Strona Główna » Motywacja » Jak pokonać stres przed egzaminem?

Jak pokonać stres przed egzaminem?

Zastanawiasz się jak pokonać stres przed egzaminem? Dobrze rozumiemy Twoje rozterki, w końcu wszyscy już od najmłodszych lat jesteśmy narażeni na tego typu stres. Bez względu na to jaki egzamin Cię czeka, warto zawczasu postarać się zapanować nad stresem, który często rujnuje całe przygotowanie do tego ważnego dnia. Mamy dla Ciebie kilka cennych rad!

Pierwsze wystąpienia publiczne w podstawówce, egzamin szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny, matura, prawo jazdy, egzaminy na studiach… każdy inaczej reaguje na takie sytuacje. Niektórzy czują się niekomfortowo, ale już po chwili wszystko jest w porządku – inni ze stresu nie mogą spać już tydzień przed jakimś wydarzeniem. Jeśli szukasz rady na to jak pokonać stres przed egzaminem, bo należysz do tej drugiej grupy osób, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.

Nie wyolbrzymiaj

Gdy jesteśmy zestresowani, nasz umysł skupia się głównie na tej jednej rzeczy i nie daje nam spokoju, przez co nie możemy zasnąć, skupić się, stajemy się rozdrażnieni i bardziej podatni na kłótnie. Staraj się nie myśleć tyle o tym, co cię czeka – rób swoje tak dobrze, jak potrafisz, bez zastanawiania się: „a co jeśli…”. Egzaminy nie są tak bardzo istotne, jak się wydaje i szkoda tracić na nie nerwy. Wyolbrzymiając problem tylko dokładasz sobie stresów, a prawda jest taka, że wszyscy przez to przechodzą, więc Ty też na pewno sobie poradzisz.

Odejdź od książek

Zrób sobie codziennie dłuższą przerwę, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli jest ciepło, to wybierz się na rolki lub na rower, jeśli chłodniej – zaproś przyjaciółkę na spacer. Ruch dotlenia ciało, przez co czujemy się lepiej, mamy chłonniejszy umysł i zaczynamy się relaksować. Siedzenie cały dzień przed książkami wcale nie jest dobrą opcją, ponieważ po pewnym czasie mózg staje się zmęczony i pracuje o wiele wolniej. Warto zrobić też system nauki, np. pół godziny nauki, pięć minut przerwy – w ten sposób nie będziesz się niepotrzebnie rozpraszać na przykład tym, co się dzieje w Internecie.

Zachowaj optymizm

Często bywa tak, że wyobrażamy sobie sytuacje, które nigdy się nie wydarzą. Nie martw się na zapas – jeśli się nie uda, to na pewno znajdziesz inne wyjście z sytuacji. Poza tym zdarza się, że nawet jeśli wybierzemy inną drogę od tej, którą początkowo planowaliśmy, to okazuje się ona lepsza. Nie zniechęcaj się od razu i nie poddawaj – egzamin jest tylko małym punktem w twoim całym życiu.

Znajdź czas na regenerację

Sen jest bardzo istotny – zarwanie nocy z pewnością nie przysłuży się twojemu umysłowi, wprost przeciwnie; będziesz nieefektywna. Ociężała, znużona i śpiąca możesz mieć większe problemy ze skupieniem się na aktywności. Wieczorem zwolnij tempo, wycisz się, żeby zasnąć bez problemu. Dzień przed egzaminem powtórz sobie to, co musisz, a potem odpocznij. Zjedz porządny posiłek bogaty w tłuszcze omega 3 (bardzo cenne dla mózgu) i węglowodany (cukier, również cenny dla mózgu).

Ćwicz techniki oddechowe

Głęboki i spokojny oddech pomoże ci się zrelaksować już bezpośrednio przed egzaminem. Dzięki niemu uwolnisz napięcie i uspokoisz szalejące myśli. Odejdź też od powtarzających nerwowo kolejne zdania kolegów – to dodatkowo może potęgować stres. Na pewno wszystko umiesz. Możesz za to poszukać oparcia u przyjaciół, których egzamin nie dotyczy lub partnera, który mocno w Ciebie wierzy i w razie potrzeby szepnie Ci kilka słów pocieszenia.

Przytul się!

To nie żart :). Przytulanie zmniejsza poziom hormonu stresu i sprawia, że czujesz się po prostu lepiej. Kontakt z bliską Ci osobą pomoże Ci poczuć się bezpieczniej i po prostu lepiej, a w takich momentach jest to niezbędne.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak  pokonać stres przed egzaminem. Nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć stresu w życiu, ale z pewnością można mu przeciwdziałać. Najlepszą metodą jest oczywiście uczenie się wcześniej, by mieć pewność, że się zda. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego wtedy warto wspierać się dobrym jedzeniem, snem i technikami oddechowymi, które pomogą się nieco zrelaksować przed tym trudnym dniem. Pamiętaj, egzamin to nie koniec świata! Powodzenia :)!

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *