Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Proces starzenia – sprawdzone sposoby na to, jak go opóźnić

Proces starzenia – sprawdzone sposoby na to, jak go opóźnić

Każdy, chciałby być piękny i młody przez całe życie. Niestety jednak metryki nie da się oszukać. I w pewnym wieku zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki, a za nimi zwiotczała skóra i opadające powieki. Na szczęście – choć z metryką igrać się nie da – można poigrać z naturą, bo tą akurat da się trochę oszukać, i to na długi czas, o ile oczywiście odpowiednio podejdziemy do tematu. Jak zatem opóźnić proces starzenia, i czy naprawdę jest to możliwe? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Jak opóźnić proces starzenia? Zajmij się swoją dietą

To bardzo istotne, by odżywiać nasz organizm i od wewnątrz, i od zewnątrz. Jednak chyba najważniejsza w tym wszystkim, jest odpowiednia dieta. Lubisz smażone, i grillowane potrawy? Możesz sobie tym wyrządzić krzywdę, nawet jeśli prawie nie używasz tłuszczu, bo zaopatrzyłaś się w najlepsze na świecie patelnie teflonowe. Dlaczego? Pewnie o tym nie wiesz, ale kiedy przygotowujesz potrawy w wysokiej temperaturze, wydzielają się wówczas toksyczne substancje. Jeżeli chcesz opóźnić starzenie się organizmu, koniecznie zamień gotowane i grillowane, na gotowane. Nie musimy chyba też mówić,że lepiej jeść mało ściętą jajecznicę, od sadzonego jajka?

Jedz mniej

Pewnie zaraz pomyślisz sobie, że to niezdrowe, ale nie mówimy tutaj o całkowitym zrezygnowaniu z jedzenia, a jedynie o zmniejszeniu porcji. Przeprowadzono badania – wprawdzie na gryzoniach – ale okazało się, że te, które dostawały o 30 procent mniej jedzenia, żyły dłużej. Co to jest 30 procent? To podstawa najpopularniejszej diety MŻ – która dodatkowo pozwoli zrzucić Tobie kilka zbędnych kilogramów, i poczuć się lepiej w swojej skórze. Zatem to niewielkie poświęcenie, za tak wyjątkowy efekt – dłuższa młodość.

No dobra, ale co zrobić, jeśli Ty po prostu kochasz jeść, i jest to dla Ciebie jedna z niewielu przyjemności? Przeprowadzono dalsze badania, które mówią o tym, że wystarczy stosować dietę z ograniczonymi kaloriami jedynie okresowo, i również przyniesie takie same efekty. Tak więc może tydzień postu Dąbrowskiej w miesiącu? Albo jeden dzień w tygodniu? Skoro ma to sprawić, że opóźnimy proces starzenia, a dodatkowo poczujemy się lepiej, to chyba warto, prawda?

Jak pobudzić wolne rodniki i opóźnić proces starzenia?

Postaw na ruch. Nie musisz wcale chodzić regularnie na siłownię czy na fitness, ale ruch jest konieczny nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też właśnie po to, by nasz organizm starzał się wolniej. Kwadrans dziennie – to chyba nie dużo, prawda? A potrafi zdziałać cuda. Twierdzisz, że nie masz na to czasu? Akurat! A jak daleko masz do pracy? 2 kilometry? I serio jeździsz tam autem, albo miejską komunikacją? Jeśli przespacerujesz się do pracy, i wrócisz z niej pieszo, maszerując szybkim tempem, zaliczysz codzienną porcję ruchu nawet tego nie zauważając. Wprawdzie dotrzesz na miejsce o kilka chwil później, ale przynajmniej się dotlenisz, a to też ważne zwłaszcza, jeśli pracujesz umysłowo.

I znów warto wspomnieć o badaniach. Naukowcy, doszli do tego,że osoby otyłe, które ruszały się codziennie przez 15 minut, żyły dłużej nawet o dwa lata. Za to te, które miały normalną wagę, i korzystały z półgodzinnych spacerów jakieś pięć razy na tydzień, przedłużały swoje życie nawet o 7 lat. Takie informacje robią wrażenie.

Nie rezygnuj ze snu!

Nawet jeśli masz coś pilnego do zrobienia, albo marzy się Tobie kolejna, nocna impreza. Musisz wypocząć. Twój organizm musi się zregenerować, a to się nie uda, jeżeli nie prześpisz 7 godzin na dobę. Jeśli śpisz odpowiednią ilość godzin, dbasz o swój organizm lepiej, masz lepszą wydolność umysłową, oraz odporność, mniej się stresujesz, a nawet masz mniejsze problemy z osiągnięciem prawidłowej wagi. Naukowcy wciąż nie potrafią racjonalnie wyjaśnić, dlaczego długi sen tak wpływa na nasze zdrowie i wydłużanie życia, są jednak pewni, że dzięki odpowiedniej ilości snu, można opóźnić proces starzenia.

Stres, to Twój wróg

Tylko jak go wyeliminować ze swojego życia? Nie jest to sprawa prosta, ale do zrobienia. Zastanów się, jak często przejmujesz się różnymi błahostkami, podczas gdy tak naprawdę są to rzeczy, nad którymi nie warto się w ogóle zastanawiać? Postaraj się zmienić tok myślenia. Sprawić, by ta sama szklanka nie bywała do połowy pusta, a była zawsze w połowie pełna. Uśmiechaj się częściej, myśl pozytywnie, planuj, i czekaj na coś, co ma przynieść Tobie radość. Zapomnij o smutkach, rozwiązuj na bieżąco problemy, dopóki nie urosły na tyle, że trudno je rozwiązać.

Stres, może odebrać siłę i motywację do działania. Ale możesz sprawić też, że stanie się wielką motywacją do tych działań. Zrób to, a przynajmniej spróbuj. Życie bez stresu jest prostsze. Przełamuj swoje lęki, i słabości, dzięki czemu też, dzień po dniu, tego stresu będzie w Twoim życiu mniej.

Pasja, hobby, cel

Lubimy mieć na co czekać. Lubimy też spędzać czas w ciekawy sposób. TO istotne, by mieć w życiu jakąś pasję. Poza tym badania udowadniają, że osoby, które mają jakieś dodatkowe zajęcie żyją dłużej, i czują się lepiej, a także są szczęśliwsze. Nieważne co to będzie. Czy zechcesz czytać książki, czy napiszesz własną, czy zaczniesz malować portrety albo wyszywać krzyżykami. A może masz ochotę nauczyć się tańczyć, bo to zawsze było Twoje marzenie, albo zacząć podróżować,  i zwiedzić najodleglejsze zakątki świata? Wszystko w twoich rękach, to od ciebie zależy, którą drogą pójdziesz. Znajdź sobie pasję, i przedłuż swoje życie.

Oczywiście prócz zadbania od siebie od wewnątrz, a także mentalnie, powinniśmy również zająć się tą zewnętrzną stroną. By nasza skóra była zadbana, i gładka, stosujmy profesjonalne kosmetyki, które opóźnią powstawanie zmarszczek, i dzięki którym zapomnimy o cellulicie. Możemy trochę zaczarować naturę – choć metryki się nie da. Ale jeśli odpowiednio podejdziemy do dbania o nasze ciało  – uda nam się przedłużyć nasze życie nawet o kilka  lat.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *