Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Jak poprawić pamięć i koncentrację?

By udało nam się zapamiętać to, na czym nam zależy, musimy uzmysłowić sobie, że pamięć i koncentracja powinny ze sobą współdziałać. Często zdarza się tak, że pojawią się luki w pamięci, i nie możemy zakodować wszystkiego, co chcemy ale wcale nie dlatego, że z naszą pamięcią jest coś nie tak a dlatego, że nie potrafimy się odpowiednio skupić na zadaniu. Jak poprawić pamięć i koncentrację? Mamy na to sposób!

Często szukasz kluczy do auta? A pilota od telewizora? I co wtedy robisz? Kłócisz się w myślach sam ze sobą i narzekasz na swoją pamięć. DOPRAWDY? A co ona ma wspólnego z tym, że rzucając te klucze gdzie popadnie nawet nie zerknąłeś gdzie je zostawiasz?

Robisz wiele rzeczy na raz lub – co gorsza- działasz automatycznie a wtedy Twój mózg otrzymuje zbyt niewiele istotnych informacji by mógł wszystko zakodować w kartach swojej pamięci. I właśnie dlatego, należy PRACOWAĆ nad swoją koncentracją, by móc lepiej PAMIĘTAĆ!

Jak można poprawić pamięć i koncentrację?

Koncentracja

 • Musisz być skupiony!

Nie na milionie różnych spraw ale na tym jednym, konkretnym zadaniu, które masz wykonać. Wystarczy, że w trakcie czytania książki będziesz sobie robił notatki – wtedy z pewnością najważniejsze informacje nie wylecą Tobie z głowy ot tak sobie. Jeśli natomiast prowadzisz z kimś rozmowę, wsłuchuj się w każde słowo, nie uciekając myślami w inne miejsce. Musisz się angażować w wykonywanie zadanie, poprawisz wtedy znacznie swoją koncentrację.

 • Zrezygnuj ze wszystkiego, co kusi!

Masz przygotować ważny tekst ?A może przyswoić wiele materiałów na egzamin? Koniecznie zrezygnuj z wszelkich rozpraszaczy. Wyloguj się z facebooka, wyłącz muzykę, nie kładź koło siebie „książki na deser”. Musisz się skupić, w przeciwnym razie nie będziesz mógł się odpowiednio skoncentrować.

Jak poprawić pamięć?

 • Łatwiej coś zapamiętać, jeżeli to Ciebie dotyczy!

Dlatego staraj się, aby informacje które chłoniesz stawały się dla Ciebie jak najbardziej osobiste.. Porównuj sytuacje ze swoim życiem, być może wydarzyło się w nim kiedyś coś podobnego? Jeżeli informacja, którą masz zapamiętać wzbudzi w Tobie jakiekolwiek emocje, nie zapomnisz o niej tak szybko

 • Nastaw się na wielokrotnie powtórki!

Udowodniono, że jeżeli regularnie powtarzasz sobie jakieś nowe informacje, wałkujesz je często, to łatwiej je zapamiętujesz. Są nawet specjalne metody powtarzania, które gwarantują lepsze zapamiętanie informacji. Wystarczy, że powtórzysz materiał po trzydziestu minutach od pierwszego kontaktu z nim. Następnie, możesz sobie zrobić dłuższą przerwę  – o ile oczywiście czujesz, że nic nie uleciało Tobie z pamięci. Kolejną powtórkę zafunduj sobie po tygodniu.

 • Rozkładaj informacje na czynniki pierwsze!

Czy wklepujesz tylko zapisane regułki, czy starasz się zrozumieć wiedzę, którą właśnie zapamiętujesz? KONIECZNIE musisz to zrobić. A żeby ją LEPIEJ zrozumieć, możesz sobie wszystkie informacje rozłożyć na czynniki pierwsze.

 • Zadbaj o odpowiednią dietę!

Jak poprawić pamięć i koncentrację stosując dietę? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin z grupy B. Polecamy pić regularnie sok z winogron ( ale ten prawdziwy, a nie jakieś „niby” soki z najtańszej kategorii. )

Trzeba też pamiętać o minerałach. Nie obejdzie się bez MAGNEZU, który nie dość, że ma zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację, to jeszcze potrafi ukoić nerwy. Należy zatem wprowadzić do diety jak najwięcej produktów mlecznych: takich jak jogurty, czy kefiry. Do tego pieczywo tylko pełnoziarniste oraz różnego rodzaju kasze.

Ważny jest także WAPŃ i CYNK oraz POTAS, który znajdziemy w bananach, czy pomidorach, a także w orzechach oraz we wszystkich roślinach strączkowych.

Do listy niezbędnych minerałów, które mają wpływ na pamięć i koncentrację trzeba też dorzucić FOSFOR (sery, mięso oraz ryby) a także ŻELAZO, występujące w niektórych suszonych bakaliach, szczypiorku czy też w czerwonym mięsie oraz w wątróbce.

 

By móc naprawdę skutecznie poprawić koncentrację oraz pamięć, trzeba zmienić nawyki żywieniowe i stosować wyłącznie odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto też ćwiczyć pamięć, oraz regularnie dotleniać mózg, wspomagając się regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.

 

 

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 2 komentarze

 1. ramen napisał(a):

  Fajne są specjalne ćwiczenia na poprawę koncentracji (i innych funkcji poznawczych, jeśli ktoś chce). Najpopularniejszy serwis z takimi grami to chyba lumosity, ale są już tez polskie odpowiedniki, np. Brainmax.

 2. Ola napisał(a):

  Całkiem skuteczny jest suplement Revitalum Mind Plus. Przydaje sie gdy w krotkim czasie trzeba zapamietac duza ilosc materialu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *