Strona Główna » Zrób to sam » Domowe sposoby » Jak wyczyścić mosiądz ?

Jak wyczyścić mosiądz ?

Zawias, klamka, uchwyt.. wszystko to najczęściej jest zrobione z mosiądzu. A mosiężne elementy wyglądają przepięknie pod warunkiem, że są czyste. Czy Wiesz jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami?

Wymontuj drobne elementy

Tak, byś mogła dotrzeć bez problemu do każdej ich części. Dodatkowo, wymontowany element nie narazi przylegającego do niego drewna ( przy meblach np. ) na działanie środków czyszczących.

Rozłóż równomiernie mosiężne elementy

Najlepiej na tacce, na którą wcześniej położysz papier do pieczenia albo tradycyjny – śniadaniowy. A teraz czas na przygotowanie czyszczącego specyfiku.

Jak zrobić maskę czyszczącą?

Zaopatrz się  w:

  • mąkę
  • trochę białego octu
  • odrobinę soli
  • miskę – może być albo plastikowa, albo szklana. Najważniejsze, by tylko nie była z metalu
  • łyżkę – wyłącznie drewnianą

Do miseczki trzeba wlać biały ocet w ilości 1/3 szklanki. Do tego dosypać taką samą ilość mąki. Obydwa składniki mieszamy i dokładnie rozcieramy tak, by uzyskać gładką konsystencję, po czym dosypujemy sól w ilości 1/2 szklanki.

Znów mieszamy, a gdy konsystencja masy będzie jednolita bierzemy w dłoń naszą drewnianą łyżkę i nakładamy mieszankę na wszystkie, mosiężne elementy. Jak długo pozostawić masę na przedmiotach? Generalnie im dłużej, tym lepiej, a już na pewno przez kilka godzin. Po tym czasie wystarczy dokładnie zmyć masę pod bieżącą wodą. Mosiądz będzie wyglądał jak nowy.

Oczywiście wszystko trzeba jeszcze wysuszyć i wypolerować ściereczką z bawełny.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *