Strona Główna » Dom i Rodzina » Ślubne przesądy, 15 zabobonów, które powinnaś znać

Ślubne przesądy, 15 zabobonów, które powinnaś znać

W codziennym życiu, wielu ludzi stara się zważać na znane od lat przesądy, przestrzegać ich po to, by uniknąć rzekomego pecha, nie kusić losu, czy po prostu dla świętego spokoju, bo inaczej dręczyłoby ich sumienie. Są tacy, którzy całkiem na serio traktują czarne koty przebiegające im drogę i jeśli tak się stanie, gotowi nawet zawrócić samochód i cofnąć się tracąc czas na szukanie objazdu, niż przejechać dalej. Inni zupełnie na odwrót – uważają, że przesądy to bzdura, zabobon i nie należy w nie wierzyć, a już na pewno nie zawracać sobie nimi głowy i podporządkowywać im własnego życia. A co, jeśli chodzi o ślubne przesądy

Wierzyć, czy nie wierzyć?

W tej kwestii zdania wydają się być podzielone. Część osób, która z reguły traktuje przesądy z przymrużeniem oka, nagle zmienia zdanie. Przyszła panna młoda dba o to, by jej narzeczony nie miał okazji zobaczyć jej przed ślubem w białej sukni, a obydwoje wybierając datę ślubu starają się unikać miesiąca w którego nazwie nie ma literki „r”. Więc dlaczego tak się zachowują? Czy rzeczywiście ślubne przesądy mają aż tak dużą siłę oddziaływania?

Ślub jest niewątpliwie wydarzeniem najbardziej doniosłym w życiu każdego człowieka, bowiem nie dotyczy wyłącznie jego, lecz także osoby, z którą spędzi resztę życia. Dlatego właśnie ślubne przesądy są tak często brane na serio. Poza tym, ma tutaj miejsce również mądrość pokoleniowa i wierzenia przekazywane od wieków, a także rodzinne tradycje.

Ślubne przesądy –o tym nie zaszkodzi wiedzieć

Jeśli więc i ciebie w niedługim czasie czeka to najważniejsze ze wszystkich wydarzeń, nie zaszkodzi, jeśli przypomnimy tobie o niektórych przesądach, najczęściej przez narzeczone pary respektowanych:

  1. Miesiące – od dawien dawna słyszy się, że pary, które pobiorą się w maju lub listopadzie są najbardziej nieszczęśliwe, a już nie daj Boże, gdy wezmą ślub w Boże Narodzenie lub Wielkanoc – wtedy nieszczęście murowane. Należy podobno unikać miesięcy, które w nazwie nie mają „r”. Dzień prima aprilis również nie jest dobrą datą na zawarcie związku małżeńskiego.
  2. Widzieć czy nie widzieć? – pan młody aż do dnia ślubu nie może zobaczyć swojej przyszłej żony w białej sukni, bo wróży to nieszczęście. Dlatego przyszła żona wybiera kreację w towarzystwie matki lub przyjaciółki.
  3. Zapewnienie dobrobytu – aby w małżeństwie nie brakowało pieniędzy, pan młody podczas ceremonii ślubnej powinien mieć przy sobie banknot, a panna młoda grosik w bucie.
  4. Ślubny bukiet – powinien składać się z kwiatów symbolizujących wzajemne przywiązanie nowożeńców, np. hiacynt, lub tych, które mówią o urodzie panny młodej –konwalie. Jeżeli panna młoda pragnie mieć w bukiecie róże, muszą być koniecznie pozbawione kolców.
  5. Suknia ślubna – powinna być wkładana wyłącznie do przymiarki, bowiem inaczej wróży to pecha. Nikt poza panną młodą nie może przymierzać jej sukni do dnia ślubu.
  6. Buty panny młodej – powinny być zabudowane tak, by nie odsłaniały ani pięt, ani palców, ponieważ w przeciwnym razie mogą przynieść niepowodzenie. Panna młoda powinna trzymać swoje buty ślubne na parapecie, aby naleciało do nich szczęście.
  7. Welon – nakłada pannie młodej druhna, która jest panną, nikt inny. Ona także musi zadbać o to, aby panna młoda nie potknęła się o welon, jeżeli jest bardzo długi.
  8. Świadkowie – powinny to być osoby stanu wolnego i ważne, aby nie stanowiły pary, bowiem mogłoby to przynieść im pecha. Kobieta, która zostanie wybrana na świadka panny młodej, nie powinna być w dniu ceremonii w ciąży.
  9. Tylko nie perły – mimo tego, że są piękne i stanowią idealną biżuterię na wiele okazji, z całą pewnością nie należy do nich dzień ślubu. Perły jako dodatek do ślubnej sukni to niestety pewne nieszczęście.
  10. W drodze do kościoła – przyszli małżonkowie nie powinni się zatrzymywać, a już pod żadnym pozorem zawracać, ponieważ mogłoby to oznaczać pojawienie się niekorzystnych sytuacji w małżeństwie.
  11. Droga do ołtarza – panna młoda powinna mieć pogodą, uśmiechniętą twarz, ponieważ jej małżeńskie życie będzie wyglądać wtedy podobnie.
  12. Obrączki – nie należy ich przymierzać i wkładać sobie na palce przed ceremonią ślubną, ponieważ wróży to złe relacje w małżeństwie. Natomiast jeśli obrączka upadnie w kościele, należy ją podnieść, lecz musi to zrobić albo ministrant, albo ksiądz.
  13. Wychodząc z kościoła – para młoda musi uważać, aby nie potknąć się o próg, ponieważ przynosi to nieszczęście w małżeńskim pożyciu. Goście powinni obsypać nowożeńców dużą ilością ryżu, który ma przynieść powodzenie, zdrowe potomstwo i dobrobyt.
  14. Stłuczenie kieliszków – po wzniesionym na cześć nowożeńców toaście, kieliszki które rzucają za siebie, powinny się stłuc. W przeciwnym razie małżonków może prześladować pech.
  15. Pierwszy taniec – pomylenie kroków podczas pierwszego tańca nowożeńców, wróży nieporozumienia i kłótnie w małżeństwie.

Najważniejsza jest miłość

Ślub jest wydarzeniem, które każdy człowiek pamięta do końca życia. Starania o to, aby wszystko powiodło się tak, jak należy, mają zapewnić nowożeńcom szczęście i dobrobyt. Należy jednak pamiętać, że ślubne przesądy to raczej rodzaj ciekawostki i zabawnej tradycji, natomiast prawdziwa miłość i szczęście zależy wyłącznie od wzajemnych starań i zaufania małżonków.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *