Strona Główna » Gadżetomania » Dla dziecka » Jak wybrać plecak do szkoły dla dziecka? O tym musisz wiedzieć!

Jak wybrać plecak do szkoły dla dziecka? O tym musisz wiedzieć!

Początek roku już za moment, wielu z nas stanęło więc przed wyzwaniem skompletowania szkolnej wyprawki. Obok wielu dylematów, pojawia się ten kluczowy: jak wybrać plecak do szkoły dla dziecka? Wybór plecaka dla dziecka jest bardzo ważny, zarówno dla rodzica, jak i dla pociechy. Zobacz na co zwrócić uwagę!

Wybór plecaka to wbrew pozorom niezbyt prosta sprawa. Z jednej strony my powinnyśmy zwracać uwagę na komfort noszenia i jego bezpieczeństwo dla ciała dziecka, z drugiej – dla córki lub syna z pewnością będą liczyć się także walory estetyczne, takie jak motyw z bohaterami bajek, książek, czy też ulubiony kolor. Z trzeciej strony pojawia się jeszcze cena. A więc jak wybrać plecak do szkoły, by na pewno był to dobry wybór?

Po pierwsze: wygodny

Jak wybrać plecak dla dziecka? Priorytetem niech będzie wygoda! Plecak powinien odpowiednio przylegać do pleców i mieć lekkie wybrzuszenie na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu lepiej podtrzymuje ciężar. Zwróć uwagę na to, czy ramiączka są odpowiednio ułożone na ramionach, a także, czy są wystarczająco szerokie, żeby nie uwierały malucha. Ważne jest to, że plecak nie powinien być szerszy niż plecy dziecka. Trzeba go też odpowiednio wyregulować; jeśli czubek sięga szyi pociechy, to albo jest źle wyregulowany, albo po prostu trzeba sięgnąć po inny model. Prawidłowo leżący tornister kończy się na wysokości ramion.

Ciężar plecaka przeznaczonego dla pierwszoklasisty nie powinien przekraczać 1,2 kg. Zwróć uwagę na to, czy nie jest zbyt toporny – do środka trzeba będzie jeszcze włożyć sporo zeszytów i nie zawsze lekki piórnik.

Po drugie: funkcjonalny

Dobrze by było, gdyby z boku lub z tyłu miał łatwo dostępną kieszonkę, w której można schować np. sok. W ten sposób dziecko nie będzie musiało przeszukiwać całej torby, żeby wyjąć napój. Zwróć uwagę także na to, czy plecak zawiera elementy odblaskowe. Z pewnością się przydadzą, choć jeśli ich nie ma, to zawsze możesz sama doczepić breloczki, żeby zwiększyć widoczność dziecka na drodze.
Istotna jest także ilość przegródek w środku, szczególnie, gdy dziecko musi nosić ze sobą strój na wychowanie fizyczne. Przydałyby się co najmniej dwie duże przegródki i jedna mała – jedna na książki, druga na strój i buty, trzecia na piórnik i wszelkie materiały pomocnicze na zajęciach, a także na jedzenie.

Po trzecie: design też ma znaczenie

Maluchy z pewnością bardziej się ucieszą z kolorowego plecaka, niż z nudnego, wykonanego z szarego materiału. Zwróć uwagę na to, czy wybrany przez dziecko plecak spełnia wszystkie poprzednie wymagania. Dobrze by było, żebyście w sklepie przetestowali jego pakowność i sprawdzili, jak dziecko w nim wygląda, czy nie pochyla się nadmiernie do przodu, czy plecak prawidłowo przylega do kręgosłupa.
Sklepy oferują wiele atrakcyjnych modeli, od tych całkiem neutralnych typu plecaczki pokryte kolorowymi kropkami czy kreskami, po te zupełnie dostosowane do oczekiwań chłopców i dziewczynek, czyli plecaki z najpopularniejszymi samochodzikami z bajek, księżniczki z najnowszych produkcji Disneya, czy też po prostu tornistry z wszelakimi motywami zwierzęcymi. Pozwól wziąć dziecku udział w wyborze plecaka, w końcu to ono ma się czuć z nim dobrze. Lepiej poszukać odpowiedniego plecaka trochę dłużej, a zadowolić zarówno Twoje oczekiwania (odnośnie bezpieczeństwa, funkcjonalności, ceny) jak i dziecka (najczęściej odnośnie wyglądu, kolorystyki czy motywu).

Dobry, ale drogi?

Dobry tornister często sporo kosztuje. Spróbujmy pójść na kompromis z dzieckiem i wybrać taki motyw, który będzie służył przez kilka lat. Jeśli córce spodobał się akurat motyw z lalkami, to może będzie chciała taki piórnik zamiast plecaka? Jeśli tak, to możecie wybrać bardziej neutralny tornister. Kolorowe kropki pasują zarówno dla pierwszo, jak i czwartoklasistki, a zdecydowanie lepiej raz zainwestować w porządny plecak, niż co roku dokupować nowy, ale gorszej jakości. Pamiętaj, że priorytetem jest kręgosłup dziecka i jego bezpieczeństwo.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *