Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Kawa a zdrowie, pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Kawa a zdrowie, pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Statystyczny Europejczyk wypija jej przeciętnie 4 filiżanki w ciągu dnia. W Polsce średnio pijemy jej 3,5 kg rocznie. Zawiera ponad 900 różnych substancji i uchodzi za jeden z najbardziej cenionych pod względem walorów smakowych i zapachowych napój na świecie. Mowa oczywiście o kawie. Niemal w każdym kraju tradycja picia kawy sięga setek lat wstecz. Najwięksi smakosze gotowi są wydać grube pieniądze za gatunek swojej ulubionej kawy nawet, jeśli musiałaby być sprowadzona z odległego kraju.Mimo tego, coraz częściej w mediach różnego typu pojawia się problem kawa a zdrowie. Pomimo oczywistych zalet, jakie doceniamy w tym pobudzającym napoju, mówi się także o jego niekorzystnym wpływie na nasze zdrowie, a temat ten jest szeroko dyskutowany przez różnych specjalistów, producentów i znawców.

Kawa a zdrowie – kto ma rację?

Wielu z nas nie wyobraża sobie innego początku dnia niż kawa. Niektórzy nawet rezygnują na jej rzecz ze śniadania, ograniczając się wyłącznie do tego napoju. Nieraz z powodu pośpiechu, innym razem z uwagi na brak apetytu od wczesnych godzin rannych. Kawa towarzyszy nam podczas rozmów biznesowych, spotkań ze znajomymi, jest niezastąpiona jako sposób rozładowania napięcia w sytuacjach konfliktowych. Proponujemy filiżankę kawy osobie, na której nam zależy i z którą chcemy zrobić jakiś interes. Odpręża, relaksuje, pozwala skupić uwagę na miłym aromacie i głębokim smaku.

Kawa a zdrowie – czy pomimo tak wielu zalet jesteśmy w stanie przyjąć, że kawa może nam szkodzić i zrezygnować zupełnie z jej picia? I czy rzeczywiście jest tak, że kawa ma na nas niekorzystny wpływ? Kogo w tym sporze słuchać?

Poniżej przedstawiamy argumenty przemawiające na rzecz zwolenników, a następnie przeciwników picia kawy. Wybór pozostawiamy Tobie.

kawa a zdrowie

Dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm
  1. Działanie pobudzające – to właśnie dlatego sięgamy po kawę z rana, gdy jesteśmy jeszcze zaspani, a musimy szybko stanąć na nogi. Kubek kawy przed pracą stanowi doskonały zastrzyk energii, a w ciągu dnia rozjaśnia umysł w momencie spadku koncentracji.
  2. Zapobiega pojawieniu się choroby Parkinsona – antyoksydanty zawarte w kawie chronią komórki naszego ciała i znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zarówno Alzheimera jak i choroby Parkinsona. U osób pijących kawę w umiarkowanych ilościach znacznie rzadziej obserwuje się oznaki tych chorób.
  3. Usprawnia krążenie – jeśli pijesz kawę z umiarem, powiedzmy 2-4 filiżanki w ciągu dnia, możesz być pewien, że tym samym chronisz swój układ krwionośny. Związki zawarte w kawie rozszerzają naczynia krwionośne i tym samym usprawniają przepływ krwi oraz lepsze dokrwienie całego organizmu.
  4. Zmniejsza ból głowy – weź jednak pod uwagę, że jest to kwestia dyskusyjna, co do której zdania są mocno podzielone. Część naukowców uważa, że migrenowcy powinni pić kawę, gdyż po jej wypiciu zwężają się arterie krwionośne w głowie, co znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe i w ogóle skłonność do ich występowania.
  5. Wspomaga odchudzanie – a to za sprawą zawartej w kawie kofeiny, która pomaga w spalaniu tłuszczy. Z tego właśnie względu jedna filiżanka kawy (bez cukru i śmietanki) zalecana jest osobom, które przechodzą na dietę odchudzającą. Kofeina wspomaga przemianę materii, jest więc idealna dla każdego, kto boryka się z problemami trawiennymi.
  6. Działanie moczopędne – o tej zalecie kawy powinni pamiętać wszyscy ci, którzy szczególnie dbają o pracę swoich nerek. Kawa pozwala oczyścić organizm z toksyn, neutralizuje wolne rodniki i działa moczopędnie. Pamiętaj o tym podczas ważnych spotkań, aby nie biegać co chwilę do łazienki.
  7. Wspomaga umysł – tak! To bardzo ważne. Kawa pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą, rozjaśnia umysł i dlatego zalecana jest podczas długotrwałego umysłowego wysiłku.
  8. Zwiększa żywotność plemników – to dobra informacja szczególnie dla mężczyzn. Oczywiście należy pamiętać, ze co za dużo to niezdrowo. Takie właściwości występują tylko u osób które spożywają umiarkowane ilości tego napoju.
  9. Działa bakteriobójczo – co nie oznacza, że po wypiciu filiżanki kawy nie powinno się umyć zębów lub chociaż żuć gumy bez cukru. To jednak dowiedziono naukowo – picie kawy wzmacnia zęby i chroni przed pojawieniem się próchnicy.
  10. Obniża skłonności do cukrzycy – zawarte w kawie związki powodują, że skutecznie przeciwdziała ona chorobom związanym ze zbyt wysokim poziomem cukru w organizmie. Możesz zatem swobodnie sięgać po kawę o każdej porze dnia. Najlepiej niesłodzoną, oczywiście

Czytaj też: Jak parzyć kawę?

A teraz trochę dziegciu

Niestety nie jest tak, że możemy raczyć się kawą całkiem bezkarnie. Ci sami naukowcy, którzy dostrzegają jej zalety, mówią również o negatywnych skutkach picia kawy, lecz dotyczy to wyłącznie sytuacji przedawkowania:

  1. Wypłukuje magnez – to najczęściej wspominany mankament. Na jedną filiżankę kawy wydalamy średnio ponad jedną szklankę wody, a wraz znią cenne sole mineralne. Można je jednak łatwo uzupełnić dodając do kawy mleko, które z kolei jest bogate zarówno w magnez jak i inne cenne mikroelementy.
  2. Powoduje podrażnienie – niestety zawarte w ziarnie kawowy woski oraz kwasy garbnikowe powodują podrażnienie żołądka, dlatego najzdrowsza jest zawsze kawa filtrowana w taki sposób, by w filiżance nie znajdowały się fusy po jej zaparzeniu.
  3. Powoduje nadkwasotę – a to z uwagi na fakt, że picie kawy wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych. Dlatego osoby cierpiące na nadkwasotę powinny zamiast kawy naturalnej sięgać raczej po jej zbożową wersję.
  4. Może powodować kłopoty ze snem – tylko wówczas, jeśli pijemy jej za dużo. Wiadomo bowiem, ze kofeina pobudza i sprawia, ze nasz organizm jest raczej gotowy do działania, a nie do odpoczynku.
  5. Powoduje przebarwienia na zębach – to niestety prawda. Są dziś jednak dostępne liczne środki dzięki którym szybko można przywrócić zębom ich naturalną biel, pozbywając się wszelkiego rodzaju osadów.
I jak to w końcu jest?

Cóż, nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – pić kawę, czy nie? Posiada wiele pozytywnych dla organizmu właściwości, natomiast z drugiej strony nadużywana potrafi też zaszkodzić. Chyba pozostaje nam po prostu kierować się własnym rozsądkiem i pamiętać, że w nadmiarze wszystko szkodzi.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *