Strona Główna » Motywacja » Jak odpowiedzieć na ofertę pracy, by oddzwonili właśnie do Ciebie?

Szukasz pracy? Zastanawiasz się jak odpowiedzieć na ofertę pracy, by oddzwoniono akurat do Ciebie? Mamy dla Ciebie kilka istotnych rad, które pomogą Ci uniknąć najbardziej podstawowych błędów. Przeczytaj i zwiększ swoje szansę na nową prace!

1. Potraktuj to poważnie

Odpowiadając na ogłoszenie o pracę, to w jaki sposób się zaprezentujesz, zależy przede wszystkim od szczegółów. A tym szczegółem jest choćby Twój adres mailowy. Jeśli Twój mail zaczyna się od sweetkociaq87… w przyszłym pracodawcy możesz wzbudzić co najwyżej uśmiech politowania. To samo tyczy się formy maila i sposobu w jaki zwracasz do swojego odbiorcy. Luźna forma nie jest mile widziana (patrz punkt 5).

2. Zdjęcie

Większość pracodawców wymaga wysyłania CV ze zdjęciem. Wiemy, że ta fotka z plaży jest Twoim najładniejszym zdjęciem, ale to nie o to tutaj chodzi. Wybierz takie zdjęcie, na którym widać przede wszystkim twarz (najlepiej takie jak masz w dowodzie). Powinnaś prezentować się profesjonalnie!

3. Super oferta, muszę odpisać szybko, teraz, już!

Jak odpowiedzieć na ofertę pracy? Szybko!? Tak i nie. Tak, bo jeśli ogłoszenie jest świeże, masz szansę się pokazać jako jedna z pierwszych osób, jeszcze zanim na skrzynkę ogłoszeniodawcy wpłyną setki maili. Nie, bo pośpiech może podziałać na Twoją niekorzyść. Twój pośpiech i entuzjazm może sprawić, że nie napiszesz wszystkiego co byś chciała lub odwrotnie, napiszesz za dużo. Nieprzemyślana forma, błędy ortograficzne, stylistyczne i literówki. Jeśli myślisz, że to drobnostki, jesteś w błędzie. No chyba, że chcesz się zaprezentować jako osoba roztrzepana, nierzetelna, niedokładna i nie znająca podstaw pisowni. Przemyśl swoją odpowiedź na ofertę pracy i koniecznie przeczytaj swojego maila przed wysłaniem!

4. Wyróżnij się

Możesz być pewna. Na to ogłoszenie odpowie jeszcze (co najmniej!) kilkadziesiąt osób. Mail, jeden za drugim, dziesiątki maili i nic nie znaczących formułek, które zlewają się w całość… ułatw pracę osobie rekrutującej. Daj się zauważyć i zapamiętać, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Te kilka linijek w mailu, to Twoja szansa, by zainteresować sobą pracodawcę – wykorzystaj to! Im bardziej niebanalna (ale wciąż z klasą, szacunkiem i profesjonalizmem) będzie Twoja kandydatura, tym lepiej. Urzeknij pracodawcę treścią, ale odpuść sobie przyciąganie uwagi za pomocą neonowych czcionek i emotikonek – to wciąż list oficjalny.

5. Wybadaj teren

Szukając pracy, musisz wcielić się w rolę stratega wojskowego. Brzmi zabawnie? Może trochę, ale powinnaś kierować się podobnymi wytycznymi. Obierz cel i strategię, która Cię do niego przybliży, a następnie dokładnie zbadaj teren, na który chciałabyś wejść. Dokładnie przeanalizuj ofertę. Poszukaj informacji o pracodawcy, wynotuj te, które są dla Ciebie istotne. Czego wymaga od Ciebie pracodawca? Co możesz mu zaoferować? Co jest dla niego ważne, jaki powinien być poszukiwany przez niego pracownik? Jakie stanowisko oferowane jest w ogłoszeniu? W treści ogłoszenia szukaj wskazówek, które pomogą Ci zwrócić na siebie uwagę pracodawcy. Pokaż mu, że jesteś kimś kogo szuka! Niestety, w wielu mailach z podaniem o pracę, widać czarno na białym, że ludzie nie czytają ze zrozumieniem! Lub co jeszcze gorsze, ślą CV masowo i na oślep. Dostosuj treść swojego maila do rodzaju stanowiska, na które aplikujesz i specyfiki firmy w której chcesz pracować. Jeśli ogłoszenie ma bardzo zabawną formę, a stanowisko ściśle wiąże się z kreatywnością – pozwól sobie na zabawną ripostę czy dowcip i pokaż się z tej kreatywnej strony.

6. NIE chcesz dostać pracy? Zanudź swojego potencjalnego szefa już teraz!

Ten mail ma być Twoją reklamą, wizytówką! Czy reklamy są długie? Nie! Te najlepsze są zwięzłe, chwytliwe i uderzają w czuły punkt odbiorcy, odwołując się do jego potrzeb. Wiemy, że masz bogate zainteresowania, doświadczenia i kwalifikacje, ale to nie jest dobry pomysł, by napisać o nich wszystkich. Mail z podaniem o pracę, nie ma być stroną z Twojej autobiografii. Twoja odpowiedź na ofertę pracy ma być jak zwiastun dobrego filmu w kinie, zwiastun, który sprawi, że Twój potencjalny pracodawca zapragnie zobaczyć więcej!

7. Może się uda!

Szanuj czas osoby po drugiej stronie. Niestety, nagminnym jest, że osoby poszukujące pracy, wysyłają CV w odpowiedzi na ogłoszenia, choć nie spełniają większości wymagań określonych w jego treści. Jeśli nie spełniasz 1 z wymogów lub 2 mało istotnych (ale jesteś w stanie to szybko nadrobić) – spróbuj, ale w innym przypadku – odpuść!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki odnośnie tego jak odpowiedzieć na ofertę pracy (i jak tego nie robić) się Wam przydadzą. Powodzenia!

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *