Strona Główna » Blogostrefa » Jak się wyspać?

Jak się wyspać?

Miewasz problemy ze snem? Przez co trudno jest tobie tak naprawdę wypocząć? A może wcale nie wiesz jak dużo snu potrzebuje twój organizm, żeby odpowiednio się zregenerować? Jeśli nie odpoczniesz odpowiednio, trudno będzie tobie podejmować następnego dnia jakiekolwiek działania. Zmęczenie da się we znaki, i uniemożliwi podejmowanie racjonalnych decyzji. Podobno aż co trzecia osoba miewa problemy ze snem, i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Damy tobie kilka rad, które z całą pewnością sprawią, że następnego dnia wstaniesz wypoczęty, i pełny sił.

Jak się wyspać?

To pytanie wydaje się być banalne dla osób, które nie mają żadnych problemów ze snem bo mają to szczęście, że zasypiają codziennie wieczorem o podobnej porze, i rano wstają wypoczęte. Ale jest wiele takich osób, które wielokrotnie się w nocy wybudzają, i nie mogą zasnąć ponownie, przez co rano są jeszcze bardziej zmęczeni, niż w momencie, gdy utulali poduszkę do snu. Zaburzenia snu to choroba, z którą trzeba walczyć, ale zanim udasz się do lekarza, warto skorzystać z kilku sposobów, które powinny ułatwić tobie odpoczynek. Zatem jak się wyspać? Oto kilka cennych rad:

 • zastanów się, czy nie masz jakieś problemu. Myślisz sobie pewnie teraz – przecież każdy ma jakiś. Owszem. Chodzi tutaj jednak o problem, które rozwiązanie spędza tobie sen z powiek, i nie pozwala spać. Zastanów się, czy nie ma takiej rzeczy, o której myślisz bezustannie, i nawet w snach się pojawia. Jeśli jest, to koniecznie musisz ten problem rozwiązań. Wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znów uda się tobie wrócić na dobrą drogę. Znów zaczniesz odpoczywać.
 • odstaw używki. Możesz nie wiedzieć, ale to one często są powodem bezsennych nocy. Jeżeli palisz ogromne ilości papierosów, postaraj się to ograniczyć. Nie pij alkoholu na noc, ani też kawy. Z tej najlepiej również zrezygnować ale zakładając, że przecież nie można sobie odmawiać wszystkich przyjemności, zwyczajnie wypij ostatnią filiżankę we wczesnych godzinach popołudniowych. Na następną skuś się dopiero rano.
 • telewizor i komputer to twoi wrogowie- kusza przecież, prawda? No i pomyśl sobie teraz, ile razy zasypiałeś przy włączonym telewizorze? Oglądałeś pół nocy jakieś głupoty, które przez następne pół nocy się tobie śniły. To trochę kiepski pomysł, jeśli naprawdę chcesz się wyspać.
 • ustal rytm dnia. To bardzo istotna kwestia. Twój organizm musi się do niego przyzwyczaić. Dzięki temu będzie wiedział dokładnie, kiedy nadchodzi czas na sen, i zacznie to tobie wyraźnie komunikować. Ustal więc sobie plan, i się go trzymaj, a jeśli w ciągu dnia poczujesz zmęczenie, odmów sobie drzemki. Wtedy łatwiej przyjdzie do ciebie wieczorny sen.
 • napij się herbaty – i to tak przed samym snem. Najlepiej jeśli to będzie rumianek lub melisa. Ale świetnie zadziała też ciepłe mleko.
 • sen, to codzienny rytuał. Oczywiście powinien być wpisany w ten plan dnia, o  którym pisaliśmy wcześniej, jednak ważną kwestią jest to, by jakoś szczególnie ten czas „uczcić”. Nie zapominaj więc o kąpieli w wodzie pełnej piany, i olejku aromatycznym, najlepiej o zapachu, który uspokoi i wyciszy. To ma być wstęp do zasypiania, który później też przyniesie dobre sny.
 • odpowiednio przygotuj sypialnię – wpuść do niej trochę świeżego powietrza, rozściel łóżko, ubierz się w ulubioną pidżamę. Warto, byś w ciągu dnia nie spędzał w sypialni czasu. TO ma być twoja bezpieczna przystań  i oaza spokoju tylko na czas snu. Tak ma się tobie kojarzyć. Ze snem. Odpoczynkiem. Spokojem. Wyciszeniem.
 • kiedy się , nie zastanawiaj się nad tym dlaczego tak się stało. Nie przyciągaj złych myśli, staraj się przyciągnąć jedynie te dobre. Dodatkowo nie wstawaj, nie rób sobie spacerów po mieszkaniu. Nie pij, nie jedz, nie sięgaj po książkę. Staraj się myśleć jak najmniej, i po prostu spróbować znów zasnąć.
 • dbaj o odpowiednią dietę – bo często problemy ze snem wiążą się także z problemami z żołądkiem. Nie powinieneś zapominać o kolacji, aczkolwiek musi być ona lekkostrawna i w niewielkiej porcji. Odrzuć wieczorem wszelkie cukry i węglowodany, a jednocześnie zjedz ten ostatni posiłek nie później niż dwie czy trzy godziny przed snem.
 • znajdź odpowiednią pozycję, i dobrą pościel. Problem czasem tkwi w szczegółach. Nie możemy się wyspać, bo mamy niewygodną poduszkę, albo też w ogóle jej nie potrzebujemy. Nie potrafimy dobrze spać, bo nie odpowiada nam pozycja. A może materac jest zbyt miękki, lub twardy?
 • sypialnia ma być ostoją spokoju – dlatego powtarzamy jeszcze raz. Komputer, to nie miejsce dla niej. Nie zabieraj tam też notatek, ani książek biznesowych, nauka i praca poczeka. Teraz jest czas na sen.
 • zmęczenie, wzmaga chęć snu. Nie proponujemy jakiegoś konkretnego treningu przed godzinami spania, za to długi spacer w miłym towarzystwie już tak. Możesz też pokusić się o kilka pląsów w rytm tanecznych rytmów razem z dziećmi w zaciszu własnego domu. Chodzi o to, by organizm zakomunikował wreszcie- chcę odpocząć. Czas na sen. Musisz jednak uważać, by nie zmęczyć się za bardzo, bo to zadziała odwrotnie, i ze snu nici.
 • atmosfera  – powinna być odpowiednia. A tą wprowadzą dodatki. Nie kuś się na intensywne kolory, które nie pozwalają oku odpocząć. Niech będą przytłumione, i raczej delikatne. Tak samo oświetlenie. Małe lampki nocne zdecydowanie wystarczą.

 

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym jak się wyspać, bo nasze rady nie pomogły tobie uporać się z problemem może to oznaczać, że potrzebujesz wsparcia specjalisty. Udaj się więc do swojego lekarza, który przepisze odpowiednie leki, byś wreszcie mógł normalnie wypocząć i codziennie nabierać sił na nowe wyzwania. Problemów ze snem nie powinno się bagatelizować. Pamiętaj o tym.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *