Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Pielęgnacja » Rodzaje cery – czy wiesz jak je rozróżnić?

Nasza twarz jest najbardziej narażona na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Kiedy przychodzi zima, ubieramy się w ciepłe płaszcze, zakładamy rękawiczki i ocieplane buty. Całe ciało chronimy zatem przed mrozem ( a latem także przed ostrym słońcem) tylko nasza twarz pozostaje właściwie bez żadnej ochrony. To dlatego właśnie, jej skóra tak się zmienia. Latem się przetłuszcza, zimą ma skłonności do przesuszania. Powinniśmy szczególnie o nią dbać stosując odpowiednio dobrane kosmetyki, ale żeby dobrać je do potrzeb naszej skóry, musimy nauczyć się rozróżniać rodzaje cery, co wcale nie jest takie trudne.

Nie wiesz jaki masz rodzaj cery? Zatem nie możesz dobrać odpowiednich dla Ciebie kosmetyków. Pomożemy Tobie rozwiązać ten problem:

Cera normalna

Jest to rodzaj cery, występujący zdecydowanie NAJRZADZIEJ. Charakteryzuje się ona niezwykłą gładkością oraz elastycznością, a w dodatku nie pojawiają się na niej żadne plamy ani zaskórniki czy tez grudki. Jeżeli posiadasz cerę normalną, z pewnością nie masz też większych problemów z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, na które Twoja skóra jest dość odporna.

Cera normalna sprawia wrażenie matowej, a to dlatego, że nie wytwarza ona wielkich ilości sebum – czyli wydzieliny łojowej. Jest ona na tyle rzadka, że zwykle dotyczy tylko dzieci, od urodzenia, aż do okresu pokwitania.

Nie trzeba się specjalnie nad nią rozdrabniać, bo cera normalna nie potrzebuje tak naprawdę żadnych wielkich zabiegów kosmetycznych, ale biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłości może przemienić się w suchą, lepiej zadbać o jej odpowiednie nawilżenie.

Cera sucha

Zazwyczaj nie pojawia się ona przed 30 rokiem życia. Na tym etapie jednak, cera normalna zaczyna mieć skłonności do przesuszania. Cera sucha  to cera czysta. Dodatkowo, jest też dobrze ukrwiona, jednak z czasem można zauważyć, iż jest coraz mniej napięta – zwłaszcza pod oczami a także na policzkach. W tych właśnie miejscach, zaczyna się łuszczyć. To wtedy powstają – przedwcześnie – pierwsze zmarszczki, które tworzą się najpierw w okolicy oczu i ust.

Cera sucha jest bardzo wrażliwa na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wystarczy, że wystawisz ją na dłużej na mróz, wiatr czy też ostre słońce, a z pewnością ją podrażnisz. Mroźne powietrze to prawdziwy wróg tego rodzaju cery. Pod jego wpływem skóra staje się czerwona i może dojść do stanu zapalnego. Ponieważ skóra jest w tym wypadku szczególnie narażona na utratę wody, trzeba nawilżać ją znacznie częściej niż cerę normalną – stosując te same kosmetyki, ale z większą częstotliwością.

Cera tłusta

Jest to rodzaj cery, który możemy najczęściej spotkać u osób młodych – i zwykle w okresie dojrzewania, kiedy hormony buzują i aktywność gruczołów łojowych jest zwiększona. Skóra w tym wypadku bardzo się błyszczy i ma rozszerzone pory, a dodatkowo w wielu miejscach pojawiają się zaskórniki.

Cera tłusta często wiąże się również z trądzikiem pospolitym, który niestety wymaga konsultacji z dermatologiem i profesjonalnego leczenia. O cerę tą trzeba dbać szczególnie, ponieważ ma ona skłonności do powstawania silnych stanów zapalnych – dlatego właśnie należy regularnie stosować zioła, która działają odkażająco i przeciwzapalnie.

Ale cera tłusta ma także jakieś plusy. Otóż dzięki naturalnej ochronie przed niezwykle szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników pierwsze oznaki starzenia pojawiają się  na niej znacznie później niż w przypadku cery suchej.

Cera mieszana

To zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj cery. Niektórzy mówią, że jest mieszanką wybuchową, bo zwykle nos, czoło i broda to cera sucha tłusta, natomiast inne miejsca ( np. skronie czy policzki ) to cera normalna a nawet przesuszona.

Tam, gdzie skóra się przetłuszcza – jest ona dobrze nawilżona. Natomiast miejsca skłonne do przesuszenia są narażone na szybszą utratę wody. Cera mieszana zaczyna się pojawiać u osób, które ukończyły 20-25 lat, ale zdarza się, że nawet później. Nie łatwo jest pielęgnować taką skórę- dlaczego? Bo trzeba używać jednocześnie aż dwóch rodzajów kosmetyków.

Cera naczynkowa

Łatwo ją rozpoznać, ponieważ jej głównym, charakterystycznym elementem jest skłonność do powstawania rumienia. Jak tworzy się taki rumień? Powstaje on w wyniku szybkiego kurczenia się oraz rozszerzania naczyń krwionośnych kiedy to zmiany temperatury są wyczuwalne . Dodatkowo rumień powstaje również wtedy, gdy jemy mnóstwo ostrych albo gorących potraw, ale także pod wpływem stresu.

Cera naczynkowa wiąże się z wrodzoną, nadmierną wrażliwością naczyń krwionośnych i znacznie zwiększoną ich przepuszczalnością, dlatego jakimś czasie dochodzi do tego, że rozszerzają się trwale a wtedy są już widoczne gołym okiem. Mówimy na nie – pajączki, które widać szczególnie na nosie czy policzkach. Jest to cera BARDZO WRAŻLIWA.

Cera dojrzała

Jest to cera, która jest zwykle sucha lub mieszana. Pojawiają się na niej zmarszczki, a dodatkowo traci wiotkość. Najpierw, pojawią się zmarszczki mimiczne – tak zwane kurze łapki – które umiejscawiają się w okolicy oczu. Następnie zajmą także czoło, oraz okolice górnej wargi. By bardzo ważne, by szczególnie o nią dbać  i opóźnić proces ich powstawania. Jeżeli nie zajmiemy się szczególną pielęgnacją, cera dojrzała szybko zbierze tego żniwo a płytkie zmarszczki zamienią się w głębokie bruzdy. Dodatkowo zmieni się także sam koloryt skóry a także pojawią się przebarwienia czy też wypryski.

Trzeba regularnie uzupełniać niedobory związków tłuszczowych i stosować środki, które zaleca się do pielęgnacji cery naczynkowej.

NIE WOLNO myć skóry bardzo twardą wodą. Lepiej przemywać ją naparem rumiankowym, lub specjalnie dobranym do tego rodzaju cery tonikiem. Dodatkowo, trzeba również często nakładać różnego rodzaju maseczki.

 

Wiesz już, jaki masz rodzaj cery? Teraz o wiele łatwiej będzie Tobie dobrać odpowiednie kosmetyki.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 4 komentarze

 1. Anna Niezgódka napisał(a):

  wiem,która jest moja, czyli normalna 🙂 choć do 30 mam 2 lata to mogę się spodziewać,że będzie się robić sucha

 2. Katarzyna napisał(a):

  Ja mam mieszana… I serio ten rodzaj cery to udreka 🙁

 3. Gosha napisał(a):

  Warto dodać, że nasza cera zmienia się podczas całego życia. Kobiety popełniają ten błąd, że używają przez wiele lat kosmetyków np. do cery mieszanej, kiedy już potrzebują np. kremów do cery dojrzałej.

 4. Weronika napisał(a):

  Ja niestety posiadam cerę naczyniowa i od wiele tak się z nią zmagam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *