nad własną postawą w tym temacie. Jest to niezwykle istotne, gdyż pociechy przejmują nasze wzorce zachowań,  uczą się kontaktu z drugim człowiekiem.

Co to jest tolerancja dla nas i naszych najbliższych, z którymi dziecko ma codzienny kontakt? W jaki sposób odnosimy się do innych osób i rozmawiamy na temat odmiennych kultur czy też wyznań? Zastanówmy się jakiego języka używamy w odniesieniu do osób o odmiennym kolorze skóry. Zachowujmy się tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

 

Jak pomóc swojemu dziecku w zrozumieniu co to jest tolerancja?

 

Zapoznaj dziecko z różnicami między ludźmi

Dla małego dziecka jego rodzina jest całym światem. Maluch wychwytuje różnice w zachowaniu i wyglądzie poszczególnych jej członków, jednak warto zapoznać go z większymi odmiennościami, z którymi może spotkać się w późniejszym wieku. Warto pokazać dziecku zdjęcia czy filmy ukazujące ludzi różnych kultur, wytłumaczyć różnice oraz okazać szacunek wobec tych osób, odpowiedzieć na pytania dziecka, które mogą się pojawić. Pomocne w tym względzie są również specjalnie przygotowane książeczki, dostosowane do wieku dziecka.

 

Wdrażaj różnorodność w życie dziecka

Podczas spacerów w mieście łatwiej jest spotkać wyróżniające się osoby, początkowo dziecko może wpatrywać się z zaciekawieniem, dlatego warto oswoić je z sytuacją i nauczyć właściwego zachowania.

Popularne stają się również przedszkola i szkoły integracyjne, w których dzieci niepełnosprawne kształcą się wspólnie ze zdrowymi,  co pomaga w zrozumieniu potrzeb innych i wzajemnej akceptacji.

Poprzez podróże do innych krajów rozwijaj w dziecku znajomość innej kultury, kontakt z mieszkańcami, zapoznanie się z danymi realiami życia.

 

Pielęgnuj własne tradycje i rozmawiaj o innych

Podczas świąt i kultywowania innych tradycji opowiadaj dziecku również o tradycjach innych kultur. Poznane różnice pomogą mu w przyszłości przykładowo zrozumieć, dlaczego nie wszyscy koledzy obchodzą Boże Narodzenie lub urodziny.

 

 

Traktuj dziecko jak partnera w rozmowie

Starsze dziecko potrafi przekazywać swoje opinie, dlatego warto zapytać je otwarcie, co to jest tolerancja. Możecie wspólnie przeczytać definicje w jednym ze słowników, nawiązać rodzinną dyskusje, w jaki sposób ta definicja zgadza się z tym, co sami reprezentujecie, w jaki sposób możecie wspólnie poprawić swoje zachowanie.

 

Dopasuj zakres tematyki do wieku dziecka

Wraz z rozwojem dziecka rozszerza się jego styczność z różnymi problemami. Poruszaj temat homoseksualności, jako jednego z głównych wątków związanych z tolerancją w dzisiejszym świecie.

 

Bądź wzorem dla swojego dziecka, nauki wyniesione z domu ułatwią mu start w dorosłe życie, w którym różnorodność będzie rzeczą o wiele normalniejszą niż obecnie.

Autor: Izabela Kurda

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *