Strona Główna » Dom i Rodzina » 7 sposobów na kryzys wieku średniego u mężczyzn

7 sposobów na kryzys wieku średniego u mężczyzn

Każdy człowiek po osiągnięciu pewnego wieku, wkracza w etap, w którym nagle zmienia się jego podejście do wielu rzeczy, sposób myślenia na różne tematy i ogólnie staje się bardziej refleksyjny, popada w nostalgię, zadumanie itp. U mężczyzn dodatkowo pojawia się nagła utrata wiary we własne możliwości i świadomość, że wszystko, co w życiu najlepsze, już dawno ma za sobą. Kryzys wieku średniego u mężczyzn z reguły pojawia się między 35 a 45 rokiem życia i w wielu przypadkach stanowi poważną próbę dla związku.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn – co robić?

Podobnie jak kobiety, gdy wkraczają w okres menopauzy borykają się z różnymi stanami, których dotychczas u siebie nie obserwowały, tak i panowie, gdy dopada ich kryzys wieku średniego u mężczyzn, przeżywają trudne chwile, z którymi niestety musi sobie radzić również partnerka.

Taki stan u dojrzałego mężczyzny, trwający dość długo, stanowi poważne zagrożenie dla dobrych relacji małżeńskich, dlatego ważne jest, by obie strony uświadomiły sobie fakt istniejącego problemu i starały się, każdy na swój sposób, przejść przez to jak przez kolejne doświadczenie, które ostatecznie umocni ich miłość. Niestety, nie jest to wcale takie proste.

Objawy

Oczywiście każdy mężczyzna przechodzi ten okres inaczej, niektórzy łagodniej inni bardzo dynamicznie i wybuchowo. Natomiast przyczyny są z reguły identyczne lub bardzo do siebie zbliżone – poczucie nieuchronności mijającego czasu i faktu, że najlepsze lata już minęły. Dochodzi do podsumować tego, co udało się dotychczas osiągnąć i rozrachunku z własnymi ambicjami, które często są zdecydowanie większe i… niespełnione.

Najczęściej pojawiające się symptomy, które świadczą o tym, że to właśnie kryzys wieku średniego u mężczyzn, są następujące:

  1. Złość i rozdrażnienie – coraz częściej mężczyzna popada w złe nastroje, doskwiera mu brak humoru, a wszystko, co innych bawi, staje się nagle kiczowate i pozbawione sensu. Łatwo popada w gniew, jest wybuchowy i szybko się denerwuje. Niewiele potrzeba, by go urazić lub wyprowadzić z równowagi.
  2. Przygnębienie – takie uczucie staje się niemal permanentnym stanem, w którym tkwi mężczyzna i ciężko znaleźć jakieś racjonalne wyjście z sytuacji, bowiem wszelkie próby okazania wsparcia traktuje z wrogością i niechęcią.
  3. Stany depresyjne – pojawiają się w wyjątkowo trudnych przypadkach, gdy mężczyzna ma słabą psychikę i nie potrafi radzić sobie z problemami natury emocjonalnej. Życie przestaje mieć wtedy jakikolwiek smak, a dominujące staje się przeświadczenie, że nic ciekawego już się nie wydarzy.
  4. Wypalenie zawodowe – pojawia się niechęć do wykonywania własnego zawodu i jakichkolwiek czynności związanych z pracą zarobkową, która staje się coraz bardziej nużąca i męcząca.
  5. Poczucie monotonii w związku – partner zaczyna obwiniać kobietę za to, że ich związek stracił na jakości, wkradła się rutyna i monotonia, która odbiera radość życia. Nic go już nie cieszy, nawet najdrobniejsze przyjemności, które dawniej stanowiły okazję do miłego spędzenia czasu we dwoje.
  6. Spojrzenie wstecz – refleksja nad własnym życiem, bilans zysków i strat, podsumowanie osiągnięć i wyciągnięcie wniosków, które najczęściej i tak okazują się być niewystarczająco zadowalające.
  7. Nałogi – coraz łatwiej mężczyźnie do popadania w nałogi i sięgania po różne używki, w których stara się znaleźć ukojenie i pociechę.
  8. Przesadne dbanie o siebie – które uwidacznia się w zwiększonych staraniach o to, by dobrze wyglądać. Wizyty na siłowni, u fryzjera, a nawet kosmetyczki, częste kupowanie sobie nowych ciuchów i perfum, a także nieustanna potrzeba szukania akceptacji dla siebie, swojego wyglądu i atrakcyjności, stają się niemal obsesją.
  9. Nostalgia – ciągłe wracanie do przeszłości, wspominanie tego, jak było dawniej, mówienie z rozrzewnieniem o minionych najlepszych chwilach, to bardzo częste zachowania.
  10. Skłonność do zdrady – mężczyzna w tym wieku chce być nadal atrakcyjny dla kobiet, zwłaszcza młodych i pięknych, dlatego stara się udowodnić swoją popularność i fakt, że jest w stanie zadowolić młodszą partnerkę. Bardzo często dochodzi do flirtu, romansów i zdrady.

Jak sobie z tym poradzić?

Tego rodzaju objawy stanowią niemały problem nie tylko dla mężczyzny, lecz także dla jego partnerki. Kobiety bardzo przeżywają wszelkie sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś niepokojącego, co może mieć wpływ na wzajemne relacje. A gdy do tego wszystkiego mężczyzna odsuwa się, zamyka w sobie i okazuje niechęć oraz brak zainteresowania swoją kobietą, wówczas obydwoje doświadczają trudnych chwil. Nierzadko właśnie wtedy dochodzi do rozwodu lub czasowego rozstania, by nabrać dystansu i upewnić się co do swoich uczuć.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn można jednak starać się jakoś załagodzić. Poniżej podpowiadamy kilka sposobów na to, jak radzić sobie z uciążliwymi symptomami:

  1. Świadomość tego, co się dzieje – ważne jest, by mężczyzna miał świadomość tego, że stan przez który przechodzi jest czymś naturalnym, dotyka niemal wszystkich mężczyzn w jego wieku i, co najważniejsze – z czasem minie.
  2. Pomoc partnerki – nieraz to właśnie kobieta musi stanąć na wysokości zadania i pomóc partnerowi przejść przez najgorsze momenty nawet, gdy początkowo się burzy i stara ją odtrącić. Rozmowa czyni cuda. Warto wykorzystać najbardziej odpowiedni moment i przypomnieć partnerowi, jak wiele was łączy, jak wiele pięknych chwil przeżyliście i jak bardzo was one do siebie zbliżyły. Partner musi poczuć, że nadal jest tym jedynym mężczyzną w życiu swojej kobiety i że zrobi ona dla niego wszystko.
  3. Doceń go – jeśli chcesz pomóc, spróbuj pokazać swojemu mężczyźnie, że jest potrzebny nie tylko tobie, ale również waszym dzieciom. Staraj się, by każdy z domowników potrafił docenić jego rolę w życiu rodzinnym, np. za sprawą uczestnictwa w niektórych czynnościach, które właśnie twój mężczyzna wykonuje najlepiej.
  4. Nowe doznania w sypialni – staraj się urozmaicić wasze życie seksualne, pokazać partnerowi, że nadal jesteś tą kobietą, którą pokochał, że potrafisz być seksowna, uwodzicielska, czarująca i nadal jesteś piękna. Zrób dla niego coś, co sprawia mu największą przyjemność, kup sobie nową bieliznę, niech zobaczy jaki skarb ma przy swoim boku.
  5. Dbaj o siebie – jeśli twój mężczyzna zaczyna oglądać się za innymi kobietami, nie pozwól mu na zbyt wiele. Ty też możesz jeszcze podkreślać atuty swojej urody, uwydatnić wdzięki i odsłonić nieco więcej ciała. Pójdź do kosmetyczki, zmień fryzurę, zrób się na bóstwo i włóż seksowną sukienkę z dekoltem. Przygotuj waszą ulubioną kolację, zapal świecie i włącz romantyczną muzykę – niech poczuje, że tak jak dawniej, jesteś w nim zakochana i starasz się o jego względy.
  6. Sam na sam – staraj się planować czas tak, by jak najczęściej spędzać go sam na sam z twoim mężczyzną. Wspólny wyjazd na urlop z pewnością dobrze wam zrobi. Pozwoli zapomnieć o bożym świecie, odetchnąć od codzienności i znów poczuć się jak dwudziestolatkowie.
  7. Psycholog – w skrajnych przypadkach, gdy żadne z powyższych działań nie przynoszą rezultatów, warto zasięgnąć porady specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomoże partnerowi na nowo odzyskać wewnętrzną równowagę, poczucie sensu życia i radości z każdego dnia.

Wszystko jest możliwe

Kryzys zdarza się każdemu. Wkroczenie w wiek średni nie jest łatwe dla nikogo, bowiem wiąże się nieuchronnie z pytaniami o sens własnego życia i o to, czy było ono dotychczas takie, jakiego pragnęliśmy dla siebie i swoich bliskich. Ważne jest to, by mieć przy sobie osobę, którą się kocha i nie szukać pociechy w ramionach kogoś innego, bo tym sposobem wyrządza się krzywdę nie tylko jej, lecz także sobie. Wzajemny szacunek, zaufanie i wsparcie pozwala przezwyciężyć nawet najgorsze chwile.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *