Strona Główna » Dom i Rodzina » Prawa samotnej matki – na co może liczyć w Polsce?

Samodzielne macierzyństwo to nie lada wyzwanie. Łączy się z nim wiele trosk i zmartwień związanych głównie z finansami. Czy samotna kobieta, z dziećmi u boku, może liczyć na jakąkolwiek pomoc od Państwa? Czy prawa samotnej matki pozwalają jej uzyskać jakieś dodatkowe pieniądze?

1

Coraz więcej w Polsce samodzielnych Mam. Jedne są nimi z wyboru, inne z konieczności, jeszcze inne stały się nimi zupełnie nieświadomie. Każda z nich ma w życiu pod górkę. Wszystkie starają się podwójnie, by zapewnić Dzieciom wszystko co najlepsze, jednak nie każda wie, że  może liczyć na pomoc ( mniejszą lub większą ) i od Państwa. Jakie są prawa samotnej matki? Gdzie może szukać wsparcia?

 

SĄD RODZINNY

Samotnej Mamie, należą się przede wszystkim alimenty, które powinien wypłacać regularnie ojciec dziecka. Można je ustalić między sobą – o ile Pan Tata jest chętny do współpracy. Rzadko się jednak zdarza, że Ojciec jest na tyle wspaniałomyślny, iż godzi się na wspólnie ustalone warunki. Wtedy trzeba udać się do sądu rodzinnego, gdzie składamy odpowiedni pozew. Boisz się kosztów sądowych? Nie musisz – ominą Cię. Jako osoba, która domaga się alimentów, jesteś z nich zwolniona ustawowo.

Sprawa jest prosta. Opisujesz w pozwie swoją sytuację, piszesz o potrzebach Dziecka i wszelkich wydatkach, dołączasz rachunki i zaznaczasz, o jaką kwotę się starasz – najlepiej zawsze trochę zawyżyć kwotę, sądy rzadko  ustosunkowują się w stu procentach pozytywnie do pozwu.

Możesz złożyć pozew w biurze podawczym, możesz także wysłać go pocztą  – najlepiej listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Kiedy zostanie ustalony termin rozprawy, sąd powiadomi obie strony. Dodatkowo nakaże, aby pozwany dostarczył zaświadczenie, wykazujące wysokość jego dochodów.

A co, jeśli ojciec Dziecka nie płaci alimentów mimo, że sąd wydał takie postanowienie? Na szczęście istnieje Fundusz Alimentacyjny. Jeżeli dochód nie przekracza 725 zł na osobę w rodzinie, gmina będzie wypłacała alimenty Matce, która nie otrzymuje ich od Ojca swojego Dziecka.

 

Zasiłek, dla samotnie wychowujących dziecko

Jeżeli nie Wiesz kto jest ojcem Twojego Dziecka, lub Ojciec nie żyje, będziesz miała prawo  pobierać zasiłek dla matki, która samotnie wychowuje Dziecko. Jest to kwota w wysokości 170 zł na jednego Malucha, jednakże całość zasiłku nie może przekroczyć 340 zł miesięcznie. Dlatego jako Matka trójki, czwórki, czy piątki dzieci, i tak otrzymasz taką samą kwotę w skali miesiąca.

Można zwiększyć nieco wysokość zasiłku jeżeli okaże się, że dziecko jest niepełnosprawne. Wówczas kwota do wypłaty na jedno dziecko jest wyższa o 80 zł – jednak i w tym wypadku pojawiają się ograniczenia – samotna matka więcej niż jednego, niepełnosprawnego dziecka nie może otrzymać więcej niż 160 zł dopłaty do zasiłku dla wszystkich maluchów jednocześnie.

 

Rodzinne

Jeżeli Twój dochód nie przekracza miesięcznie kwoty 539 zł na osobę w rodzinie, przysługuje Tobie zasiłek rodzinny. Po pierwszym listopada kwota ta nieco wzrośnie – do 574 zł. Jeżeli w rodzinie jest dziecko, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, zasiłek rodzinny będzie przysługiwał w przypadku, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie będzie przekraczał kwoty 664 zł.

Na jakie kwoty, w ramach zasiłku rodzinnego będzie można liczyć?

Dziecko do lat 5, otrzyma miesięcznie 77 zł.

Dziecko, które skończyło już 5 lat ale nie jest jeszcze pełnoletnie, co miesiąc otrzyma 106 zł.

Natomiast młodzież od 18 roku życia, do 24 lat dostanie w ramach zasiłku rodzinnego 115 zł miesięcznie.

 

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Każdej matce, nie tylko tej samotnej, przysługuje jednorazowy dodatek w wysokości 1000 zł wypłacany po urodzeniu dziecka. Dziecko, może również uzyskać jednorazową pomoc w przygotowaniu wyprawki szkolnej, na co otrzyma 100 zł. Jeśli dziecko dojeżdża do szkoły, która znajduje się poza miejscem zamieszkania, także można się wystarać o pomoc finansową, którą przeznaczymy na ten cel, a wysokość takiej pomocy to 50 zł.

Dodatkowo, samotna Matka może również starać się o dopłaty do czynszu , czy rachunków związanych z eksploatacją mieszkania.

 

WARTO walczyć o swoje! Pokonać wstyd, schować dumę w kieszeń i odwiedzić Ośrodek Pomocy Społecznej. To miejsce DLA LUDZI, i prowadzone PRZEZ LUDZI, którzy rozumieją więcej, niż nam się wydaje.

Nie pozwól na to, by Twoje Dzieci żyły w ubóstwie, SKORZYSTAJ Z POMOCY, KTÓRA SIĘ TOBIE NALEŻY!

 

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 4 komentarze

 1. Emila Kielbasa napisał(a):

  porabane panstwo

 2. Emila Kielbasa napisał(a):

  w innych panstwach rodzice dostaja bez proszenia ponizania

 3. Wiola napisał(a):

  Dokładnie, nasze prawo jest chore.

 4. Wiola napisał(a):

  Zresztą, nie mówię już o tej akurat dziedzinie tylko niestety ogółem..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *